reklama

Ochutnejte na Vánoce některé exotické ovoce, poradíme vám s výběrem

Také v zimě může být nabídka exotického ovoce na našem stole poměrně široká. Prvním zdrojem ovoce je tuzemská produkce a plody, které jsme na podzim uložili k uskladnění. Druhou skupinou je široká kolekce exotického ovoce z tropů a subtropů, které se k nám dováží - zejména v zimních měsících.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak si poradit s výběrem exotického ovoce? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké exotické ovoce nakoupit a jak ho vybrat?

Snaha je samozřejmě nakoupit nejen kvalitní, ale i chutné a zdravé exotické ovoce. Existují základní kritéria, podle kterých bychom se měli řídit. Tato pravidla ale mají svoje výjimky a specifika, na které je třeba si dát pozor. Určitě platí, že ovoce, které kupujeme, by nemělo být plesnivé, nahnilé nebo jinak nemocné. Celkem sporná je otázka velikosti.

Normy, nejen evropské unie, nutí často zemědělce vypěstovat co největší, na pohled co nejkrásnější a ideálně uniformní plody, které se svým vzhledem a velikostí příliš neliší. Dalo by se říci, že čím větší a hezčí plod, tím víc za něj dostane pěstitel zaplaceno.

Pod tímto tlakem je pěstitel nucen používat velké množství ochranných chemických přípravků, závlahu a spoustu dalších ošetření. Jakákoliv tečka, dírka nebo deformace plodu - znamená posun do kategorie o třídu níže nebo propad mezi ovoce do marmelád a moštu. Za ovoce v první kategorii samozřejmě dostane pěstitel také lépe zaplaceno. Snaha zemědělců je proto vypěstovat co nejvíce ovoce, které spadá do první kategorie. Ovoce, které je takto vypěstováno, je zároveň dražší.

Tropické ovoce na talíři představuje zdravou snídani nebo svačinu
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Tropické ovoce na talíři představuje zdravou snídani nebo svačinu

Když vybíráme ovoce přímo od pěstitelů, kteří nepoužívají chemické přípravky, bude výběr zcela odlišný. Vůbec by nám nemělo vadit, že plody nejsou stejně velké a každý je trošku jinak tvarovaný. Určitě nedáme na drobné kosmetické vady.

Čerstvost

Dalším znakem je čerstvost. U ovoce se neuvádí expirační lhůta, ale určitě není tak těžké poznat, zda je čerstvé či nikoliv. Svěže vypadající a voňavé ovoce představuje něco jako záruku čerstvosti. Pokud je ovoce na stopce, jako jsou např. hrozny, neměla by být stopka zcela seschlá. Když je stále ještě zelená, znamená to, že ovoce bylo sklizeno nedávno. Pokud má ovoce lístečky, také ty by měly být zelené, ne hnědé nebo plesnivé (např. u jahod a ananasu).

Konzumní zralost

Zde je potřeba se na věc podívat z několika úhlů. Mnohé ovoce vypadá čerstvě, ale leží ve skladě několik měsíců. Měkké ovoce ztrácí často čerstvost již během několika dnů. Je proto potřeba k ovoci přistupovat druh po druhu. Podíváme-li se na jablka, ta by určitě měla být pevná s hladkou slupkou. Měla by příjemně vonět a být na omak pevná. Oproti tomu takové jahody by určitě neměly být příliš tvrdé - lehce měkký plod znamená, že jahoda je plně dozrálá.

Stejně to samé platí i o kiwi, tvrdé plody kiwi ještě nejsou v konzumní zralosti. Podíváme-li se na příklad na plody mučenek, tak čím je plod seschlejší a vrásčitější, tím více si na něm pochutnáme. To samé platí i v případě dalšího tropického ovoce, jako jsou ananasy, banány, mango, papaya a avokádo. Všechny tyto druhy by měly být pevné, ale zároveň měkké a pružné.

Oblíbená mučenka
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Oblíbená mučenka

Jak získat to nejkvalitnější tropické ovoce

Při nákupu a výběru exotického ovoce upřednostníme kvalitu nad kvantitou. A vždy se chceme vyhnout zbytečným chemikáliím. Většina tropického ovoce je několikrát chemicky ošetřena, navíc se trhá v nedozrálém stavu, aby plody dlouho vydržely. Ovoce se sice lépe transportuje a dlouho vydrží, ale silně zaostává za ideální chutí a vůní. Většinou se ovoce vozí lodí a chemicky upravuje, aby cestu v kontejnerech vydrželo.

Bohužel také obsahuje mnohem méně vitaminů a minerálů. Do této kategorie spadá naprostá většina ovoce, které koupíme v supermarketech a na tržnicích. Dostává se nám tak na stůl produkt, který je nejen mnohonásobně chemický ošetřen, ale i trhaný v nedozrálém stavu, skladovaný po řadu měsíců. Není proto divu, že jeho chuť a biologická kvalita silně zaostává. V podstatě ani nemáme možnost vyzkoušet, jak opravdu zralý, na sluníčku vyzrálý banán nebo mango chutná.

Úplně nejlepší volbou je organicky pěstované ovoce, nejlépe na menších farmách, kde se nejen chemicky neošetřuje, ale ani uměle nehnojí. Ovoce se trhá zralé a ihned se exportuje. Uzrálo na sluníčku, úžasně chutná a voní, jako když si ho utrhneme přímo ze stromu. V dnešní době je možné si takové ovoce koupit i u nás. Jeho cena je o něco vyšší, ale opravdu doporučuji si jednou za čas takové ovoce dopřát.

Je to opravdová lahůdka a možná zjistíte, že už nepotřebujete kupovat ani sladkosti. Organicky pěstované tropické ovoce není na první pohled dokonalé, každý plod je unikátní, ale chuť a vůni nic nepřekoná. Všichni jsme zvyklí na ovoce voskového vzhledu ze supermarketů a překvapí nás, že organické ovoce prostě vypadá jinak. Například banány mají hnědé skvrny. Vůbec se to ho ale nemusíme bát. Skvrnky u banánů jsou prostě jen známkou zralosti.

Dozrávající baby banány. Tečky ani hnědé skvrny vůbec nevadí
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Dozrávající baby banány. Tečky ani hnědé skvrny vůbec nevadí

Papaya může být plná hnědých teček. Místa specializovaná na kvalitní a organicky pěstované tropické ovoce často nabízejí i druhy, které vůbec neznáme. Dají se většinou obtížně sehnat.

Papája - zralá papája může mít ve slupce tečky i drobné otlaky
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Papája - zralá papája může mít ve slupce tečky i drobné otlaky

Často je to takové ovoce, které se nedá dlouho skladovat. Je atypické svým tvarem. Nejen v zimě a v období Vánoc, ale i v průběhu celého roku můžeme narazit na kakaovník, baobab, jackfruit, dragoon fruit, snake fruit, litchi nebo mangosteen. U takového ovoce mnohdy ani nevíme, jak poznat zralost a jak jej konzumovat.

Baobab - plod je tvrdý, tmavě hnědý
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Baobab - plod je tvrdý, tmavě hnědý

Velkou specialitou jsou například plody kakaovníku, dají se z nich dělat hotové zázraky. Semínka můžeme vyloupat a usušit nebo celý plod zpracovat do smoothies. Kakaovník navíc stimuluje dobrou náladu a dodává energii. Plody jsou tvrdé a nažloutlé. Pokud začínají místy hnědnout, dostávají se do pravé zralosti. Plody baobabu jsou vždy tvrdé a suché, měkkost u nich nehledáme. Mangosteen se svojí jemně nasládlou dužinou je ovoce, které nemůžeme skladovat dlouho. Plody by měly být pevné, zelené lístky navrchu plodu u stopky by neměly být zcela seschlé, hnědé nebo plesnivé.

Kakaovník neboli ovoce bohů je plné vitaminů a antioxidantů, zralé plody jsou žlutohnědé
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Kakaovník neboli ovoce bohů je plné vitaminů a antioxidantů, zralé plody jsou žlutohnědé

Stejně tak to platí i pro dračí ovoce (dragoon fruit). Plod by měl být pěkný, pevný, těžký a na omak lehce pružný. Hadí ovoce neboli snake fruit připomíná svým tvarem malé hruštičky, jejich slupka pak může připomínat kůži hada. Plod je velmi kyselý, ve zralém stavu lehce nasládlý a dobrý. Obsahuje velké množství vitaminů C a v Thajsku se po něm sahá jako po první prevenci chřipky a nachlazení. Hledáme plody, které jsou lehounce měkké. Obří plod jackfruitu je zelený, ježatý a může vážit až 80 kg. K nám se ale tak velké kusy nedováží. Toto báječné ovoce chutí připomíná mix ananasu a hrušky se specifickou, zcela báječnou vůní.

Slupka zralého jackfruitu přechází ze zelené do lehounce nažloutlé. Nejobtížnější je jeho loupání, použijeme ostrý nůž nebo sekáček. Kůra obsahuje lepivý latex, proto musíme utírat ubrouskem. A čistit nůž v oleji. Po otevření vybíráme žlutobílé dílky. Každý dílek obsahuje semeno. I semena jsou jedlá. Musí se ale tepelně upravit - jako jedlé kaštany. Obsahují bílkoviny i minerály, a dokonce se považují za afrodisiakum.

Zralý jackfruit má zelenožlutou slupku. jeho dílky jsou pružné, měkké, žlutobílé barvy
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Zralý jackfruit má zelenožlutou slupku. jeho dílky jsou pružné, měkké, žlutobílé barvy

Nezralé jackfruity se používají v teplé kuchyni. Představují zajímavou náhražku masa pro vegany. Jackfruity jsou nejlepší syrové, dá se z nich udělat i marmeláda nebo zmrzlina. Můžeme je  usušit v sušičce na výborné chipsy. Jackfruit obsahuje draslík, hořčík, mangan, vitamin C, A, i vitaminy B.

Občas narazíme i na rajčenku neboli tamarilo, která svou chutí opravdu připomíná rajčata. Dá se jíst syrová, ale dají se z ní připravit i výborná chutney. Rajčenka patří do stejné čeledi lilkovitých právě jako rajčata nebo brambory. Zralé plody musí být lehce měkké.

Rajčenka, Tamarillo musí být lekce měkká. chutná podobně jako rajčata
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Rajčenka, Tamarillo musí být lekce měkká. chutná podobně jako rajčata

Tip:

Pokud nechceme, aby nám avokádo na řezu zhnědlo, potřeme řezné plochy šťávou z limetky nebo citronu.

Organická avokáda se liší tvarem i velikostí pecky. Jejich chuť je báječná, sladce máslová. Zralé avokádo je lehce měkké a žlutohnědé
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Organická avokáda se liší tvarem i velikostí pecky. Jejich chuť je báječná, sladce máslová. Zralé avokádo je lehce měkké a žlutohnědé

Ovoce z trhů a tržnic

Celkem oblíbený a rozšířený je i nákup ovoce na tržnicích a tržištích. Můžeme tak nakupovat ovoce přímo od farmářů nebo i tropické - dovozové ovoce. Pokud kupujeme tuzemské ovoce, vždy se nezapomeneme prodejce zeptat, jakým způsobem bylo ovoce ošetřováno. Zdaleka neznamená, že je ovoce z tržiště zároveň i organické ovoce. Při nákupu tropického ovoce a zeleniny na tržišti je třeba dávat na kvalitu opravdu dobrý pozor.

Podezřele zlevněné ovoce je často již pomrzlé nebo nahnilé. Na poškození mrazem dáme pozor (zejména v zimě). Je lepší se vyhnout otevřeným venkovním tržištím, protože je téměř jisté, že ovoce utrpělo poškození mrazem nebo nízkými teplotami. Zcela určitě nenakupujeme shnilé nebo částečně nahnilé ovoce ve velkých slevách.

Jak je to se skladováním

Exotické ovoce skladujeme ideálně při teplotě od 9 do 12°C. Nemusíme se bát umístit například banány do lednice. Zpomalíme jejich zrání a u žlutých prodloužíme jejich trvanlivost. Teplota obecně ovlivňuje rychlost dozrávání. Čím je tepleji, tím plody rychleji zrají.

Domácí ovoce, jako jsou jablka a hrušky, skladujeme nejlépe ve sklepě, jehož vlhkost se ideálně pohybuje kolem 80 % a teplota nepřesáhne 5 °C

Zdroj informací: Wikipedia

Znáte léčivé účinky Açaí Berry?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 12. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková