Vyřezávání dýně s fantazií: Motýli, andělé i dinosauři…

Urodilo se vám letos hodně dýní a nechcete z nich mít jen bubáky? Tak si vezměte na pomoc fantazii, šablonky a ostrý nůž či řezák a vaši zahradu může ozdobit třeba netopýr nebo motýl.

Vyřezávání dýně s fantazií: Motýli, andělé i dinosauři…

Co budete potřebovat na vyřezávanou dýni

  • velikou dýni
  • nůž či řezák
  • lžíci
  • černý fix
  • šablony
  • svíčky a zápalky

Jak budete postupovat při vyřezávání dýně

1. krok: vyzkoušejte stabilitu

Pokud máte opravdu obrovskou dýni a ještě k tomu má nepravidelný tvar, nejprve vyzkoušejte, na které straně bude nejlépe stát a kde se vám nejsnáze bude vyřezávat motiv.

Vyzkoušejte stabilitu
Vyzkoušejte stabilitu (Zdroj: Petra Marková)

2. krok: zadní otvor

Aby z ní byla hezká lucerna a vršek se nepropadal, vyřežte otvor pro vkládání svíčky a vytahování dužiny zezadu. Opatrně, pomocí lžíce a nože, vytahejte dužinu tak, aby stěny zůstaly dostatečně silné, jinak by hrozilo, že se velká a příliš ztenčená slupka zhroutí dovnitř.

Zadní otvor
Zadní otvor (Zdroj: Petra Marková)

3. krok: vyřízněte motiv

Předkreslený motiv vyřízněte ostrým nožem nebo řezákem. U větších motivů je dobré si pečlivě rozvrhnout, které části budete vyřezávat a které zůstanou, tak aby obrázek nebyla jen vyříznutá silueta nebo naopak velká plocha. Kontury ponechte spojené a dostatečně široké.

Vyřízněte motiv
Vyřízněte motiv (Zdroj: Petra Marková)

4. krok: spočítejte svíčky

Na velkou dýni se vejde i složitější nebo členitý motiv, bude pak také potřeba více svíček, aby hezky svítila.

Spočítejte svíčky
Spočítejte svíčky (Zdroj: Petra Marková)

5. krok: pomocnice šablona

Pokud si netroufnete na obrázek sami, můžete využít například šablonky, určené pro foukací fixy. Mají dobře rozvržené kontury i plochy na vyříznutí. Na vyřezávání můžete použít i modelářskou frézku, pokud ji máte.

Vyřezávání dýně s fantazií: Motýli, andělé i dinosauři…
Vyřezávání dýně s fantazií: Motýli, andělé i dinosauři… (Zdroj: Petra Marková)

Autor:

Redaktor a fotograf jsem spíš náhodou, baví mě výtvarné techniky, práce s textilem, renovace starých věcí, zajímavé jednoduché recepty, zkrátka od každého kousek a fotografování a psaní návodů a tipů přišlo potom nějak „samo“. Mám ráda upravené zahrady s pestrými záhony květin, i když ta naše vypadá spíš jako džungle, ale je to ráj pro děti, kočky i psy. Od kutilů jsem leccos odkoukala, takže opravit kapající kohoutek, přižehlit hranu na desku stolu nebo seštelovat panty ve dveřích skříně není problém

Související k tématu