reklama

Před vánočními svátky si ukliďte chladničku i mrazák

Pravidelný úklid potřebuje každá chladnička, i ta s automatickým odmrazováním. Jak postupovat, aby v ní nezůstaly zřetelné stopy rozteklých potravin, ale ani neviditelné mikroorganismy? Zmatek, staré potraviny, vrstvička ledu a hluk. To jsou jasné signály, kterými si chladnička s mrazničkou říká o výměnu, nebo aspoň o pořádný úklid.

Před vánočními svátky si ukliďte chladničku i mrazák (Zdroj: MORA)

Úklid chladničky je nezbytný. Jestli máte doma starý spotřebič a mrazicí, nebo dokonce i chladicí prostor se pokryje vrstvičkou námrazy nebo ledu, nezbývá vám, než se pustit do neoblíbeného odmrazování. Postupujte podle pokynů v návodu a obrňte se trpělivostí.

Pokud ale máte moderní lednici například s technologií No Frost, vrstvy ledu se nebudou konat. Mrazák typu No Frost totiž automaticky odmrazuje. Dočasná námraza, která se objevuje na stěnách mrazáku, automaticky zmizí. I tak je ale potřeba jednou za pár měsíců uložené potraviny probrat a spotřebič vyčistit. I když to třeba na první pohled není vidět, je díky vlhkosti hlavně z potravin v chladničce vhodné prostředí i pro plísně a bakterie. Vyplatí se postupovat v několika jednoduchých krocích.

Zeleninu zbavenou hrubých nečistot byste měli umístit do zásuvky na zeleninu a ovoce
Zeleninu zbavenou hrubých nečistot byste měli umístit do zásuvky na zeleninu a ovoce (Zdroj: MORA)
Pokud ale máte moderní lednici například s technologií No Frost, vrstvy ledu se nebudou konat
Pokud ale máte moderní lednici například s technologií No Frost, vrstvy ledu se nebudou konat (Zdroj: MORA)

Jak na úklid chladničky krok za krokem

Potraviny v mrazáku zkontrolujte a nemilosrdně se rozlučte s těmi, jejichž trvanlivost již pominula nebo už nevypadají vábně. Ty, které ještě poslouží, zabalte do novin nebo bublinkové fólie a uskladněte je například do termoboxu na převoz potravin, případně je podle „babské rady“ zabalte do ručníku a uložte do peřin. Stejně tak vykliďte i chladničku a důsledně odstraňte vše prošlé, napadené plísní nebo hnilobou. Potraviny, které potřebují stálý chlad, opět zabalte alespoň do novin nebo ručníků.

Zkontrolujte data spotřeby všech výrobků
Zkontrolujte data spotřeby všech výrobků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyprázdněný spotřebič otevřete a nechte námrazu nebo led přirozeně roztát. Nikdy neodlupujte led násilím nebo ostrými předměty. Jen co bude led pryč, můžete se pustit do čištění. Začněte chladničkou. Vyčistěte vnitřní stěny i poličky odshora dolů hadříkem namočeným v jemném čisticím prostředku. Můžete použít i octovou vodu – ocet totiž působí jako přirozený dezinfekční prostředek a také pohlcuje pachy. Nezapomeňte ani na úložné přihrádky a boxy - důkladně je umyjte ručně. V myčce by se totiž mohlo plastové příslušenství působením horké vody a vzduchu zdeformovat. 

Chladničku vypněte, vyprázdněte a pusťte se do úklidu
Chladničku vypněte, vyprázdněte a pusťte se do úklidu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stejně postupujte i v prostoru mrazničky. Vyčistěte i gumová těsnění na dveřích a dveře z vnitřní i vnější strany. Nezapomeňte ani na žlab a otvor pro vypouštění zkondenzované vody v chladničce. Žlab i otvor musí být průchozí - bez překážek. Nesmějí být zablokovány. Pravidelně je kontrolujte a v případě nutnosti čistěte např. plastovým brčkem. Nakonec lednici omyjte čistou vodou a vytřete měkkým hadříkem do sucha. Vložte zpátky všechny police, přihrádky a zásuvky, zapněte a teprve pak vložte zpátky vytříděné potraviny. 

Jak nejlépe potraviny ukládat, abyste je nemuseli vyhazovat a chladničku co chvíli čistit?

Zeleninu zbavenou hrubých nečistot byste měli umístit do zásuvky na zeleninu a ovoce. Nejlépe, když má regulaci vlhkosti, jakou se třeba vyznačuje zásuvka VitaBox vestavné chladničky. Ostatní potraviny je nejvhodnější skladovat v dózách s víčkem nebo speciálních sáčcích tak, aby neuvolňovaly vlhkost a mohl kolem nich zároveň volně proudit vzduch. Zbytky uvařených jídel ukládejte až po dokonalém vychladnutí. Pokud je budete chtít uchovávat v mrazničce, vyplatí se je rychle a šetrně zmrazit v horním šuplíku, určeném pro rychlé mražení. 

Zdroj informací: Mora

Poraďte si s opravou porouchané chladničky:

Publikováno: 7. 12. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce