Tradiční vánoční perníčky se opět vrací na naše stupnice oblíbeného cukroví. Cukrářky se předhánějí, která vymyslí nejkrásnější techniku zdobení, dekoruje se nejen klasickou bílkovou polevou, ale i jedlými potravinářskými barvami. Jestlipak si i k vám domů našly perníčky cestu?
Pečení vánočních perníčků
Nejen u nás, ale i v dalších evropských (zejména hanzovních) městech se od pradávna pekl perník. Ten sloužil nejen jako pochoutka, ale také se za něj vyměňovaly nejrůznější potraviny a zboží celkově. Původní receptura zahrnovala při jeho přípravě použití cizokrajného koření, proto se perník pekl jen v místech, kde bylo možno toto koření sehnat. Jednalo se o pepř a původní název perníku se udával jako peprník.
Postupem doby se původní receptura, která kromě pepře udávala ještě med a mouku, rozvíjela a přibývalo ingrediencí. Pepř nahradila skořice, kardamon, hřebíček, zázvor, anýz, muškátový oříšek nebo levandule. Do těsta se začaly přidávat další přísady: vejce, mléko, cukr apod. Perníkové těsto se potom nechávalo dlouho odležet, aby došlo k fermentaci a propojení všech surovin.
Hospodyně, které se rozhodnou péci na Vánoce perníčky, by měly s přípravou těsta začít aspoň měsíc před Štědrým dnem. Dnes se pečou vánoční perníčky malé, vykrajují se vykrajovátky (původní perníky se pekly v dřevěných formách) a zdobí se nejčastěji bílkovou polevou nebo potravinářskými barvami.
Do módy se také opět vracejí dětmi oblíbené perníkové chaloupky a celý perníkový sortiment se rozšířil o figurky, domečky, svícny, a dokonce se pečou i perníkové betlémy.
Dýňové perníčky
Klasické medové perníčky podle staré receptury dnes zkusíme trochu ozvláštnit a upečeme si perníčky dýňové. Dýně sama o sobě je symbolem hojnosti. Pokud vám ve sklepě nějaká ta dýně z podzimní sklizně zůstala, bude se vám právě teď hodit.
Suroviny na dýňové perníčky
- 150 g dýně typu Hokkaidó bez semínek
- 100 g medu
- 100 g cukru
- 100 g změklého másla
- 1 vejce
- 1 polévková lžíce perníkového koření
- 1 polévková lžíce rumu
- 1 čajová lžička jedlé sody
- 450 g špaldové mouky
- 1 čajová lžička citronové kůry
Perníčky budeme zdobit cukrovou polevou:
- cukr moučka
- 1 bílek
- citronová šťáva
Dýni povaříme v páře doměkka. Všechny suroviny si připravíme a máslo necháme při pokojové teplotě povolit.
Do velké mísy dáme rozvařenou dýni, přidáme med, rozklepneme vajíčko, zasypeme moukou, přilijeme rum a přisypeme perníkové koření. Potom přidáme i jedlou sodu. Těsto je lepší zpracovávat rukou, aby se dýně opravdu dobře rozmačkala.
Těsto potom necháme dobře odležet. Mezitím si můžeme zpracovat suroviny na polevu.
Odleželé těsto rozválíme na pomoučeném vále a začneme vykrajovat tvary perníčků podle fantazie. Vykrájené perníčky přeneseme na plech (na pečicí papír) a plech vložíme do vyhřáté trouby.
Pečeme na 180 ° asi 10 minut. Upečené perníčky necháme dobře vychladnout, protože na teplých by nám poleva nedržela a sjížděla by dolů. Po ozdobení bílkovou polevou necháme polevu úplně uschnout a můžeme je naskládat do krabice nebo vyrovnat na ošatku.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Podívejte se, jak perníčky ozdobit:
Publikováno: 6. 12. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová