reklama

Přírodní zdroj vitamínu C roste v lese, dojděte si pro něj a vypijte ho

Zdroj vitamín C nalezneme nejčastěji v ovoci, ale také v zelenině. Díky tomu, že obchody celoročně nabízejí mimosezónní ovoce a zeleninu původem růstu a zrání v dalekých krajích, mnohdy není přísun vitamínů dostatečný. Víme již, že takové plodiny se k nám dovážejí nezralé a dozrávají po cestě na lodích a ve skladech. Asi to není úplně to samé, jako když si v sadě utrhneme zralé jablíčko nebo ze záhonu vytáhneme šťavnatou mrkev.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přírodní zdroj vitamínu C roste v lese, dojděte si pro něj a vypijte ho (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máte nějaký nápad, jak dodat tělu opravdový vitamín C a nepolykat přitom tablety? My ano. Připravte si borovicovou vodu

Borovice jako zdroj vitamínu C?

I jehličí borovic obsahuje vitamín C, jehož chemický název je kyselina askorbová. Je nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví, v lidském těle plní vitamín C mnoho důležitých funkcí.

Lidské tělo si (na rozdíl o většiny zvířat a rostlin) vitamín C samo vyrobit neumí a musí se spolehnout jen na příjem z vnějšího prostředí. Vitamín C konzumujeme v ovoci a v zelenině, syntetický potom v tabletách a výživových přípravcích. Nejvíce vitamínu C nalezneme v tropické peckovici malpígie (Acerola), které obsahuje až 1678 mg/100 g. V našich končinách má nejvíce vitamínu C šípek, černý rybíz nebo růžičková kapusta. 

Další rostlinkou plnou vitamínů je mangold. Přečtěte si o všech jeho přednostech.

Nejvíce vitamínu C nalezneme v acerole
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejvíce vitamínu C nalezneme v acerole

Kupovat ale přes zimu ovoce nebo zeleninu v obchodech je víceméně sázka do loterie. Pokud se podíváte na etikety, zjistíte, že opravdu jen malý zlomek produkce pochází z naší země nebo z Evropy. Spousta druhů ovoce, zejména exotické, se k nám dováží ze zámoří. Aby se sem ovoce dostalo v té správné kondici, je potřeba je sklízet nedozrálé. Tyto plodiny potom dozrávají po cestě sem a ve skladech. I když se vitamín C nejlépe uchovává právě v chladu nebo mrazem, v nedozrálém ovoci je podstatně méně vitamínu C než v plně vyzrálých plodech. 

Vitamíny v přírodním stavu jsou pro naše tělo nezbytné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vitamíny v přírodním stavu jsou pro naše tělo nezbytné

Vitamín C v jehličí

Nedostatek vitamínu C v lidském těle může vést k chorobě, zvané kurděje. Jistě si vzpomeneme na osudy nebohých středověkých námořníků, kteří neznali situaci a vyjeli na moře bez ovoce a zeleniny.

Jejich život jim zachránili domorodí indiáni na zrovna objeveném kanadském pobřeží. Doporučili námořníkům jíst stromovou kůru a jehličí, které tohoto vitamínu obsahovaly dostatek. Jehličnaté stromy obsahují překvapivě také vitamín C. Kromě toho pak ještě éterické oleje, silice a pryskyřice a díky tomuto koktejlu se nám v jehličnatém lese o něco lépe dýchá. A co pro nás znamená vitamín C v jehličí? Rozhodně se nebudeme pokoušet jehličí přežvykovat, to by nám opravdu nechutnalo. Ale můžeme si z něj vyrobit výbornou vitamínovou vodu.

Málokdo asi ví, že jehličnaté stromy také obsahují vysoký podíl vitamínu C
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Málokdo asi ví, že jehličnaté stromy také obsahují vysoký podíl vitamínu C

Borovička s vitamínem C a bez alkoholu

Použijeme borovicové jehličí, ale stejný postup můžeme použít i u jehličí smrkového. Důležité upozornění: Nikdy nepoužívat větvičky z tisu nebo túje, jsou jedovaté!

Z borovicových větviček otrháme jehličí a důkladně ho opereme třeba v cedníku pod studenou vodou. Smyjeme tak nečistoty a díky studené vodě se z jehličí neuvolní pryskyřice a silice.

Základem borovičkové vody je borovicové jehličí a voda
Základem borovičkové vody je borovicové jehličí a voda (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jehličí vložíme do vysoké sklenice
Jehličí vložíme do vysoké sklenice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Omyté jehličí vložíme do sklenice, přidáme 1 lžičku kyseliny citronové (zamezí kvašení a plesnivění vody) a zalijeme převařenou a vlažnou vodou. 

Je potřeba, abychom jehličí zalili převařenou a vychladlou vodou
Je potřeba, abychom jehličí zalili převařenou a vychladlou vodou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako konzervant použijeme kyselinu citronovou
Jako konzervant použijeme kyselinu citronovou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Necháme půl hodiny louhovat, ale ne déle, protože působením vody by se začaly uvolňovat další látky obsažené v jehličí a voda by zhořkla. Po půl hodině vodu přecedíme a na 3 dny uložíme do lednice. 

Vitamín C najdete také v citrusech, které si můžete vypěstovat doma.

Necháme půl hodiny louhovat a potom scedíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Necháme půl hodiny louhovat a potom scedíme

Po uplynutí tří dnů už můžeme vodu používat. Užíváme 3x denně cca půl deci. "Jehličnatá" voda chutná aromaticky (mírně po grepech). Měli bychom z ní cítit svěží vůni lesa. Vodu si můžeme podle potřeby přisladit, ale používejte přírodní sladidla typu javorový nebo stéviový sirup. Můžeme použít i med. Borovičková voda se užívá na posílení imunity, jako prevence proti nachlazení a rýmě. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Víte, co dělat při nachlazení?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Objevte také pozitivní účinky medu na váš organismus. Nebo si užijte zasloužený relax s bylinkami.

Publikováno: 1. 12. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová