reklama

Dýňových fanoušků je v Čechách, na Moravě a ve Slezsku stále víc: Čas dýní zralých…

Podzim patří dýňobraní. A svátek dýní zapouští pomalu i v Česku své kořeny. V anglosaském prostředí rozsvícené vydlabané dýně označují dům, kam mohou děti přijít na halloweenskou koledu. Tento zvyk se u nás neuchytil, ale dýni přede dveřmi nebo za oknem jistě nic nezkazíte. Je to nádherná podzimní dekorace, jíž můžete přisoudit smysl a význam podle libosti. A jak je vidět z vašich příspěvků, dýňových fanoušků je stále víc, takže oslavit čas jejich zrání, vůbec není od věci.

Dobré rady se vždycky hodí

Podzim mám moc ráda. Na podzimní výzdobu z dýní se těším každý rok a letos bych se s vámi chtěla podělit o fotografii z našeho balkonu a pár rad pro všechny, kteří se do takové květinovo-dýňové výzdoby budou pouštět.

Květinovo-dýňová výzdoba
Květinovo-dýňová výzdoba (Zdroj: Jana Libčická)
  • Dýně vydlabejte, ale i když se zdá, že by se do vzniklé misky mohla rovnou napustit voda, raději do dýně vložte kelímek nebo do větší dýně zavařovací sklenici. Jinak vám dekorace rychle shnije.
  • Můžete použít i navlhčenou aranžovací hmotu a květiny do ní napíchat,  ale i tak ji oddělte od stěn dýně igelitem.
  • Používejte jenom hodně vyzrálé, tedy úplně tvrdé dýně. Nezralé opět velmi rychle uhnijí a dekorace vám dlouho nevydrží.
  • Na vydlabávání dýně používejte polévkovou lžíci, ale nejlépe nějakou starou, pevnou. Nové lžíce nic nevydrží a hned se ohnou.
  • Pokud chcete do dýně vložit místo květin svíčku, dýni pak zaklopit a vytvořit lucernu, udělejte na ní velké boční prořezy. Skrz malé otvory neproudí dostatek vzduchu a svíčka brzy zhasne.

Jana Libčická

Dýňová výzdoba paneláku

Dýně paneláková...
Dýně paneláková... (Zdroj: Jiřina K.)

Ráda bych se s vámi podělila o fotografii obrovské dýně, kterou máme u vchodových dveří do našeho paneláku. Každý večer ji teď rozsvěcíme a moc se všem líbí.

Jiřina K., Praha 8

Olomoucké Dýňodlabání

Posílám alespoň několik fotografií z Dýňodlabání, soutěže základních škol Olomouckého kraje ve vyřezávání dýní,  které se zúčastnilo 60 soutěžních dvojic z celkem 13 škol.

Kočička

Čas dýní zralých 7
Čas dýní zralých 7 (Zdroj: J. Prášil)

Myšky

Čas dýní zralých 10
Čas dýní zralých 10 (Zdroj: J. Prášil)

Se zeleným zubem

Čas dýní zralých 9
Čas dýní zralých 9 (Zdroj: J. Prášil)

Sovička

Čas dýní zralých 8
Čas dýní zralých 8 (Zdroj: J. Prášil)

S doutníkem

Čas dýní zralých 12
Čas dýní zralých 12 (Zdroj: J. Prášil)

Květina

Čas dýní zralých 11
Čas dýní zralých 11 (Zdroj: J. Prášil)

Máme to ale na Moravě šikovné děti, co říkáte?

J. Prášil

Jak nám dýně Hokkaido zachránila Halloween

Výzdoba s dýní Hokkaido
Výzdoba s dýní Hokkaido (Zdroj: Petra Novotná)

Posílám vám ukázku našich jediných letošních dýní. Každý rok máme před domem výzdobu z velkých okrasných dýní, ale bohužel tento rok přišly kroupy a o všechny rostlinky dýní jsme přišli. Zbyla jenom jediná, Hokkaido, která nám ale vše vynahradila a vydala takovou úrodu, že jsme mohli několik dýniček vyčlenit na ozdobu a stále jich máme na vaření dost.

Petra Novotná, Nymburk

 

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce