Vyzkoušejte naše plněné cibulové řízky. Jsou rychle hotové, skvěle chutnají, a cibule je navíc pravý poklad pro naše zdraví. Zachutnají všem, zvláště těm, kteří smažené pokrmy milují ve všech podobách.
Pro plněné cibulové řízky si vyberte velké cibule, které se vám budou dobře krájet a do kterých se vejde hodně náplně. A co budete k přípravě netradičních řízků potřebovat?
- velké cibule (nejlépe salátové druhy)
- šunku
- sýr
- sůl a pepř
- 2 vejce
- mouku, strouhanku
Cibulové řízky naplníme a opečeme
Na cibulové řízky si připravíme těstíčko z rozšlehaných vajec, pepře, soli a mouky. Cibuli pokrájíme na „dvojplátky“. Ty vytvoříme tak, že jeden plátek nedokrojíme a teprve ten druhý zcela odkrojíme. Vytvoříme tak jakousi kapsu, kterou posléze naplníme šunkou a sýrem. Krájíme opatrně, aby se nám cibulová kolečka nerozpadla.
Vyzkoušejte také zdravou pomazánku, která je jednoduše výborná.
Naplněné dvojplátky obalíme ručně v těstíčku a pak ve strouhance. Smažíme na oleji - stejně jako třeba obalovaný květák nebo brokolici.
Vhodnou přílohou jsou dobré vařené brambory a trocha tatarky.
Jde to i bez pláče
U cibule nemusíte vždycky plakat. Existují druhy, které nejsou tak ostré, někdy se označují také jako cibule salátové. V našich podmínkách dobře prospívají například odrůdy Globo (žlutá) a Blanco duro (bílá). Tyto druhy potřebují poměrně dlouhou vegetační dobu, nebude se jim tedy příliš dařit v chladnějších oblastech. Dorůstají až do několikakilogramové velikosti. a proto se třeba na naše cibulové řízky báječně hodí. Semena salátových cibulí se vysazují do minisadbovačů v únoru a koncem dubna je lze vysadit přímo na záhon. „Salátovky“ vydrží na záhonku až do konce září.
Cibule není jen jedna:
- žlutá – nejběžnější druh, má vyváženou chuť a všestranné využití v kuchyni
- bílá – má ostřejší chuť a slabší slupky. Stejně jako ta žlutá se hodí pro teplou i studenou kuchyni
- červená – masitá a s méně výraznou chutí. Hodí se spíše do studené kuchyně, vařením ztrácí červenou barvu
- šalotka – je menší a jemnější než předešlé druhy, typická je její sladká chuť. Je vhodná hlavně do salátů nebo sendvičů
Proč je cibule zdravá:
Chrání nervový a kardiovaskulární systém. Bojuje proti škodlivému cholesterolu. Pomáhá jako prevence proti infarktu, mrtvici a cukrovce a také při některých onkologických onemocněních, například rakovině střev, hrtanu a vaječníků. Příznivě ovlivňuje mikroflóru trávicího traktu. Tlumí nepříjemné svědění a pálení hmyzích štípnutí.
Vypěstujte si vlastní cibuli na zahradě. Poradíme vám, jak na to.
Tip pro vás:
Cibule patří mezi zeleninu, kterou lze dobře uskladnit přes zimu, a uchovat ji až do prvních jarních měsíců. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je svázat ji do copů a zavěsit na nějakém vzdušném místě, kde není příliš teplo a zároveň tam nemrzne.
Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Zelník na plech je naším dalším tipem na rychlou večeři:
TIP 2:
Podívejte se na všechny zdravé recepty a potěšte rodinu zdravým a chutným obědem.
Publikováno: 26. 11. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová