reklama

Bylinky svědčí i zvířatům, při problémech je neváhejte zkusit

I u zvířat se stále častěji používají léčebné prostředky, které pochází z přírody. Můžete tak svým zvířecím miláčkům účinně pomoci přírodní cestou a mnohdy tím, co už máte doma. Léčba tak může být levná a rychlá.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když zvířecí přítel onemocní, přizvěte přírodu na pomoc (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aloe vera

Stejně jako u lidí lze tuto rostlinku používat u zvířat  - na obdobné problémy. List stačí uříznout a rozříznout napůl. Pak ho přitiskněte na poranění a nechte působit. Čím dříve takto zakročíte, tím bude účinek lepší. Aplikujte tímto způsobem několikrát denně až do zahojení.

Léčivá rostlina, kterou si můžete pěstovat i doma, je známá už z dob starověkého Řecka, Indie a Číny. Má přinášet energii a dobrou náladu. Gel z listů umí dezinfikovat a napomáhá k vytváření nových kožních buněk. Je tak ideálním pro ošetření popálenin, odřenin a jiných drobných poranění. Můžete ji použít i na ekzém, opary nebo kousance a štípance od hmyzu. Působí blahodárně i vnitřně – na trávicí soustavu a zlepšení imunity.

Aloe vera je vhodná na poranění
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aloe vera je vhodná na poranění

Heřmánek pravý

Voňavá bylina, kterou si snadno můžete splést s heřmánkovcem nebo rmenem. Heřmánek poznáte, když květ rozříznete napůl -  žlutý střed má vyklenutý a dutý. Nejsnáze heřmánek používáme jako odvar nebo čaj. Tři lžíce sušeného květu zalijte ½ l horké vody a nechte 15 minut louhovat. Pokud ho chcete jen vyzkoušet, postačí jedna lžička na ¼ l vody. Po 4 minutách sceďte a zvířeti podejte k vypití. Přisladit lze troškou medu, aby byl čaj chutnější. V žádném případě do něj ale zvíře nenuťte.

Heřmánek znali pro jeho účinky už ve starém Řecku a Římě. Odvar používejte na oplachy ran, obklady nebo koupele. Působí protizánětlivě, hojí, zklidňuje a dezinfikuje. Vnitřně pomáhá také při dýchacích problémech. Umí uvolňovat křeče a zmírňovat bolesti

Heřmánek pravý působí protizánětlivě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Heřmánek pravý působí protizánětlivě

Skořice

Dalším pomocníkem, kterého máte dozajista doma v kuchyni, je skořice. Je skvělá nejen do štrůdlu, ale i na kožní problémy, kterými jsou kvasinky. Podávejte 1/8 lžičky skořice jednou až dvakrát denně. Stačí ji zamíchat do potravy. Používejte ale výhradně skořici pravou. A to ve všech případech. Ta obsahuje jen malé množství kumarinu, který je pro játra toxický. Oproti tomu čínská (nepravá skořice) ho obsahuje až tisíckrát víc. Skořice je antibakteriální. Zabraňuje růstu hub. Pomáhá také při nechutenství, žaludečních obtížích a křečích v břiše.

Skořice nepatří jenom do závinu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skořice nepatří jenom do závinu

Ocet

Ocet je všestranným pomocníkem nejen v domácnosti, ale i při léčbě. Vinný ocet poslouží ke koupelím. Namíchejte ho v poměru 1:1 s obyčejnou vodou a používejte na oplachy kůže – zejména jde o packy, třísla a podpaží. Ocet odstraňuje svědění způsobené nejrůznějšími vyrážkami. Působí antibakteriálně a taky protizánětlivě. Zabraňuje růstu plísní a pokožka má díky němu správné pH.

Ostropestřec

Účinná bylinka, která působí blahodárně zejména na játra. Díky obsaženým látkám jde o silný antioxidant. Používat ho můžete ve formě rozdrcených semen, v tabletách nebo také jako olej. Do krmiva potom jednoduše zamíchejte ¼ až jednu lžičku v závislosti na velikosti zvířete. Ostropestřec podporuje imunitní systém. Dokáže pročistit játra. Využijete ho tak i při žloutence, cirhóze, žlučníkových kamenech apod. Také srovná hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Ostropestřec příznivě působí na játra
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ostropestřec příznivě působí na játra

Brusinky

Možná už máte doma zásobu, která vám pomáhá při zánětech močových cest. Stejně tak pomůžou brusinky vaše zvířecímu miláčkovi. Můžete použít čerstvé nebo sušené plody. Ty ale kupujte pouze v neslazené formě. Případně sáhněte po jakýchkoliv dalších volně dostupných brusinkových preparátech. Brusinky jsou prospěšné pro celou vylučovací soustavu. Působí pozitivně i na žaludek, chrání ho před vznikem vředů. Vhodné jsou i pro dobré fungování srdce a cév.

Brusinky jsou prospěšné pro trávicí soustavu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brusinky jsou prospěšné pro trávicí soustavu

Bachovy esence

Jedná se o stále oblíbenější esence z květů, které umí pracovat s narušenou psychikou. Jedny z nich, krizové kapky, pomáhají zvládat krizové situace. Umí ale řešit i další problémy – například falešnou březost, alergie a svědění nebo zklidnění po operacích.

Tip:

Pokud byste chtěli pro zlepšení imunity zvířátku doplnit vitamin C, tak nemusíte. Dokáží si tento vitamin sami vytvářet v játrech. Vhodný je pouze při zhoršené funkci jater nebo v případech, jako jsou virové choroby či krvácení, kdy je třeba ho doplnit.

Zdroj: www.liftea.cz; www.celostnimedicina.cz; www.vasbylinkar.cz; www.bylinkyprovsechny.cz

Podívejte se, jak bezpečně přepravovat zvíře v autě:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová