Máte rádi křížaly? Pokud nevíte, o čem je řeč, rádi vám to vysvětlíme. A kdo křížaly zná a má je rád, jistě si nenechá ujít několik šikovných tipů, jak si připravit ty nejbáječnější křížaly na světě a jakou techniku zvolit, aby byly opravdu pohádkové a jen se rozplývaly na jazyku.
Máte rádi křížaly?
Pod pojmem křížaly si představíme sušené plátky jablek. Stejným způsobem se ale dají připravovat i další pochoutky z hrušek, kterým se krajově říká štěpány. Sušit lze i další rozmanité druhy ovoce, a to nejen naše tuzemské, ale i exotické. U nás jsou takto oblíbené sušené švestky nebo meruňky, ale můžeme si nasušit i banány, ananas, mango či kiwi.
Křížaly se vyznačují sladkou až kyselou chutí, to je dáno podle použité odrůdy jablek. Jsou měkce tuhé, většinou žluto - hnědé barvy. Aby jablka nezhnědla, namáčejí se ihned po nakrájení do lázně, která se skládá z vody a kyseliny citronové (případně vymačkaného citronu. Na sušení se nehodí měkká letní jablka s krátkou trvanlivostí, ale spíše dobře vyzrálé podzimní a zimní odrůdy.
Příprava křížal
Omytá jablka oloupeme, zbavíme jádřinců, stopek a poškozených částí. Jablka si pokrájíme na plátky široké cca 6 mm - 8 mm. Skládáme je na mřížku nebo plech s pečícím papírem těsně vedle sebe. Nejvhodnější doba na přípravu křížal je s nástupem topné sezony, jelikož doba schnutí se výrazně zkrátí, pokud nemáte sušičku. Mřížku nebo plech dáme na radiátor a necháme jablka takto schnout 1,5 - 2 dny.
Přesypeme do plátěných sáčků a necháme doschnout, občas promícháme. Nahnilé ovoce na přípravu křížal nepoužíváme. Chuťově jsou lepší z kyselejších jablek. Pokud vám nevadí tvrdší slupka, není nutné jablka ani loupat.
Techniky sušení křížal
Sušení v troubě
Jablka dáme na plech vystlaný pečicím papírem a sušíme v elektrické troubě rozehřáté na 50 až 60 °C. Sušíme s pootevřenými dvířky trouby, aby mohla unikat pára. Křížaly jsou usušené, když plátky jablek pěkně křupou.
Sušení v sušičce
Plata s kroužky jablek narovnáme do sušičky. Teplotu pro sušení jablek nastavíme na 57- 60 °C, časovač pak na 8 hodin. Sušička pracuje za nás, není potřeba si jí během sušení všímat, ale neuškodí jablka občas zkontrolovat.
Po cca 2 hodinách proházíme plata horní za spodní, a po dalších cca 3 hodinách odebíráme první usušené plátky, což jsou většinou menší kousky nebo kroužky, které se při přípravě zlomily. Z 1 kg čerstvých řezů jablek získáte 15-20 dkg sušených křížal.
Sušení při pokojové teplotě
Plátky jablek bez jádřince lze také narovnat na síta či pečící papír a rozložit poblíž ústředního topení. Skvělou vychytávkou je navlečení plátků jablek na dlouhou nit a jejich zavěšení do prostoru, kde se tvoří průvan. Takové sušení je časově náročnější, trvá okolo 14 dnů, než jsou křížaly dobře vysušené, ale jde to bez námahy a šňůrky s křížalami nezabírají moc místa.
Skladování
Používejte plátěný pytlík nebo papírový sáček, přidejte pár hřebíčků a kousek zázvoru. Koření dodá křížalám jemnou vůni, chuťově je vylepší a neláká nežádoucí mlsouny v podobě hmyzu nebo dokonce hlodavců. Jinou možností je použít na delší čas velké sklenice s plastovým víčkem. Sklenice nechte v temné a relativně chladné komoře, občas neuškodí s nimi zatřepat a zkontrolovat, zda nenesou známky plesnivění nebo nejsou napadené škůdci.
Stejně dobré je využití keramických, skleněných nebo plechových dóz. Nepoužívejte plastové nádoby, jablka mohou nasáknout pachy plastu. Křížaly uskladňujte pouze dobře vysušené, každá sebemenší vlhkost povede k tvorbě plísní.
Tip na závěr:
Pokud před sušením potřete plátky jablek cukrovou vodou s trochou mleté skořice, získají vaše křížaly jedinečnou chuť, která vám připomene Vánoce. Podobně můžete využít třeba javorový sirup.
Zdroj: autor
Víte, jak zpracovat padaná jablka?
Publikováno: 5. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová