reklama

Uvařte si čaj. Při jeho výrobě budete plakat, nevoní, ale uzdraví vás

Trápí vás rýma, kašel, nachlazení? A máte doma cibuli? Pak máte vyhráno. Uvařte si z ní cibulový čaj, který vám s těmito neduhy pomůže. A když přidáte ještě nějakou tu bylinku, účinky ještě mnohonásobně zesílíte. Žádný vir si pak na vás nepřijde.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jste nachlazeni? Cibulový čaj s majoránkou, medem a citronem nejen vyléčí, ale i zachutná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Suroviny na cibulový čaj:

  • cibule nakrájená na kolečka
  • vrchovatá lžíce majoránky

Cibuli oloupejte a nakrájejte na kolečka. Dejte ji do hrnečku. Přidejte k ní vrchovatou lžíci majoránky. A zalijte horkou vodou. Přiklopte hrnek pokličkou nebo talířkem a nechte louhovat. Klidně i půl hodiny, ať má čaj grády. Teď můžete čaj přecedit. Dochutit  lze čaj citronem a medem.

Nakrájejte cibuli
Nakrájejte cibuli (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přidejte majoránku a zalijte vroucí vodou
Přidejte majoránku a zalijte vroucí vodou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co dokáže cibule?

Cibule je starým známým prostředkem, který se používá při kašli. Ale má i mnoho dalších skvělých účinků. Najdete v ní vitaminy B, C, D a E, také riboflavin a karoten a minerály jako je železo, síra, hořčík, draslík měď, jód a další. A její nespornou výhodou je to, že ji máte téměř vždy při ruce, protože v kuchyni nesmí chybět.

Funguje jako přírodní antibiotikum. Zničíte s ní bakterie při kašli, rýmě a bolení v krku. Vydezinfikuje plíce i různé rány na kůži. Pomůže při bodnutí hmyzem – stačí rozkrojenou část přiložit na štípanec. Umí snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi, bojuje také proti stárnutí cév. Je vhodná při nechutenství – podporuje činnost žaludku, střev, jater a žlučníku.

Dochuťte medem a citronem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dochuťte medem a citronem

I majoránka je malý zázrak

I majoránka má své nezastupitelné místo v kuchyni. Neváhejte ji ale použít i do čaje. Nejen že čaj krásně ovoní, ale obohatí ho i o další pozitivní účinky. Umí uklidnit nervovou soustavu. Pokud tedy trpíte stresem, nespavostí nebo bolestmi hlavy, je tím pravým ořechovým. Krom toho léčí prý i žal včetně takového, jako je nešťastná láska. Podpoří také dobré trávení a pomůže při nadměrné plynatosti. Je účinná, pokud máte plný nos – ať už od nachlazení nebo senné rýmy.

Čaj z majoránky je lahodný a uklidňující
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čaj z majoránky je lahodný a uklidňující

Zdroje informací použitých ve článku: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, www.bylinkyprovsechny.cz

Z majoránky může být i léčivá mastička:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová