reklama

Výroba zubní pasty v bio kvalitě v doma? Už nikdy si klasickou pastu nekoupíte

Už staří Římané žvýkali semínka fenyklu, aby měli svěží dech a zdravé dásně. My ho použijeme v domácí zubní pastě hned ze dvou důvodů. Za prvé osvěží dech a za druhé má silné léčivé účinky. Pasta obsahuje zdravé běžné suroviny, je proto čistě přírodní a v bio kvalitě. Rozhodně si už klasickou zubní pastu nekoupíte, ale budete si opakovaně vyrábět tuto vlastní domácí. Zkuste to s námi ještě dnes.

Domácí zubní pasta zcela jistě nahradí tu průmyslově vyráběnou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Fenykl má výraznou specifickou chuť i vůni. Čerstvý se používá do oblíbených smoothie nebo salátů. Sušená semínka se často vaří jako čaj proti pálení v žaludku a střevní potíže. U malých dětí je nepostradatelným pomocníkem proti nadýmání. Má protizánětlivý účinek a zmírňuje křeče. Do zubní pasty použijeme sušená semínka, která rozdrtíme.

Fenykl osvěží váš dech
Fenykl osvěží váš dech (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Skořice má protizánětlivé účinky a doporučuje se dokonce preventivní sníst jednu čajovou lžičku denně proti parazitům a pro zlepšení trávení. Určitě je vhodné ji přidávat do nápojů a jídla. Například ovesné vločky s kvalitním medem a mletou skořicí jsou skvělým pomocníkem při čištění střev a různých dietách. Pro její antibakteriální účinky se používá hojně také v kosmetických přípravcích a tinkturách, protože spolehlivě likviduje bakterie.

Skořice má též protizánětlivé účinky
Skořice má též protizánětlivé účinky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jedlá soda se používá jak na kypření jídla, tak jako bio čisticí prostředek. V zubní pastě využijeme zejména její bělicí účinek.

Jedlá soda bělí a rozjasňuje
Jedlá soda bělí a rozjasňuje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Suroviny pro výrobu domácí pasty na zuby

  • lžičku sušeného fenyklu
  • lžičku mleté skořice
  • lžičku kuchyňské soli
  • lžičku jedlé sody
  • kokosový olej (asi 200 ml)
  • vonný olejíček (máta, eukalyptus)
  • uzavíratelnou sklenici

Ve hmoždíři rozdrťte najemno sušený fenykl, pak přidejte skořici, sůl a jedlou sodu, celé pořádně promíchejte a případně podrťte.

V hmoždíři rozdrťte fenyklová semena
V hmoždíři rozdrťte fenyklová semena (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Směs vysypte do skleněné misky, přilejte rozpuštěný kokosový olej a pár kapek vonného oleje. Vše důkladně promíchejte a nechte dva až tři dny macerovat na klidném místě.

Přidejte kokosový olej, který má antibakteriální účinky
Přidejte kokosový olej, který má antibakteriální účinky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po macerování opět pastu rozpustíme do tekutého stavu (nevaříme), scedíme přes čajové sítko, abychom se zbavili větších částí.

Pastu přeceďte přes sítko
Pastu přeceďte přes sítko (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Takto připravenou směs nalijeme do vhodné uzavíratelné nádoby a necháme opět ztuhnout. Zhruba druhý den je domácí zubní pasta připravená k používání.

Plňte do skleniček
Plňte do skleniček (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyrobte si domácí pěstící medový krém:

Publikováno: 6. 10. 2021, Autor: Silva Pokorná