reklama

Nehazardujete náhodou se zdravím? Ve vaší chladničce možná tiká časovaná bomba

Ruku na srdce, jak často kontrolujete obsah vaší chladničky? Jestli je tomu tak až v okamžiku, kdy vás upozorní nepříjemný zápach, hazardujete se zdravím. V tu chvíli už se vám v útrobách lednice množí plísně a všelijaké jiné nepěkné „dobroty“.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zápach linoucí se z chladničky může signalizovat i zdroj vážného ohrožení zdraví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nechceme vás zbytečně strašit, ale víte, co všechno máte ve své chladničce? Nemyslíme potraviny a některé léky, alkohol či drahé doutníčky. Naše chladnička, určená především k bezpečnému uskladnění potravin, může obsahovat i životu nebezpečné bakterie E. coli, salmonelu, listérie a samozřejmě i plísně. To vše je zdrojem nejenom nepříjemného zápachu, ale hlavně ohrožuje naše zdraví.

Maso, ryby i uzeniny bychom měli skladovat odděleně od ostatních potravin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Maso, ryby i uzeniny bychom měli skladovat odděleně od ostatních potravin

Pozor na kontaminaci

Do chladničky často vedle sebe ukládáme syrové maso, drůbež i mořské plody, jenomže tyto potraviny nesmí přijít do vzájemného kontaktu s ostatním obsahem chladničky, aby nedošlo ke křížové kontaminaci. Proto je nutné všechny tyto čerstvé potraviny skladovat odděleně od ostatních, ideálně ve speciálním boxu. Přihrádku nebo box, kde maso leželo, po každém použití musíme vymýt a desinfikovat nebo alespoň opláchnout octovou vodou. Častým zdrojem některých onemocnění přenášených potravinami je překvapivě také listová zelenina. I ji proto skladujeme odděleně a zeleninový box pravidelně vymýváme.

Jenom pravidelným úklidem zabráníme šíření plísní a zdraví ohrožujících bakterií
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jenom pravidelným úklidem zabráníme šíření plísní a zdraví ohrožujících bakterií

Nezahrávejte si s písněmi

Hotovým rájem pro plísně je dávkovač ledu a vody (pokud je jím chladnička vybavená), kde se rády usazují, množí a vesele si přežívají. Kontrolujme a vyplachujme tedy toto zařízení častěji, než to děláme doposud. Také v těsnění dveří chladničky se často usazují nejenom plísně, ale i listérie. Proto je alespoň jednou týdně otíráme octovou vodou.

K pohlcení pachů v chladničce mnohdy postačí i běžné domácí prostředky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K pohlcení pachů v chladničce mnohdy postačí i běžné domácí prostředky

Domácí pohlcovače pachů

Jenom úklid chladničky nestačí, nepříjemný může být i odér, který se z potravin uvolňuje. Vzniku nepříjemného zápachu můžeme snadno zabránit domácími triky, okoukanými od babiček. Vyzkoušejte například nasypat do plátěného sáčku hrstičku čerstvě namleté pražené kávy a zavěsit volně mezi police. Vzduch proudící kolem uvolňuje příjemnou kávovou vůni, která přehluší všechno ostatní. Zázraky dokáže také obyčejná jedlá soda v misce či rozkrojený citron anebo sušená kůra citrusových plodů (pomeranč, mandarinka, grep). Skvělým pomocníkem je samozřejmě i ocet. Jím vnitřek chladničky nejenom vytíráme, ale miska s octem spolehlivě vyžene i ten nejzarputilejší zápach.

Potraviny skladujeme pokud možno v dobře uzavřených nádobách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Potraviny skladujeme pokud možno v dobře uzavřených nádobách

Jak ukládat jídlo do chladničky

Hodně chyb děláme také při samotném ukládání jídla do chladničky, protože nevhodným skladováním se potraviny rychleji začnou kazit nebo uvolňují nežádoucí vůně či dokonce zápachy. Možná i vám pomůže následujících pár tipů:

  • Zeleninu zbavenou hrubých nečistot byste měli umístit vždy jen do přihrádky na zeleninu a ovoce.
  • Potraviny, jako jsou sýry nebo uzeniny, skladujte v dózách s víčkem nebo speciálních sáčcích tak, aby kolem nich mohl volně proudit vzduch.
  • Neskladujte potraviny bez obalu, v papírových sáčcích nebo v miskách a jiných otevřených nádobách, aby zbytečně neuvolňovaly vlhkost.
  • Zbytky uvařených jídel vkládejte do chladničky vždy až po dokonalém vychladnutí.

Tipy pro vás

Když už babské rady nestačí, zkuste některý z profesionálních způsobů čištění chladničky. Pořídit můžete například jednoduchý desinfekční prostředek, který čistí, odmašťuje a desinfikuje vnitřní stěny chladničky a neutralizuje nepříjemné pachy. Zkontrolujte si ale, zda je biologicky rozložitelný, nezanechává žádné zbytky a není nutný oplach. Dalším užitečným pomocníkem je sprej pro rychlé odstranění ledu ze stěn chladniček a mrazniček, který urychluje proces odmrazování a nezanechává žádné zbytky. Není proto nutné interiér chladničky či mrazničky po použití dále čistit.

Skvělý je i pohlcovač pachů, který prostě jen absorbuje zápach a čistí vzduch v chladničce. Tento bezpečný prostředek obsahuje aktivní uhlí a gel, které se dobře snášejí s jídlem. Na trhu jsou i pohlcovače ethylenových plynů a sáčky, které zabraňují přirozenému uvolňování etylenu z některých druhů ovoce, čímž prodlužují dobu, po kterou je ovoce a zelenina čerstvá, až o několik dní.

Podívejte se, jak správně skladovat potraviny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 9. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová