Sklenka dobrého červeného, růžového nebo bílého vína v sychravém a nevlídném čase podzimu zahřeje a zvedne náladu. Ale víte, jak víno správně skladovat? Je vhodné archivovat každé víno? Jaká je správná teplota k uložení? A na co při skladování nezapomínat? Co je vinný kámen? Na všechny otázky máme odpověď.
Vše o víně
Proč se víno skladuje?
Protože některá z nich až po určitém čase zrání dosahují své dokonalosti, a to jak v sudech, tak v láhvích. Současným trendem je konzumovat většinu vín relativně mladých, to znamená jeden až tři roky po sklizni. „Odhadnout, jak se které víno hodí k archivaci a kdy nastane optimum jeho zralosti, vyžaduje odborné znalosti, zkušenosti i jistou intuici. Existuje ale několik základních faktorů, které vhodnost vína k archivaci ovlivňují (odrůda, obsah kyselin, extraktu, alkoholu a volné kyseliny siřičité), nicméně doporučuje se vždy poradit s vinařem nebo prodejcem vína, ten má o víně nejvíce informací a měl by být schopen erudovaně poradit,“ uvádí odborník na víno Ivo Kaňovský, sommelier Zámeckého vinařství Bzenec.
Kde víno archivovat?
Pro archivování vína je ideální vinný sklep s konstantní teplotou 10 až 12 °C. „Při archivaci při vyšší teplotě je nutno počítat s tím, že víno bude zrát, resp. stárnout rychleji. Pokud nemáte k dispozici vinný sklep, je pro uchování na kratší dobu (v řádu měsíců) možno využít i jiný vhodný prostor, např. chladnou komoru. Větším zlem než mírně vyšší teplota při skladování, je časté kolísání teploty. Dobrým řešením pro uchování je také speciální chladící skříň (vinotéka). Některé vinotéky mají různé zóny s rozdílnou teplotou od červených vín až po sekty, takže při vyjmutí vína z této skříně jej můžete přímo servírovat,“ vysvětluje sommelier. Další možnost uskladnění je pronajmutí vlastního boxu v renomované vinotéce nebo archivu vín. Zde odpadá prvotní investice, ale většinou se jedná o placenou službu.
Jaká je správná poloha lahve?
Láhve nebo kartony by měly být ukládány naležato, aby korkové zátky zůstaly vlhké, a tím i nabobtnalé a vzduchotěsné a zabraňovaly tak oxidaci. Vlhkost vínu neškodí a měla by být doplňkem sklepů s nízkými teplotami. Vína se šroubovacím uzávěrem nejsou určená primárně pro archivaci, ale konzumaci do tří let, víno s tímto typem uzávěru může být skladováno i ve vertikální poloze.
Co je to vinný diamant?
Kromě toho, že se ve víně skrývá pravda, mohou se někdy v láhvi objevit také drobné krystalky čehosi záhadného, co může vzbudit nedůvěru k otevřenému vínu. Ivo Kaňkovský vysvětluje: „Jedná o naprosto neškodný vinný kámen, který se ne nadarmo v anglicky mluvících zemích nazývá vinným diamantem (wine diamonds). Nejčastěji se tento kámen usazuje na dně láhve nebo na spodní straně špuntu. Radujte se, když ve své láhvi objevíte vinný kámen! Je totiž znamením dobrého a kvalitního vína, kterému vinař věnoval tu nejlepší péči, jakou si každé dobré víno zaslouží.“
Prima tip: jak odstranit vinný kámen z vína
Jednoduchá rada, jak odstranit vinný kámen z vína, které se chystáte rozlévat: stačí víno z láhve přelít do dekantéru (speciální skleněná nádoba) a poté nalévat tak, aby kámen zůstal na dně nádoby.
Už víte vše o víně?
Publikováno: 7. 10. 2017, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová