Kopřivěnka, pochvatec, koleus. Nebo také kopřiva africká. Rostlina, která má nejenom krásné listy, ale také úžasné léčivé schopnosti. Jestli ji tedy už v truhlíku nemáte, rozhodně se ji vydejte pořídit. Budete si ji užívat zvenku i zevnitř.
Není kopřiva jako kopřiva
Tuhle kopřivu si rádi vysadíte do truhlíku na balkon nebo rovnou domů. Africká kopřiva je sice letnička, ale můžete ji s úspěchem pěstovat i doma, případně ji letnit. Má velmi dekorativní listy, které mají zelenou, žlutou, růžovou, červenou i fialovou a třeba hnědou barvu. Její pěstování je navíc velmi snadné. Tmavé listy snesou i polostín, světlé ale slunce milují. Čím více světla jim poskytnete, tím budou barevnější. Rostliny potřebují pravidelnou zálivku. Pokud ji mít nebudou, poznáte to. Začnou shazovat spodní listy.
Ale pozor, nesmíte ji přemokřit, začala by uhnívat. Množit ji můžete jednoduše řízkováním – vrcholový řízek ponořte do vody, kde za pár dní pustí kořínky. Přihnojujte v době od března do září minerálními hnojivy pro rostliny ozdobné listem, asi jednou za 14 dní. Nevýrazné květy můžete zaštipovat, rostlina tak bude mít hezky kompaktní tvar. Navíc se nebude kvetením vysilovat. Ale samozřejmě ji můžete nechat vykvést a semena použít k rozmnožení.
Jaké má účinky?
Kopřivu africkou ale nemusíte pěstovat jen pro její krásu. Můžete využít její léčivé účinky. Rozkládá v těle tuk a zrychluje metabolismus. Bude tedy skvělým pomocníkem při hubnutí. Napomáhá lepšímu trávení a zvyšuje vylučování inzulinu. Snižuje hladinu histaminu - pomůže tedy při alergiích. Pomáhá při kardiovaskulárních chorobách a snižuje riziko vzniku sraženin. Má pozitivní účinky na fungování štítné žlázy.
Jak ji využívat?
Listy z kopřivy můžete využít na několik způsobů. Udělejte si výluh - pár listů dejte do rendlíku a zalijte vodou o teplotě 80 °C. Přikryjte nádobu utěrkou a nechte zhruba 10 minut vyluhovat. Popíjet můžete v případech, že jste unavení, vyčerpaní nebo nemůžete spát. Můžete ho ale i zevně použít na obklady očí při jejich otoku, senné rýmě, astmatu. Vyrobte nálev – stejně jako čaj zalijte pár listů horkou vodou a nechte 5 až 10 minut louhovat. Lisujte šťávu z listů - i tímto způsobem si můžete vyrobit účinný produkt.
Zdroje informací použité ve článku:
https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/africka-kopriva-pestovani
https://bylinkopedie.cz/africka-kopriva
Zařaďte do svého jídelníčku jedlé květiny:
Publikováno: 16. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová