reklama

Šalvěj lékařská si poradí s kašlem i blbou náladou: Jak si udělat domácí sirup

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je bylinka spojovaná s věčným mládím. Jedna legenda praví, že touhou šalvěje je udělat člověka šťastným a nesmrtelným! Aromatické, sametově hebké zelenošedé až stříbrošedé lístky jsou trpké až svíravě nahořklé, ovšem jejich protizánětlivé, antivirotické a antiobiotické účinky tenhle chuťový hendikep spolehlivě přebijí.

Jak se šalvěj lékařská pěstuje

U nás ve volné přírodě neroste, ale můžeme ji pěstovat na zahrádce nebo v květináči. Jedná se o vytrvalou silně aromatickou rostlinu, která dorůstá výšky asi 70 cm. Kvete nafialovělými květy, ale ne každým rokem. Tahle trvalka vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště, přivítá vápnění půdy. Není náročná na zálivku, naopak v zimě musíme dát pozor na přemokření. Na zimu je potřeba rostlinu zakrýt, aby nevymrzla.

Kvetoucí šalvěj
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Kvetoucí šalvěj

Proč a jak šalvěj lékařská léčí

Pro své účinky se sbírají listy v době, kdy není rostlina v květu, protože mají vyšší koncentraci účinných látek. Při umělém sušení by teplota neměla překročit 35 °C. Šalvěj obsahuje především silice s různým podílem cineolu, thujonu, kafru, borneolu a salviolu, třísloviny, triterpenoidy, hořčiny, laktony, saponiny, pryskyřice, vitaminy řady B a fytoestrogeny. Výborná je schopnost šalvěje čelit psychickému rozladění, protože posiluje nervovou soustavu Její protizánětlivé účinky se dají velmi dobře využít při nachlazení, zlepšují především odkašlávání. Šalvějový odvar s medem během krátké doby uleví, zbaví nosohltan hlenů. Šalvěj také zlepšuje trávení, zabraňuje průjmům. Omezuje pocení včetně toho psychického původu, proto se často užívá v klimakteriu. Harmonizuje střeva, žaludek, žlučník a menstruační cyklus. Pozor šalvěj dokáže u kojících žen zastavit laktační proces. Ve vyšších dávkách působí toxicky, ale při vodním výluhu nic nehrozí. Toxicitu vykazují alkoholové a olejové výluhy, když přeženeme přípustné množství.

Šalvějový odvar
i (Zdroj: istock.com)
Šalvějový odvar

Odvar ze sušené nebo čerstvé šalvěje (stačí nechat projít lístky šalvěje krátce varem a nechat 15 vyluhovat) můžeme využít jako kloktadlo, které pomáhá při bolestech v krku a navíc dezinfikuje ústní dutinu;. je to dobrá prevence proti kazivosti zubů, zbavení se aftů, a zaléčení vytrženého zubu, ale také paradentozy.

Domácí šalvějový sirup

Vhodná varianta pro zpracování šalvěje, kterou si pěstujeme doma, protože do jídla ji tolik nespotřebujeme a na kloktání ústní dutiny a krku stačí odvar z tří lístků.

Šalvěj si natrháme než rozkvete
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Šalvěj si natrháme než rozkvete

Co budeme potřebovat

  • 300-400 g čerstvé šalvěje
  • 1 kg cukru
  • 4 lžíce citronové šťávy
  • špetku skořice
  • vodku

Jak na to

1. krok

Čerstvou šalvěj dobře omyjeme, nadrobno nakrájíme, vložíme do1 litru vroucí vody a asi 1 – 2 minuty povaříme.

Šalvěj lékařská 4
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Šalvěj lékařská 4

2. krok

Potom zakryjeme a necháme vyluhovat nejlépe jeden celý den.

Šalvěj lékařská 5
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Šalvěj lékařská 5

3. krok

Následně výluh přecedíme skrz husté sítko a lístky důkladně vyždímáme.

Šalvěj lékařská 6
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Šalvěj lékařská 6

4. krok

Do scezeného výluhu přidáme cukr (nejlépe třtinový), může být i o něco méně, ale měl by se dodržovat poměr jeden díl cukru a jeden díl tekutiny. Směs pomalu vaříme do konzistence sirupu. Do zhoustlé kapaliny přidáme citronovou šťávu a špetku skořice, obojí působí jako konzervant. Důkladně promícháme.

Šalvěj lékařská 7
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Šalvěj lékařská 7

Prima tip

Nádobu, v které si sirup budeme skladovat, prolijeme vodkou, prodloužíme tak životnost sirupu. V lednici sirup vydrží přibližně jeden rok. Užívá se v případě potřeby 1 lžička třikrát denně v nápoji. Šalvějový sirup není určený k trvalému užívání a nehodí se pro malé děti.

Publikováno: 29. 9. 2017, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková