reklama

Vyrobte si svůj vlastní pleťový olej, s nímž budete k nakousnutí

Pleťové oleje jsou hitem v péči o pleť. A voňavý a účinný olej si snadno vyrobíte i doma. Bude vám k tomu stačit hrst sesbíraných květů šeříků a kvalitní olej určený na pleť. Za chvíli bude vyrobený a těšit se z něj budete moci hned po krátké maceraci. Vyzkoušejte jeho účinky i vy.

Vyrobte si svůj vlastní pleťový olej, s nímž budete k nakousnutí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Šeříkový olej... co všechno vlastně šeřík umí?

Voňavý šeřík není jen hezkou ozdobou na váš stůl. Jeho květy můžete využít i k léčebným účelům. Využíval se tak už odpradávna. A jeho jméno je vlastně pochopitelné - nejvíce voní v době, kdy se již venku šeří.

Detoxikuje – čistí krev i játra a také je ochraňuje. Působí protizánětlivě (při bolestech v krku, zánětech dásní nebo spojivek) a také diureticky. Má účinky antipyretické, antibakteriální a antivirové. Pozitivně účinkuje i na pokožku – podporuje její pružnost, zpomaluje stárnutí, ochraňuje před slunečním zářením. Je vhodný na ekzémy, vředy, uleví unaveným očím a pomáhá proti kruhům a váčkům pod nimi. Ulevuje od bolesti hlavy a migrény.

Šeříkový olej si připravíte snadno sami
Šeříkový olej si připravíte snadno sami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z všemocného šeříku si vyrobte olej, který bude skvělým pomocníkem při péči o pleť. Nachystejte si:

  • šeříkové květy libovolné barvy
  • kvalitní nosný základní olej. Na všechny typy pleti je vhodný mandlový, ale můžete použít i jiný – jojobový, arganový nebo i slunečnicový – obsahuje mnoho vitaminů A a E. Všechny by měly být velmi kvalitní a bio.

Vytvořte si vodní lázeň. Olej je třeba zahřát na teplotu zhruba 40 °C. Do hrnce nebo mísy s horkou vodou vložte další misku a do ní natrhejte květy šeříku. Květenství nejprve očistěte – opláchněte pod vodou. A nechte uschnout. Čím méně vody na nich bude, tím lépe. Voda by pak v oleji dělala neplechu. Květy teď můžete přelít olejem. Nechte ho prohřát spolu s květy, aby pustily prospěšné látky. Například éterické oleje, flavanoidy, kyselinu askorbovou, která má pozitivní účinky na zdraví i pleť.

Květy
Vytvořte si 40°C vodní lázeň (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zalití olejem
Květy přelijte olejem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nechte asi půl hodiny macerovat. Přeceďte přes plátýnko. Znovu vezměte čerstvé květy a zalijte tímto olejem. Nechte opět ve vodní lázni půl hodiny prohřívat. Naplňte uzavíratelnou sklenici, ve které ho necháte 14 dní na teplém místě uležet. Nelekejte se, květy v oleji vyblednou.

Macerace
Nechte půl hodiny macerovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

S hotovým olejem můžete dále pracovat. Přidejte do něj pár kapek šeříkového esenciálního oleje nebo trochu šípkového oleje. Umocníte tak jeho účinky. Velmi jednoduše si z šeříkových květů uvaříte i čaj – stačí dát do hrnečku květenství a zalít ho horkou vodou. Po 5 až 10 minutách louhování si můžete vychutnávat jeho blahodárné účinky.

Čaj
Z květů si můžete uvařit lahodný čaj (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tip:

Zkuste si z květů vyrobit i šeříkový sirup, cukr nebo limonádu. Stanou se u vás stálicí.

Vyrobte si domácí šlehaný krém na ruce:

Publikováno: 11. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová