reklama

Trhané vepřové maso a domácí burgery budou hitem i u vás doma

Rychlá večeře nebo výživná svačina? To jsou domácí burgery s trhaným vepřovým masem, které si můžete připravit i vy. Pulled pork, nebo chcete-li trhané vepřové maso, má svůj původ na jihu Spojených států, kde se namarinované maso zvolna připravuje při nízké teplotě v kouři.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trhané vepřové maso a domácí burgery budou hitem i u vás doma (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trhané vepřové maso je pojem. Tradice této šťavnaté pochoutky měkké tak, že ji můžete krájet a porcovat vidličkou, prý sahá až k původním indiánským obyvatelům. Tou nejdůležitější ingrediencí je kvalitní maso a především čas. Když vydržíte asi tak šest hodin, čeká vás vstupenka do ráje. Příprava vám ale zabere jen pár minut a zbytek vám výrazně usnadní kvalitní trouba. Měkoučkým masem, jak ho připravuje autorka blogu „Zo srdca do hrnca“ Ela Krídlová, můžete naplnit burgery a uspořádat stylovou hostinu.

Burger s trhaným vepřovým masem

„Na trhané vepřové maso jsem se dívala s respektem, vždy jsem ho jídávala jen venku. A ono to vůbec není těžké. Základem je pěkný kus masa; buď kulatá plec, nebo kousek krkovičky. Našla jsem mnoho receptů, které se lišily marinádou i tím, zda je třeba maso předem opéct nebo ne. Pulled pork se dá připravit na grilu, v troubě nebo v pomalém hrnci. Zvolila jsem ten nejjednodušší způsob a využila jsem teplotní sondu, kterou moje trouba má,“ říká Ela.

Pokud budete připravovat trhané vepřové poprvé, může se vám hodit i zkušenost Ely. „Maso jsem naložila, nechala odležet přes noc a ráno dala péct do trouby. Peklo se šest hodin a pustilo do alobalu dost šťávy. Měla jsem obavu, jestli nebude tvrdé. Když jsem ho pak ale natrhala a smíchala s vypečenou šťávou, přímo se rozplývalo na jazyku.“ Jestli máte chuť trhané vepřové zkusit také, tady je Elin recept.

Trhané vepřové maso
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trhané vepřové maso je hitem gastronomie

Co budete potřebovat:

  • 1,5 kg kulatého vepřového plecka
  • hořčici (může být plnotučná nebo dijonská)

Na vlastní kořenící grilovací směs (zbyde vám nejspíš i do zásoby):

  • 2 polévkové lžíce červené papriky
  • 2 polévkové lžíce třtinového cukru
  • 1 polévkové lžíce soli
  • 1 lžičku uzené papriky
  • 1 lžičku sušené cibule
  • ½ lžičky sušeného česneku
Burgr
i (Zdroj: Gorenje a blogerka „Zo srdca do hrnca“)
Hotový domácí burger s trhaným masem je pastva pro oči i žaludek

Jak postupovat?

Vepřovou plec potřete hořčicí. V míse smíchejte ingredience na kořenící směs a potřete jí celé maso. Pokud vám část směsi zbyde, uložte ji do nádobky a využijte třeba při grilování. Namarinované maso zabalte do potravinové fólie a nechte odpočívat v ledničce přes noc, nebo i 24 hodin.

Troubu nastavte na 120 °C. Maso vyjměte z fólie, zabalte do alobalu a vložte do nádoby na pečení. Pokud máte troubu s teplotní sondou, zapíchněte ji do masa a nastavte na 90 °C. Maso pečte, dokud nedosáhne této vnitřní teploty. „Mně to u 1,5kg kusu masa trvalo asi 6 hodin,“ prozrazuje Ely. Pokud sondu nemáte, použijte kuchyňský vpichový teploměr. Hotové maso vyjměte z alobalu, otočte a vidličkou natrhejte na kousky. Maso nasákne šťávou a bude nádherně měkké. Podávejte v housce nebo třeba v placce se zeleninou.

Gorenje a Zo srdca do hrnca (3)
Vepřové maso se pomocí vidliček natrhá na proužky (Zdroj: Gorenje a blogerka „Zo srdca do hrnca“)
Gorenje a Zo srdca do hrnca
Příprava trhaného vepřového masa (Zdroj: Gorenje a blogerka „Zo srdca do hrnca“)

Jakou troubu používá Ela?

Ela peče v kombinované parní troubě s teplotní sondou a programovacím modulem s přednastavenými programy a funkcemi. Má i funkci pro krokové pečení, pomalé pečení, pečení se třemi intenzitami páry bez kapek vody i přípravu pokrmů metodou sous-vide a mnoho dalších. Praktická je i automatická čisticí funkce bez použití chemie nebo automatické odvápnění.

Gorenje a Zo srdca do hrnca (4)
Multifunkční trouba Gorenje BCS798S24X s teplotní sondou a programovacím modulem ProCook s přednastavenými programy a funkcemi (Zdroj: Gorenje)
Gorenje BCS798S24X
Kombinovaná trouba má podobnou funkčnost, jako starodávné klenuté pece, proto peče rovnoměrně (Zdroj: Gorenje)

O autorce blogu „Zo srdca do hrnca“

Ela Krídlová je povoláním rehabilitační lékařka. Už pátým rokem se ve volném čase úspěšně věnuje svému blogu Zo srdca do hrnca, teď jako maminka dvou synů ještě víc. Má ráda pikantní a exotickou kuchyni, ale ráda vaří i zdravější verze receptů své babičky. Svým blogem povzbuzuje čtenáře, aby se nebáli vařit poctivá jídla, investovali do kvalitních surovin a užili si nejen kreativní chvíle v kuchyni, ale i čas strávený s blízkými u stolu s dobrým jídlem.

Maso si můžete i usušit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 9. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce