Ano, je to klasika ze všech nejklasičtější… Je to jako s vánočním stromečkem – můžete si jej ozdobit kdykoliv během roku, ale jen na Vánoce to dává smysl. S dýní je to podobné, ačkoliv ji seženeme prakticky po celý rok, ve formě aranžmá je typická výhradně v tomto čase, jako podzimní dekorace.
Příjemné na aranžování do dýně je také to, že můžete použít i květiny a plody podzimu, které najdete na zahradě či volně v přírodě. Použití přírodních materiálů je přímo žádoucí – ve spojení s dýní působí aranžmá jako krásné poděkování přírodě za její dary.
Co budete potřebovat na aranžmá s dýní
- dýni Hokkaidó
- minislunečnice ‘Sonja‘ (Helianthus annuus), 3 ks
- větvičku šípkového keře (Rosa sp.) s šípky
- větvičku mochyně židovské třešně (Physalis alkekengi)
- drobnokvěté listopadky, tzv. „santinky“, (Chrysanthemum) ‘Nathalie‘, 5 ks
- větvičky okrasné jabloně, 3 ks
- alstromérie (Alstroemeria) ‘Tampa‘, 3 ks
- třezalku (Hypericum) ‘Blushing Romance‘, 2 ks
- montbrécie (Crocosmia) ‘Mistral‘, 3 ks
Jak budete postupovat při vyrábění aranžmá s dýní
1. krok: dýni vydlabejte
Z dýně odkrojíme ostrým kuchyňským nožem vrchní část se stopkou a lžící vydlabeme dužinu se semínky. Stěny dýně nechte co nejširší, aby příliš rychle nevysychala. Vložte celofán (použít můžete také igelit, alobal či jakýkoli jiný neprodyšný materiál) a vyplňte prostor aranžovací hmotou. Celofán oddělí hmotu od dužiny, která díky tomu nebude tak rychle zahnívat.
2. krok: začněte slunečnicemi
Začněte aranžovat od největších, nejvýraznějších květů, v tomto případě minislunečnic. Před aranžováním nezapomeňte nechat veškerý materiál dobře napít, i ten, který natrháte v přírodě (šípek, jablíčka apod.).
3. krok: přidejte další květiny
Prostřídávejte všechny druhy květin, které máte k dispozici, dodržujte pravidelné střídání barev. Výsledné aranžmá by mělo být zhruba z 1/3 tvořené květinami, 2/3 tvoří dýně. Dbejte zejména na to, aby stonky květin nebyly příliš dlouhé. Prohlédněte si aranžmá ze všech stran, zda je pěkně vyplněné a zda se nikde neukazuje aranžovací hmota.
4. krok: zelený materiál
Vložte veškerý další rostlinný materiál. Na závěr si nechte drobné plody, které máte k dispozici – v tomto případě šípek a jablíčka –, umístěte je lehce nad květy, aby vynikly (a nepropadly se mezi květy). Pro větší přirozenost celkového aranžmá nechte na stoncích také listy.
Prima tip
Krásně podzimně působí také svícínky z jablek. Vyberte pěkná, červená jablka, naleštěte je a podle čajové svíčky vykrojte nahoře otvor. Čajovou svíčku můžete vyndat z hliníkové podmisky, aby nebyla vidět, ale nic se nestane, pokud ji na svíčce necháte. Svíčka musí končit zároveň s okrajem jablka.
Místo minislunečnice lze použít slunečnici topinambur (Helianthus tuberosus), jde o okrasnou trvalku, kterou si přinesete z procházky přírodou na přelomu léta a podzimu. Roste v blízkosti řek, železničních tratí nebo při krajích polí a pro svůj vysoký vzrůst je nepřehlédnutelná.
Návody pocházejí z knihy Můj květinový ateliér, vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz
Text byl redakčně upraven!
Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.
Publikováno: 30. 9. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce