Dobré jídlo potřebuje dobré víno. Vybrat ten správný druh k jídlu je tak trochu kouzlení, které každého správného labužníka baví. Stačí znát základní pravidla, a pak už se můžete pustit do sestavování vybraného menu spojeného s výběrem vhodného vína. Uplatnit při tom můžete svou fantazii i osobní vkus a chuť.
Při gastronomické „alchymii“, kdy hledáme vhodné víno k určitému pokrmu, jde vlastně o jakousi hru, při níž pátráme po spojení ideálně se doplňujících chutí. Základním vodítkem, jaké víno zvolit, je druh jídla, ke kterému ho budete popíjet. Svou roli hrají ale rovněž použité suroviny a koření, úprava pokrmu, ale také roční období a charakter události, pro kterou je nápoj určen.
Harmonie chuti a barev
Při slavnostních hostinách i ve špičkových restauracích je běžné, že si budete užívat kulinářských zážitků nejen podle promyšleného jídelního menu, ale ke každému chodu vám nabídnou i jiné víno. Můžete to zkusit i vy doma. Než začnete, mějte na paměti následující zásady:
- Bílá vína podávejte před těmi červenými.
- Lehčí druhy mají přednost před těžšími.
- Suchá vína patří před sladká.
- Mladá vína se servírují před vyzrálejšími.
Víno a jídlo by měly především harmonicky ladit v chuti, barvě a vůni. Obecně lze říci, že k tmavým masům a ke zvěřině se hodí vína červená a k rybám a drůbeži vína bílá. Ke kořeněným a výrazným jídlům pak jde v podstatě červené i bílé víno. Čím jemnější, lehčí a chuťově méně komplikovaný pokrm, tím více se k nim hodí ušlechtilejší a jemnější víno. K aromatickým jídlům se podávají aromatická vína, protože chutě obojího by měly být v souladu. Kdo má rád hrátky s barvami, ocení možnost sladit nápoj i pokrm i barevně. K regionálním specialitám nabídněte regionální odrůdy a vína vypěstovaná v konkrétní oblasti.
Každé jídlo má své víno
Bílé víno patří ke světlým masům, jako jsou ryby, plody moře, drůbež nebo telecí. Ale také ke světlým omáčkám a zeleninovým salátům. Červené servírujeme obvykle především k tmavým masům, kořeněným jídlům a těstovinám.
K lehkým a málo kořeněným dobrotám se hodí suchá bílá vína, k těžším a hutnějším pokrmům, jako pečené vepřové nebo majonézové saláty, patří vína s vyšším podílem alkoholu. Zralá a výraznější vína jsou ideálním doplňkem zvěřinových steaků nebo skopového a ke sladkým hlavním jídlům jsou vhodná vína sladká.
Hra s vinným lístkem je ale o to úžasnější, že prakticky ke každému konkrétnímu jídlu naleznete vhodné víno, které podtrhne jeho chuť.
Jde i k polévce
Předkrmy v podobě zeleninových salátů skvěle doplní lehká bílá vína s jemným aroma jako Sauvignon nebo Aurelius. Paštiky, šunky nebo studená masa skvěle ladí se suchými bílými víny, jako je třeba Veltlínské zelené nebo Sylvánské zelené. Pokud servírujete jako předkrm kaviár nebo krevetový koktejl, pak sáhněte po Ryzlinku rýnském nebo Rulandském bílém, a hodí se také již zmiňovaný „veltlín“.
Víno se podává i k polévkám: K drůbežímu vývaru Müller Thurgau, k hovězímu Neuburské. K bílým zahuštěným a krémovým polévkám je vhodné Sylvánské nebo Rulandské bílé, které je dobré i k polévce rybí.
Co k drůbeži a rybám
K pečeným nebo dušeným jídlům z hovězího (a také ke steakům) servírujte nejlépe Cabernet Sauvignon. Vepřová masa chutnají dobře třeba s Modrým Portugalem. Jehněčí a skopové maso potřebují zralá červená vína jako Zweigeltrebe, Rulandské červené či Svatovavřinecké. Sklenka vína těchto druhů vytváří harmonickou chuť i se zvěřinou.
Bílé krůtí a kuřecí maso doplní bílá Pálava a Chardonnay, ale ke grilovanému kuřeti podávejte sklenku červeného Merlotu. Na krůtě naleznete i maso červené, například na stehnech. K němu se hodí Rulandské modré nebo Modrý portugal.
K oblíbeným asijským pokrmům z kuřecího nabídněte Ryzlink rýnský a k pečené kachně či huse vyzrálé červené, nejlépe Frankovku nebo Svatovavřinecké.
U ryb je důležitý způsob, na jaký jsou upraveny. K mořským rybám je vhodné Chardonnay nebo Rulandské bílé, k sladkovodním spíše Ryzlink vlašský nebo Aurelius. Smažené rybí pokrmy vyžadují plnější chuť, takže sáhněte po nějakém chuťově zajímavém „rýňáku“. Ryba z grilu snese jak zralé bílé (třeba Tramín), tak lehké červené víno, kupříkladu André nebo Modrý portugal z Moravy.
Je libo dortík s vínem?
Jak by vám potvrdil každý Francouz, víno a sýr, to je harmonie chutí, které ocení každý gurmet. Ty tvrdé, jako gouda, čedar nebo parmezán, ladí s Veltlínským zeleným. Sýry s bílou plísní chtějí spíše červené (Cabernet Sauvignon, Frankovka), ale chutnají lahodně i s Rulandským šedým. Sýry kozí, ovčí a pařené vyniknou ve spojení se Sauvignonem, Chardonnay a Müllerem Thurgau.
Víno je vhodné i ke sladkým dezertům. Například k ovocným salátům Tramín červený, ke zmrzlině zase sekty. K běžným sladkostem lze univerzálně podávat Sauvignon nebo Ryzlink vlašský.
Tipy na závěr:
- I takovou „obyčejnou“ klasiku, jako oblíbený smažený květák, lze doplnit vínem. Když k němu budete podávat Sylvánské zelené, uvidíte, že se změní v pravou delikatesu.
- Roastbeef je skutečná lahůdka pro milovníky masa. Naprosto skvěle chutná se Svatovavřineckým.
- Červené víno není vhodné podávat k pokrmům, které obsahují mořskou sůl.
- Růžové víno je stále oblíbenější. A je vhodné i ke kombinaci s jídlem. Hodí se k jemnějším sýrům, k thajské a indické kuchyni, ale také k pečeným a grilovaným masům nebo k paštikám a uzeninám.
Vyrobte si stylový stojan na víno:
Publikováno: 10. 9. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová