Grilování na podzim má své kouzlo. Není už takové horko, ubývá i otravný hmyz, který se vám snaží uletět s propečenou klobásou, a do limonád vám nepadají vosy. A přesto máte pocit, že té vaší grilovačce něco chybí? Zkuste si vylepšit repertoár pochutin. K masu přeci nemusíte neustále používat BBQ omáčky na deset tisíc způsobů, zprofanovaný kečup nebo tatarku. Co ochutnat vinné želé, které se k masu hodí opravdu dokonale?
Vinné želé
Je tu doba sklizně hroznů a je proto ideální čas pro výrobu vinného želé. Jedná se o zajímavou pochoutku, která může ozvláštnit vaše grilovačky v přírodě. Vinné želé se totiž náramně hodí právě k pečenému nebo grilovanému masu.
Hroznové víno
Hrozny jsou plody vinné révy, která se pěstuje i v našich podmínkách ve vybraných teplých lokalitách (jižní Morava, Roudnicko a Litoměřicko, Mělnicko). Plně vyzrálé hrozny se používají jednak k přímé konzumaci a dále pak na výrobu vín, k sušení a nakládání.
Výroba želé
Co budeme potřebovat:
- 0,5 kg zralých hroznů vinné révy
- 0,25 kg hrušek
- 0,25 kg želírovacího cukru
- 4 chilli papričky
- 4 tobolky kardamomu
Hrušky zbavíme jádřinců a stopky, z hroznů odstraníme pecičky.
Všechno ovoce omyjeme a nakrájíme na přibližně stejné drobnější kousky. Vše dáme do kastrolu, podlijeme trochou vody a dusíme doměkka asi ¼ hodiny.
Chilli papričky nasekáme nadrobno a přidáme společně s kardamomem k rozvaru v kastrolu.
Když je směs dostatečně rozvařená, sundáme kastrol z plotny a směs dobře rozmixujeme ponorným mixérem.
Do směsi pak nasypeme želírovací cukr a přidáme trošku octa, který bude sloužit jako konzervant. Povaříme 5 minut a horkou směs plníme do zavařovacích skleniček. Takovouto směs můžeme připravovat jak z hroznů bílých, tak i červených. Chuť je příjemně sladká s jemným pikantním nádechem.
Želé z hroznového moštu nebo šťávy
Suroviny:
- 1 láhev hroznového moštu
- želírovací cukr
- kyselina citronová
Hroznový mošt si můžeme vyrobit tak, že hrozny ručně vymačkáme přes jemné síto, případně jej získáme za pomoci odšťavňovače. V domácích podmínkách bude ale nutné nechat získanou hroznovou šťávu odstát, aby se usadil kal a ten poté přefiltrovat. Díky tomu bude výsledné želé čiré bez příměsi ovocné vlákniny. Pokud máme takto připravenou hroznovou šťávu, smícháme ji pak jen s želírovacím cukrem podle udaného poměru a 5 minut povaříme. Přidáme cca půl lžičky kyseliny citronové, která nám poslouží jako konzervant. Necháme vychladnout a ztuhnout.
Toto želé z hroznové šťávy můžeme ozvláštnit přidáním bylinek. Velmi dobře se s želé snoubí máta, šalvěj nebo levandule. Určitě ale nic nepokazíme ani např. meduňkou, echinaceou nebo rakytníkem. Záleží na tom, jakým bylinkám a chutím dáváme přednost. Želé z hroznové šťávy nebo z moštu je výborným doplňkem nejen k čerstvému pečivu, ale také k trvanlivým sýrům, paštikám nebo jako doplněk sladkých marinád na maso.
Želé z bílého vína
Želé lze vyrobit i z vína. Je zcela lhostejné, o jakou jde o odrůdu. Protože se ale jedná o alkoholický nápoj, musíme očekávat zcela jinou chuť než při přípravě želé z čerstvých hroznů. Takový vinný gel je skvělou pochutinou především pro dospělé, protože obsah alkoholu nezmizí ani při přípravě želé.
Suroviny:
- 0,5 l červeného vína s ovocnější chutí
- 500 g želírovacího cukru
- 150 ml šťávy z pomerančů
- 4 kousky celé skořice
- semínka ze 3 badyánů
- 7 ks hřebíčků
- na špičku nože kardamomu
- na špičku nože nového koření
Víno nalijeme do kastrolu, přidáme želírovací cukr a na mírném plamenu zahříváme. Mezitím vylisujeme šťávu z pomerančů (lze použít i 100 % pomerančový džus). Pomerančovou šťávu přidáme k vínu a doplníme kořením. Pomalu vaříme asi 7 minut. Potom necháme vychladnout a přelijeme dosud tekuté želé do skleniček. Zde necháme dokonale ztuhnout. Chuť i barva tohoto želé bude ovlivněna odrůdou, kterou jste si na výrobu vybrali. Vhodná jsou jak ovocná vína, tak vína ušlechtilá, červená, bílá i růžová. Je možné použít i vína šumivá. Pokud chcete vyrobit opravdu kvalitní a chuťově vyvážené vinné želé, použijte víno portské nebo madeirové.
Už jste vyzkoušeli opilý ananas?
Publikováno: 10. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová