reklama

Křemenáč je ve všech ohledech houbou dokonalou: Krasavec v červeném klobouku

Rostou, milí čtenáři! A to i v oblastech, kde si dříve dávaly na čas. Skalní i sváteční houbaři se nyní vracejí s košíky plnými hřibovitých hub korunovanými mohutnými talíři masitých bedel nejen z dosud doporučovaných oblastí českých příhraničních hor, ale i z Plzeňska, Mladoboleslavska a Jindřichohradecka. Dočkalo se i okolí Prahy, nejúspěšnější jsou prý nyní houbaři mezí Říčany a Benešovem. V košících také častěji než dříve zazáří červenooranžová barva a muchomůrky červené to opravdu nejsou. Vylučovací metodou tedy zbývá jedna z nejoblíbenějších hřibovitých hub, křemenáč osikový (Leccinum albostipitatum, dříve uváděn jako Boletus aurantiacus).

Zatímco jeho nejbližší houbový příbuzný, rovněž oblíbený kozák březový, má přece jen nějaké ty kvalitativní „mouchy“ (připomeňme jeho ve stáří dřevnatící třeň a poněkud vodnatý klobouk), křemenáč je snad ve všech ohledech – kuchyňských, ale i estetických – houbou dokonalou.

Křemenáč osikový (Leccinum albostipitatum)

Nejpříhodnějšími místy jeho výskytu jsou osikové háje a okraje lesů, kde se obvykle objevuje v trávě nebo ve spadaném listí. Je však natolik odolný, že ho lze dokonce najít i ve vysokých horských polohách mezi jeřáby a kosodřevinou!

Jeho od 4 do 20 centimetrů široký klobouk je v mládí polokulovitý, později vyklenutý až plochý, vždy ale masitý a na okraji přehrnutý blanitým lemem. Barvu má charakteristicky oranžovou, někdy červenooranžovou až hnědooranžovou. Rourky a póry na spodu klobouku jsou kontrastně bělošedavé. Až 15 centimetrů vysoký třeň bývá zprvu mírně břichatý, později válcovitý, bělavý a zřetelně šupinatý.

Křemenáč 2
i (Zdroj: Jaroslav Vanča)
Křemenáč 2

Zpracováváte-li doma donesenou houbu, zjistíte, že bělavá dužina na řezu po chvilce zrůžoví, po několika minutách zešedne a po delší době pak téměř zčerná.

Prima tip

Tato lahodná houba je obzvláště ceněná pro tuhost své dužiny (proto se jí také dodnes lidově někde říká kamenáč či kameňák). Právě proto, že jeho dužina při vaření černá a při sušení šedne, stával se křemenáč pro naše předky spolu s hřiby „modráky“ základní ingrediencí pro přípravu černého kuby. Čerstvý je vhodný na všechny možné způsoby, do polévek, smaženice, obalovaný jako řízek, ale i do těstovin či bramborových pokrmů. Že je vynikající rovněž v octovém nálevu, netřeba snad ani dodávat…

Publikováno: 27. 9. 2017, Autor: Jaroslav Vanča , Profil autora: Jaroslav Vanča