reklama

Fermentujte si vzpomínky na léto, v zimě vás zahřejí

Svůj vlastní bylinkový čaj si můžete vyrobit sami. Stačí sesbírat listy nebo květy vhodných rostlin a vhodně je zpracovat. Chuť léta si pak můžete užívat celou zimu. A také léčivé účinky některých z nich.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
Připravte si zimní fermentovaný čaj z lisů maliníku a ostružiníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak postupovat při výrobě fermentovaného čaje?

Nasbírejte listy maliníku, ostružiníku a jahodníku. Vhodný je poměr 1:1:1. Ideální je, když jsou listy alespoň chvíli zavadlé – 12 až 24 hodin. Z listů odstraňte řapíky a poválejte je válečkem. Můžete použít i jinou techniku – bouchání paličkou, pomačkání prsty. Důležité je narušit strukturu listů.

Drcení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozrušte povrch listů

Pak listy rozložte na utěrku, můžete je postříkat vodou (případně použijte už mokrou utěrku) a zabalte je do ní. Nejprve přehněte a pak stočte do válečku. Nechte 2 až 3 dny fermentovat.

Utěrka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zabalte do utěrky a nechte odpočívat

Listy vyndejte a nechte dosušit. Uložte je do vzduchotěsné nádoby. Když budete mít chuť na lahodný čaj, použijte 1 až 2 lžičky na hrneček vody.

Čaj
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uschovejte na zimu

Co tyto listy umí?

Ano, i listy těchto rostlin mají pozitivní účinky na lidský organismus. Proč si tedy krom lahodné chutě nedopřát i dávku vitaminů a minerálů?

  • Maliník – obsahuje mnoho vitaminu A, C a E a také železo a vápník. Je silným antioxidantem, stimuluje střeva a zároveň pomáhá při průjmech.
  • Ostružiník – posiluje imunitu, působí protizánětlivě a močopudně, obsahuje velké množství vitaminu C.
  • Jahodník – jeho listy obsahují množství železa. Dezinfikuje trávicí soustavu. Posiluje ledviny a působí močopudně.

Fermentace potravin a listů

Fermentace je stará technika, kterou se konzervovaly potraviny. Jde vlastně o kvašení nebo kysání. Při tomto procesu vzniká alkohol nebo nějaká kyselina, které slouží jako konzervant. Nejčastěji se vyrábí kvašená zelenina, mléčné výrobky, luštěniny a obiloviny nebo nápoje. Ale pozor! Fermentace čaje má s tímto procesem společný jen název. Správný název tohoto procesu je oxidace. Za určitých podmínek v listech probíhají změny, které mohou za skvělou chuť a vůni čaje.

Tip:

Zkuste si takto uchovat i další, třeba nezvyklé rostliny. Můžou to být třeba šeříkové květy, listy zlatobýlu, šípkové květy a mnoho dalšího.

Inspirujte se jak na správnou přípravu čaje:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová