reklama

5 nenáročných užitkových zvířat: čím začít domácí chov?

Počty drobných chovatelů se v Česku dramaticky snižují. Chov užitkových zvířat přitom ještě v minulém století patřil k běžné obživě lidí na vesnici. Navíc existuje hned několik druhů užitkových zvířat, jejichž chov je jednoduchý a zvládnou ho i začátečníci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nebojte se chovu užitkových zvířat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koza - kráva chudých

V minulosti patřila koza uvázaná u stromu k tradičním obrázkům českého venkova. I z toho důvodu se kozám říkalo krávy chudých. Vrchnost chovala skot a poddaným museli stačit tito drobní přežvýkavci.

Kozy se chovají na mléko, maso a kůži. Právě mléko odrazuje možné chovatele – samice je nutné pravidelně dojit. Výtěžnost mléka je ale vysoká a vyplatí se i při jednom kusu. Základní výživu tvoří seno a čerstvá tráva, která se doplňuje ječmenem, kukuřicí nebo krmnou řepou.

Kozy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kozy se chovají na mléko, maso a kůži

Králík vyžaduje klid

Chov králíků je na první pohled jednoduchý. I tito drobní hlodavci ale vyžadují speciální podmínky. První z nich je dostatečně velká králíkárna. Její velikost se liší plemeno od plemene – mezi králíky chované na maso patří:

  • činčila velká
  • kalifornský králík
  • novozélandský bílý

Největším nepřítelem králíků je bodavý hmyz a onemocnění, která přenáší. Myxomatóza nebo králičí mor vyhubí během několika týdnů celý chov. Můžete jim však předcházet pomocí očkování, se kterým vám poradí veterinář.

Do králičí potravy patří seno. Jejich jídelníček někteří chovatelé obohacují kukuřicí, sušeným chlebem a speciálními granulemi. Králíkům nikdy nedávejte mokrou trávu!

Králík
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do králičí potravy patří seno

Nutrie může žít i nasuchu

Původem jihoamerický hlodavec si v Čechách velmi rychle našel své místo. Jeho chov je jednoduchý – samotné nutrie se adaptují i ve volné přírodě a rády podhrabávají břehy řek ve větších městech.

Krmná dávka nutrie může obsahovat prakticky cokoliv. Od zelené píce po suchý chleba, šrot a krmné směsi. Chovné nutrie vyžadují dostatečně velké příbytky – budníky. V opačném případě si samy začnou hloubit nory.

Nutrie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krmivo nutrie může obsahovat prakticky cokoliv

Slepice vám dá zdravá vejce

Kur domácí se v Čechách chová na maso nebo vajíčka. Velkou výhodou těchto drobných ptáků je vysoká výtěžnost. I při minimální péči se chovatelům odvděčí zdravými vajíčky se sytými žloutky.

Rozlišujeme několik plemen slepic. Domestikované druhy se liší podle specializace chovu na maso nebo vejce. Nejvíce vajec snášejí leghornky a vlašky. Na maso se chovají plemena faverol a dominant.

Výnosnost slepic ovlivňuje jejich krmivo. Při chovu dbejte na podávání vyvážené krmné dávky. Ta by měla obsahovat dostatek vápníku, šťavnatou zelenou píci (kopřivy, tráva), pšenici a krmnou směs.

Slepice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kur domácí se v Čechách chová na maso nebo vajíčka.

Pštrosím masem ke zdraví

Domestikovaný chov pštrosů se u nás objevil v 90. letech. V současné době chovatelé evidují přes 190 pštrosích farem. Některé chovají pštrosy na maso, některé jako domácího mazlíčka.

Chov pštrosů vypadá složitě, začátečníka ale překvapí svojí jednoduchostí. Jediné, co tito obří opeřenci vyžadují, je dostatečný výběh. Potrava domestikovaného pštrosa se skládá ze zelené píce, okopanin a speciálních granulovaných krmiv.

Maso pštrosů se považuje za jedno z nejzdravějších. Ačkoliv se jedná o drůbež, řadí se k červeným masům. Obsahuje velmi nízkou dávku cholesterolu a téměř nulové množství tuku. Při bourání se maso rozděluje na gulášové a steakové.

Emu
i (Zdroj: pixabay.com)
Maso pštrosů se považuje za jedno z nejzdravějších

Domácí chovatelství je při kontrolovaném množství zvířat snadné. Stárnoucí chovatelské svazy mezi sebe navíc rády přijmou nové tváře, které zde mohou využít rad od zkušených chovatelů. Pokud uvažujete nad založením vlastního chovu králíků, slepic nebo pštrosů – nastala ideální chvíle!

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce