Bez slunce bychom žít nemohli – díky němu získáváme vitamin D, ohříváme se a zlepšuje se nám nálada. Ale i tak se před nimi musíme chránit. Ultrafialové záření může být totiž také velmi nebezpečné. Jak se ale v přípravcích vyznat, jaký filtr zvolit? Chemický nebo minerální?
Co je ultrafialové záření?
Ultrafialové neboli UV záření je elektromagnetické záření přicházející ze slunce. Protože má kratší vlnovou délku, nemůžeme ho vidět. Může ale způsobit problémy. A to i přesto, že je jeho podstatná část při průchodu na Zem pohlcena.
UVA záření
- je zastoupeno z 99 %
- jeho paprsky pronikají sklem, okny, mraky i smogem
- jeho hladina je konstantní po celý den
- dochází díky němu ke krátkodobému zhnědnutí kůže
- dlouhodobé vystavování kůže UVA záření bez ochrany může způsobit mnoho problémů – předčasné stárnutí kůže, poškození očí a oční sítnice, vznik melanomů
UVB záření
- nejvyšší hladina je v poledne
- může za dlouhodobé opálení pokožky
- způsobují spálení kůže, poškození oka a jeho sítnice a také vznik rakoviny kůže
UVC záření
- neprojde atmosférou, nemusíme se ho proto bát, i když je nejnebezpečnější
Co je SPF?
Jak vidíte, před slunečními paprsky je třeba se chránit. Krom obecného doporučení nevycházet na slunce v době mezi 11. a 15. hodinou, chránit se brýlemi a pokrývkami hlavy i oblečením a také používání krému s SPF faktorem. SPF znamená Sun Protection Factor, tedy ochranu před UVB zářením. Označuje, jak dlouho můžete být na slunci, aniž byste se spálili, vzhledem k fototypu své pokožky. Pokud jste velmi světlý typ, který může být na slunci bez spálení zhruba 5 až 10 minut, použijete přípravek s SPF 20. Vynásobíte jednoduše 5×20 a vyjde vám 100 minut ochrany. Bohužel to není tak jednoduché a musíte přičíst i to, jestli a jak často se koupete, jak moc se potíte a v jaké jste nadmořské výšce. Platí tedy obnovovat každé 2 hodiny nebo vždy po koupání apod.
Jak funguje chemický filtr?
Ve většině běžných opalovacích přípravků najdete chemické filtry. Obsahují látky, které mění UV záření na teplo, které se pak uvolňuje. Od toho tedy ten název, od chemické reakce. Bohužel se většinou jedná o látky, které mohou být pro člověka škodlivé. Zejména starší typy filtrů mohou vyvolat alergické reakce. Je třeba, abyste je nanesli alespoň 20 až 30 minut před vystavením slunci. Některé látky fungují jako endokrinní disruptory, mohou tak ovlivňovat fungování hormonů.
Mají ale samozřejmě i své výhody:
Dobře se nanášejí a roztírají, nemusíte se obávat bílých skvrn. Jsou levnější a déle vydrží na pokožce. Nejčastěji se používá oxybenzon, oktokrylen nebo benzofenon.
Výhody a nevýhody minerálního filtru
Výhody:
V nových a zejména přírodních přípravcích na opalování najdete filtry minerální. Obsahuji minerály, které záření odráží. Proto se jim říká také fyzikální, protože fungují na tomto principu. Jejich výhody jsou tedy jasné. Nepronikají do kůže, jsou tedy vhodné i pro děti a osoby s citlivou pokožkou. Jsou funkční ihned po nanesení. Odráží UVA i UVB záření.
Nevýhody:
Na kůži může zůstávat bíla vrstva a po koupání je třeba vrstvu obnovit, snadno se totiž smyjí. Hledejte názvy oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý, a to jejich non-nano formy. Proč nejsou nano formy bezpečné si řekneme vzápětí.
Proč ne nanočástice
Ovšem ani zmíněné oxidy nejsou úplně stoprocentní – určitě nesmí být ve výrobku v nano formě, ta proniká do těla. Kvůli své velikosti se můžou dostávat do buněk, kde se kumulují, a buňka pak přestane správně pracovat. Navíc se z kůže může dostat i do dalších částí těla. Není to ale dosud vědecky prokázané. Oxid titaničitý bývá navíc potažen ještě dalšími látkami, které pak následně můžou škodit. Sáhněte tedy v tom případě určitě po oxidu zinečnatém spolu s kvalitními oleji, které obsahují značné množství antioxidantů a tyto negativní vlastnosti potlačují.
Vyrobte si skvělý mrkvový krém:
Publikováno: 25. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová