Není zase až tak moc potravin, o kterých by se dalo říct, že čím víc jich sníte, tím lépe děláte. Většinou je to bohužel naopak. Jednou z takových výjimek je hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus), která je odnepaměti velice ceněna v tradiční čínské medicíně, kde se jí připisují přímo zázračné účinky – dokáže nastartovat imunitní systém, čistí organismus od škodlivých látek a působí příznivě při léčbě křečových žil či vysokém cholesterolu. Zbyněk Kopečný ze Sobotína si hlívu sám pěstuje na zahradě a čerstvé houby jsou základem jeho věhlasného rodinného stříbra na talíři – dršťkové polévky z hlívy ústřičné.
Hlívu ústřičnou si můžete celkem jednoduše vypěstovat sami doma, speciálním naočkováním podhoubí do pařezu (viz video), a tak si zajistit pravidelný přísun této čerstvé delikatesy, ze které se dají připravovat samá výborná jídla.
Co budeme potřebovat na dršťkovou polévku
- 2 cibule
- olivový olej
- kmín
- 1 sušenou feferonku
- sladkou červenou papriku
- hlívu ústřičnou
- bobkový list
- brambory
- chlebovou střídku
- česnek
- majoránku
- sůl
- mouku
Jak budeme postupovat při vaření dršťkové polévky
1. krok
Oloupeme cibuli a nakrájíme ji nadrobno. V hrnci rozehřejeme olivový olej a nakrájenou cibuli na něm orestujeme dohněda.
2. krok
Než cibule úplně zhnědne, přidáme kmín, mezi prsty rozmělněnou feferonku a sladkou papriku. Restujeme jen krátce, aby paprika nezhořkla. Poté zalijeme vodou.
3. krok
Houbu nekrájíme nožem, nýbrž natrháme ručně, neboť při kontaktu s kovem by ztratila své specifické vlastnosti a navíc natrhaná bude vypadat spíše jako držky.
4. krok
Až se začne voda vařit, přidáme natrhanou čerstvou hlívu ústřičnou a bobkový list. Vaříme 30 minut.
5. krok
Přidáme na kostičky nakrájené brambory a vaříme, dokud brambory nezměknou. Osolíme.
6. krok
Potom polévku zahustíme chlebovou střídkou.
7. krok
Na úplný závěr dochutíme lisovaným česnekem a majoránkou. Pokud je polévka příliš řídká, můžeme přidat trochu mouky.
Nejlépe dršťková polévka z hlívy ústřičné chutná uleželá, druhý den.
Publikováno: 23. 9. 2017, Autor: Láďa Hruška, Profil autora: Láďa Hruška