Otázek směřujících k veterináři není nikdy nedostatek. Dnes se budeme věnovat nejčastěji chovaným domácím mazlíčkům - psům, kočkám a králíkům. Je vhodné nechat fenu připustit i v 8 letech? Jak se zachovat k bouli po očkování kočky? A jak se zbavit blech u králíka? To vše se dozvíte.
Březost u starší fenky
Často se může stát, že si až v pozdějším věku vaší fenky uvědomíte, že byste od ní ještě rádi měli štěňata. Nebo zrovna přišla ta vhodná chvíle. Je to ale bez rizik? V tomto konkrétním případě jde o osmiletou fenu křížence zlatého retrívra středního vzrůstu. Obecně je vhodné poslední porod naplánovat na 5. až 6. rok zvířete. Samozřejmě záleží na okolnostech. Musíte zvážit plemeno a jeho předpoklady k zabřeznutí, průběhu gravidity i k úspěšnému porodu.
Důležitá je i kondice psa, jeho zdravotní stav. Svou roli hraje i to, jestli jde o graviditu a porod první případně, kolik porodů předcházelo a jak celá březost i porod probíhaly. Pokud se ale nakonec přeci jen pro připuštění rozhodnete, bude třeba fenu přísněji sledovat. Určitě je třeba provádět častější sono štěňat před porodem, aby byla jistota, že jsou v pořádku.
Reakce kočky po očkování
Může se stát, že se vaší kočce po očkování objeví v místě aplikace boule. Co v takovém případě dělat? Je potřeba se znepokojovat? V daném případě určitě neváhejte a vydejte se se zvířetem k veterináři. Ač se může jednat jen o lokální reakci, která za 2 až 3 týdny zmizí, může se vzácně stát, že se objevil postinjekční sarkom. Jde o zhoubný nádor, který roste agresivně do okolí a postihuje v naprosté většině případů jen kočky.
Buňky po aplikaci injekce nepřiměřeně reagují a začne se tvořit nádor. Ačkoli většinou netvoří metastáze, je nutné ho odstranit co nejdříve s poměrně velkým množstvím okolní tkáně. Velmi často bohužel dochází k opětovnému růstu nádoru, protože není možné odstranit mikroskopickou tkáň, která pronikla do vzdálenějších míst. Vhodným doplňkem léčby je i radioterapie nebo chemoterapie, nově i imunoterapie.
Co s blechami u králíka?
Ano, i králík u vás doma může chytit blechy. Ale jak se s nimi vypořádat? U psa nebo kočky je to víceméně jasné, u králíka se to běžně neřeší, tak není možná řešení úplně nasnadě. Blechy můžete poznat poměrně snadno, u zvířete se objeví silné svědění. Často se tedy škrábe. V kožíšku, ale i jinde, můžete narazit na blechy a na kůži najdete černé či hnědé tečky - to jsou bleší výkaly. Pro králíky můžete použít pipety, stejně jako pro malé kočky. Na trhu je jediný přípravek určený přímo pro kočky a králíky současně. Můžete samozřejmě použít i jiný druh. Co si musíte ale vždy pohlídat, ať už jde o antiparazitika pro jakékoli zvíře, je účinná látka a její bezpečnost pro daný zvířecí druh. Často se v pipetách pro psy a kočky používá jako účinná látka proti blechám fipronil, ten je ale pro králíky vysoce toxický.
Čtěte proto důkladně složení a těmto přípravkům se vyhněte. Pro králíky je naopak vhodná účinná látka permethrin ve formě spot onu nebo ve spreji. Samozřejmě je důležité ošetřit i všechna místa, kde se králík vyskytuje – klec i venkovní prostory, kde se pohybuje.
Poradíme vám, jak předejít otravě zvířat z domácí stravy:
Publikováno: 21. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová