reklama

Drobná psí poranění zvládnete ošetřit sami. Víte, jak máte správně postupovat?

Léto je v plném proudu a pro naše čtyřnohé miláčky to znamená, že tráví spoustu času na zahradě nebo v přírodě na dlouhých procházkách. Pobyt venku však nepředstavuje jenom společné radovánky, ale také zvýšené riziko různých poranění.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Psi léto a pobyt na vzduchu milují (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A proto se spolu s veterinářkou Michaelou Riedlovou podíváme, jak můžeme sami doma našemu pejskovi pomoci při drobných poraněních, která se mohou přihodit venku a na procházkách. Nejtěžší totiž nebývá samotné ošetření, ale rozhodnutí, zda ránu ošetříme svépomocí anebo radši pejska svěříme do péče veterinárnímu lékaři. Jistě, velké a hluboké rány by měl vždy vidět a posoudit lékař, ale drobné ranky a malá poranění narušující jenom kůži můžeme v pohodě ošetřit sami doma.

S pokousáním k veterináři

Jestliže se během venčení váš pes připlete do šarvátky, ze které si odnese ránu po zubech svého protivníka, není co řešit, ošetření veterinárním lékařem je nutné vždy! Sebemenší penetrace zubem totiž přináší do podkoží masivní dávku bakterií a během několika dní dochází k rozvinutí hluboké tkáňové infekce a tvorbě abscesů.  Odbornou pomoc vyhledejte také pokaždé, když jakákoli tržná rána hodně krvácí. Vaše první pomoc v tomto případě znamená okamžité přiložení tlakového obvazu a rychlé vyhledání nejbližší ordinace.

Bullové
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S pokousaným psem zamíříme ihned k veterináři

Drobné rány zvládnete sami

Pokud se rozhodnete ránu ošetřit doma sami, povíme si, jak správně postupovat. Nejprve je potřeba oholit, případně ostříhat, nejbližší okolí rány a poškozené místo omýt. Veterináři používají fyziologický roztok (0,9% vodný roztok chloridu sodného), ale v domácích podmínkách vám postačí i čistá voda. Po očištění rány je na řadě dezinfekce. První volbou jsou preparáty s obsahem jodovaného povidonu, který by ostatně neměl chybět v žádné domácnosti, kde jsou psi a děti. Tato dezinfekce totiž neštípe a nepálí, takže pejska zbytečně netraumatizuje a on se spíš nebude bránit opakovaným ošetřením.

Dezinfekce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Drobné poranění zvládneme ošetřit sami

Tuto dezinfekci je třeba před použitím naředit v poměru 1:10 (dezinfekce:voda). K ošetření můžeme také použít peroxid vodíku anebo ředěný hypermangan. Na otevřenou ránu ale nikdy nedávejte žádný zásyp! Ten totiž v kombinaci se sekrety z rány vytvoří tvrdou krustu, jež zpomaluje hojení a také zabraňuje tvorbě nové tkáně. Pokud se rána nachází na končetině, je nezbytné přiložit obvaz proto, aby nedocházelo k jejímu znečištění. Doporučuje se také psovi nasadit ochranný límec, aby se nepokoušel olizováním poranění "ošetřovat“.

Pes s ochranným límcem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Psovi nasadíme ochranný límec, abychom mu zabránili v olizování rány

Ránu ošetřujeme až do zhojení

Na urychlení hojení můžeme použít další preparáty s koloidním stříbrem nebo masti s vitamínem A a D, panthenolem nebo zinkem. Naopak se rozhodně nedoporučuje používání jakýchkoli antibiotických mastí, které bývají k nalezení v mnohé domácí krabici s léky a leží tam často i několik let. Tyto dávno expirované masti nemají v lékárničce co dělat a nehodí se ani pro použití pro psy. A i kdyby byly ještě použitelné, obsahují kortikoidy, které hojení zpomalují. Použití antibiotik má totiž svá přísná pravidla a v případě potřeby by je měl vždy předepisovat výhradně veterinární lékař. Ránu ošetřujeme a kontrolujeme několik dní až do úplného zhojení. Pokud by se poranění ale špatně hojilo nebo dokonce hnisalo, je určitě důležité navštívit veterináře.

Fačování packy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ránu na tlapce obvážeme, abychom zabránili pronikání nečistot

Poštípání hmyzem

K létu bohužel patří i setkání s hmyzími žihadly. Pokud i vašeho pejska žahne vosa nebo včela, je potřeba nejprve žihadlo opatrně odstranit z rány. Žihadlo nikdy nemačkáme mezi prsty, ale vždy ho opatrně vysuneme z kůže například pomocí platební karty. Postižené místo je dobré následně ochladit, například sáčkem mražené zeleniny, omýt octem nebo můžeme použít kašičku z jedlé sody rozmíchané ve vodě.

Odstranění žihadla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Žihadlo z rány nevytahujeme prsty, ale opatrně jej vysuneme

Pokud však pejsek dostal žihadlo do tlamy nebo do krku, je důležité co nejdříve vyhledat veterináře stejně tak, pokud by se jednalo o malé štěně. Někdy může i u psa dojít k prudké alergické reakci na hmyzí jed, příznaky jsou podobné jako u lidí – ztížené dýchání, otoky, třes, zvracení, srdeční selhání nebo dokonce koma.

Oteklý pes
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I psi mohou mít silné alergické reakce na hmyzí bodnutí

Již při prvních příznacích neotálejte a rychle zamiřte k nejbližšímu veterináři.

Poradíme, jak se může pes stát dárcem krve:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 8. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová

Mohlo by vás dále zajímat

Láďova vychytaná snídaně

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nejeden z nás při ranním shonu zapomene na snídani, nebo do sebe něco na "stojáka" hodí. Pokud i vy máte problémy se vstáváním a ranním jídlem, tak se podívejte na Láďův recept na vychytanou snídani.