reklama

Psi si zaslouží tu nejlepší péči: Rady ohledně výchovy a prevence některých onemocnění

Psi patří mezi nejdéle domestikovaná domácí zvířata, a protože oddaně žijí s člověkem ve svorné družnosti již více než 15 000 let, jsou považováni za jeho nejlepší přátele. A právě proto bychom jim měli dopřát tu nejlepší péči a komfort. S užitečnými radami ohledně výchovy a prevence některých onemocnění, která jsou typická pro určitá plemena, přichází Láďa Hruška.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

„Největším problémem je to, že většina lidí věnuje svému pejskovi a jeho výcviku málo času,“ vysvětluje instruktorka výcviku psů Lucie Kroppová, proč má řada psů potíže s poslušností, zvláště pak venku. Podle jejích slov by páníčci již bezprostředně poté, co si domů přivedou dvouměsíční štěňátko, měli pro jeho budoucí vývoj začít něco dělat – vodit ho mezi ostatní pejsky i mezi lidi a ukázat mu všechny věci a situace, které by mohly do budoucna hrát v jeho životě roli, jako například cestování dopravními prostředky či rušné ulice. „To, s čím se pes setká do svého štěněcího věku, bude do budoucna považovat za samozřejmé a nebude se toho bát.“ I se samotným výcvikem bychom měli začít co nejdříve, protože u psů, podobně jako u lidí platí, že v mládí jde učení nejsnáze.

Psi by měli zůstat psy: základ výchovy psů

Jedním z našich velkých prohřešků proti psům je podle jejího názoru to, že se k nim nechováme jako ke zvířatům, ale jako k lidem. „Kůň pro nás pořád zůstává koněm, kočka je kočkou, ale pes se stává člověkem,“ říká odbornice. „Zcela zbytečně je polidšťujeme a věnujeme jim daleko více času lidského než toho, kterému by jako psi rozuměli. Nejde o to, že bychom měli být vyloženě přísní, ale spíše o jasné a srozumitelné nastavení pravidel, díky kterým se pak psi v naší lidské smečce orientují, cítí se bezpečně a díky nimž nám mohou být dobrými parťáky.“

Psi si zaslouží tu nejlepší péči: určitá psí plemena inklinují k určitým chorobám
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Psi si zaslouží tu nejlepší péči: určitá psí plemena inklinují k určitým chorobám

Specifika psích plemen: prevence onemocnění u psů

V důsledku toho, že člověk dlouhodobě šlechtí určitá plemena, dochází k tomu, že pak právě tato plemena inklinují k určitým chorobám. Kupříkladu retrívři a labradoři velice často trpí dysplazií kyčelního nebo loketního kloubu. „Ovšem kupříkladu plemeno pudla samo o sobě žádné problémy nemá, pokud se o něj bude jeho majitel dobře starat,“ doplňuje paní Kroppová. „Má tedy specifickou srst, která se přirozeně točí a díky čemuž tolik nelíná, ale na druhou stranu je nutno se o srst pravidelně starat.“ V případě, že tak nečiníme, může se srst slepit, zacuchat, vytvoří se dredy a pod srstí se tvoří často svědivá a nepříjemná vyrážka, majitel navíc musí investovat do veterinárního ošetření při její následné léčbě.

Psi si zaslouží tu nejlepší péči: čivavy jsou náchylné na poranění mozku
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Psi si zaslouží tu nejlepší péči: čivavy jsou náchylné na poranění mozku

Svá specifika má i další oblíbené plemeno. „Čivavy byly od počátku záměrně šlechtěné tak, aby měly kulatou hlavu a připomínaly dítě,“ popisuje odbornice Miloslava Beranová s tím, že jejich často se vyskytujícím problémem je nedovřená čelní fontanela neboli spojnice mezi jednotlivými kostmi lebky, kvůli čemuž je pak zvíře náchylné na poranění mozku. „U pejsků, kteří mají kratší čumáček, jako například buldočci, se zase často setkáváme s problémy s dýcháním.“

Odbornice na výcvik psů Lucie Kroppová a Miloslava Beranová s Láďou Hruškou
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Odbornice na výcvik psů Lucie Kroppová a Miloslava Beranová s Láďou Hruškou

Na závěr obě expertky doporučují, abychom v žádném případě nepodceňovali to, čím svého psa krmíme: „Čím kvalitnější stravu dopřejeme svému psovi, tím spokojenějšího a zdravějšího psa budeme mít a navíc ušetříme za zvěrolékaře.“

Publikováno: 4. 6. 2018, Autor: Láďa Hruška, Profil autora: Láďa Hruška