Rostlina se zvláštním názvem, bakopa drobnolistá by neměla chybět ve vaší domácí bylinkové lékárničce. Využívá se už celá staletí, buďto samostatně nebo jako součást čajových směsí. Pojďme si o ní povědět více.
Něco málo o bakopě
Bakopa drobnolistá, latinsky Bacopa monnieri, je léčivá rostlina pocházející z tropických a subtropických oblastí, je tradiční v ajurvédě. Můžete ji pěstovat jako pokojovku a v létě ji klidně nechávat venku. Hodí se jako letnička i do závěsných truhlíků. Výraznými květy vám sice parádu příliš neudělá, o to více vás překvapí svými účinky. Bakopa uvítá polostín, ale snese i slunce. Půdu udržujte stále vlhkou, je to rostlina z bažin a používá se dokonce i do akvárií. Svědčí jí i pravidelné rosení. Můžete ji pěstovat i v závěsném květináči, bude růst hezky převisle. Občas ji přihnojte organickými hnojivy.
Prospěšné účinky bakopy
Lístky bakopy v sobě skrývají mnoho účinných látek. Pokud je budete pravidelně konzumovat, za několik týdnů můžete pozorovat jejich vliv. A to zejména při psychických problémech. Konzumujte ji při nervovém vypětí. Zvyšuje produkci serotoninu, tzv. hormonu štěstí. Pomáhá také při problémech se spánkem. Pomůže vaší paměti, pokud přestává sloužit, jak by měla. Čínská medicína ji používá i jako lék při revmatismu a impotenci. Zlepšuje schopnost koncentrace. Čaje pak navíc snižují krevní tlak a detoxikují. Je vhodná i při onemocnění astmatem nebo při různých alergiích.
Jak bakopu užívat?
Může to být na mnoho různých způsobů. Záleží jen na vás, který je vám nejpříjemnější. Listy můžete přidávat do zeleninových salátů. Můžete je přihodit i do smoothie koktejlů. Sušené se pak hodí k přípravě čajů, 5-15 g denně jako čajový nálev. Nasypat ji můžete i jako dochucovadlo do polévky.
Tip na závěr:
Pokud si i přes nenáročné pěstování netroufnete bakopu pořídit, můžete si ji koupit sušenou, jako tinkturu nebo dokonce ve formě extraktu v kapslích.
Jak léčivé bylinky použít
Publikováno: 31. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová