reklama

Bezinky jsou holky do nepohody aneb Když bez černý chytne druhou mízu

Bez černý se hřeje na výsluní popularity a své místo v bylinkových hitparádách si pevně drží i tím, že léčivých schopností tohoto nepřehlédnutelného keře se dá využívat celý rok – na jaře jsou to květy, potom listy, právě teď plody a v zimě nám pomáhají sušené či jako zavařeniny.

i (Zdroj: Dr. Oetker)
Bezinky jsou plody bezu černého a jsou plné zdraví prospěšných látek (Zdroj: Dr. Oetker)

Plody bezu černého (Sambucus nigra) se nazývají bezinky a dozrávají od konce srpna do poloviny listopadu. Lesklé kulovité černé až černofialové peckovice po rozmačkání intenzivně barví, však se také lisovaná šťáva z nich využívá jako potravinářské barvivo a kdysi se jí barvily látky.

Sbírají se, až když jsou úplně zralé. Nejprve si je pozorně prohlédněte, pečlivě přeberte, zelené, načervenalé a poškozené bobulky zahoďte, nechte si pouze ty pěkně černé a zdravé. Pro sběr platí, že bezinky musíte zpracovat co nejdříve po otrhání. Odstraňte stopky, protože mohou nepříjemně ovlivnit výslednou chuť.

Na bezinkách si pochutnají i ptáci
i (Zdroj: Pixabay)
Na bezinkách si pochutnají i ptáci

Bezinky nikdy nejezte syrové

Syrové plody bezu černého mohou vyvolat nevolnost, jelikož mají silně projímavé účinky, které však tepelná úprava nebo sušení neutralizuje a tyto negativní účinky vymizí. Bezinky můžete sušit, vyrobit z nich víno, sirup, likér nebo nejrůznější zavařeniny.

Pokud víte, že všechny bezinky nevyužijete, nechte je na keři ptákům. Rádi si je sezobnou a díky svému složení jsou pro ně před blížící se zimou zdravou potravou.

Zralé plody mají černou barvu
i (Zdroj: Pixabay)
Zralé plody mají černou barvu

Proč a jak bezinky léčí

Plody obsahují hlavně vitaminy B, třísloviny a karotenoidy. Plně vyzrálý černý bez je doslova vitaminovou bombou, která posiluje obranyschopnost lidského organismu před chorobami z nachlazení. Jako prevenci proti chřipce v sychravých podzimních dnech vypijte toto množství ráno a večer po jídle dopřejte nálev: 1 lžičku sušených bezinek zalijte 200 vody vroucí vody, zakryjte a nechte 10–15 minut vyluhovat, pak sceďte a ihned vypijte.

Bezinky působí analgeticky, tiší bolesti nervového původu, osvědčily se při migrénách, při bolestech trojklaného nervu, páteře či kloubů. Na utlumení bolestí zkuste vypít třikrát denně hrnek odvaru: 1 lžíci bezinek sušených pomalu vařte 15–20  minut v 400 ml vody, nechte vychladnout a pak sceďte.

Bezinkový džem s jablky

Oprané a okapané trsy bezinek vidličkou otrhejte ze stopek. Vložte 500 g bezinek a stejné množství oloupaných a na kousky nakrájených jablek do většího hrnce a ponorným mixérem rozmixujte. Přidejte 1 celou skořice, 1 lžičku kyseliny citronové a 1 balení želírovacího cukru Extra 2 : 1 a dobře promíchejte. Za stálého míchání přiveďte k varu a povařte minimálně 5 minut. Odeberte skořici a případnou pěnu a ihned nalijte do připravených sklenic (3 sklenice à 350 ml) až po okraj. Uzavřete víčkem, sklenice obraťte dnem vzhůru a asi 5 minut nechte stát na víčku.

Bezinkový džem je chutný a plný vitaminů
i (Zdroj: Dr. Oetker)
Bezinkový džem je chutný a plný vitaminů

Bezinkový likér

Zralé bobulky (600 g) dobře promíchejte s 300 g cukru a 1 lžičkou kyseliny citronové. Nechte nejméně 3 hodiny rozležet, ideálně přes noc. Potom směs za stálého míchání na suché pánvi krátce orestujte (nevařte!!!). Sejměte a zalijte 375 ml vody, promíchejte. Nechte vychladnout a pak přidejte 500 ml vodky (nebo jiného čirého alkoholu).

Bezinkový likér užívaly už naše babičky
i (Zdroj: Dr. Oetker)
Bezinkový likér užívaly už naše babičky

Dejte do lahví, dobře uzavřete a nechte nejméně týden odstát. Po týdnu přeceďte přes plátno. Likér nalijte do lahví, které uzavřete a uskladněte na chladném a tmavém místě.

Zdroj informací: Dr. Oetker; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 11. 9. 2022, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová