reklama

Jste jin nebo jang? Nebo od každého tak trochu?

Jin a jang – to je jeden ze základních kamenů staré čínské filozofie taoismu. Západní svět ho někdy trochu nesprávné vnímá jako učení o odporujících si protikladech, ale pravda je jiná: Je to učení o protikladných silách, které tvoří jednotu, a pokud nejsou v rovnováze, škodí to nám i prostředí, v kterém žijeme. Jinové a jangové jsou rovněž lidské povahy, takže hledání jejich vzájemného vyvážení je zároveň cestou ke zdraví, štěstí a harmonii.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jin a jang jsou jako den a noc – jedno bez druhého nemůže existovat (Zdroj: Depositphotos)

Symboliku protichůdných sil známe i my, Evropané. Jin a jang jsou podobná dvojice jako světlo a tma, slunce a měsíc, žena a muž nebo pasivita a aktivita. Západní civilizace se však naučila vnímat tyto protikladné dvojice velmi černobíle jako cosi, co stojí proti sobě. Ale tak to není – bez tmy by nebylo světlo, bez aktivity bychom nevěděli, jak vypadá pasivita.

Jinová a jangová energie
i (Zdroj: Depositphotos)
Jinová a jangová energie je ve všem kolem nás, v živém i neživém

Principy se prolínají

Jin a jang se označují také jako ženský a mužský princip. S jinem bývá spojována moudrost, představivost, spokojenost, mír a relaxace. Jang je o odvaze, otevřenosti, akci, ambicích a vzrušení. S těmito pojmy pracuje i tradiční čínská medicína – jin značí studený prvek, jang ten horký. Tyto vlastnosti bychom neměli chápat v jejich vyhraněné formě, například když je někdo ambiciózní, není na tom nic špatného, pokud nepodřídí svým cílům své konání natolik, že ubližuje sobě i druhým. Obě síly jsou všude kolem nás, v přírodě i v lidech. Nikdy ale nejsou věci jen černobílé. Lidé jsou zkrátka někdy více „jinoví“ a druzí zase „jangoví“, existuje řada žen, které v sobě nesou více z mužského principu a naopak. Ať patříte k jedné nebo druhé skupině, při pečlivějším zkoumání své povahy v sobě najdete i prvky druhé skupiny.

Tajitu
i (Zdroj: Depositphotos)
Typickému znaku pro jin a jang se říká také „tajitu“. Tečky opačné barvy symbolizují, že v každém prvku se nachází i něco z toho opačného

Jak se poznat?

Kdo je víc jin, je spíše klidný a mírný, povahou introvert a tajnůstkář. Jeho energie je silná, ale je z ní cítit jakýsi smutek. Jinová síla nás drží nohama na zemi a chrání před neuváženými činy. Tomu odpovídají i přírodní živly, které jsou s ní spojovány – země a voda. Jinoví lidé trpívají chladem, pokud se potí, tak spíše přes den a jejich pot je studený. Mají také větší potřebu spánku. Zástupci jangu zažívají spíše návaly horka a silného nočního pocení. Jejich spánek bývá neklidný a přerušovaný, ráno bývají brzy na nohou. Jangová síla je plná energie a veselí – proto k ní taoismus řadí oheň a vítr.

Depositphotos_255416010_xl-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Muž je jangová síla, žena zosobňuje sílu jinovou

Hledání rovnováhy

Staří filozofové nás učí, že ani jedno není lepší nebo horší. Někdo je zkrátka jin a někdo jang. Problém nastává ve chvíli, kdy nevyužijeme prvků protikladné síly. Například když jangový člověk se sklonem k unáhleným reakcím a vzteku nechá svou sílu přerůst do návalů zlosti a dalších přehnaných reakcí. Nejenže do okolí vysílá negativní energii, ale zároveň ubližuje svému duševnímu i fyzickému zdraví. Pak se může dostavit stres, vnitřní napětí a návaly úzkosti. Když jinová osobnost nevyužije jangových prvků, přichází zničující smutek a deprese společně s ubývající energií a s neschopností postavit se ne vždy příjemné životní realitě.

Naučte se stres a napětí vzládat pomocí meditace. Jak na to si přečtěte v následujícím článku. 

Dívka
i (Zdroj: Depositphotos)
Dívka

Poznání je cesta k harmonii

Všeho moc prostě škodí, proto bychom se měli naučit svoje energie ovládat a pracovat s nimi. Ten, u koho převládá jin, by měl vyhledávat dostatek pohybu a aktivity, a to nejen tělesné, ale ve stejné míře i duševní. Tam, kde vládne duši jang, je na místě hledání vnitřní rovnováhy a klidu, třeba formou meditace nebo jógy. Tito lidé milují svobodu, proto mají někdy problém s autoritami, měli by se tedy naučit zdravé pokoře. Ideální jsou pro ně procházky v přírodě, kde získají vyrovnanost a dobře si uspořádají někdy trochu rozhárané myšlenky.

Žena
i (Zdroj: Depositphotos)
Jinoví lidé mají sklony k smutku a depresím

Nebojujte sami se sebou

Podle čínské filozofie je sebemenší nedorozumění výsledkem konání, které dostalo jin a jang do nerovnováhy. Základem je proto nebojovat sám se sebou, ale ani se svým partnerem. Přijměte prostě sebe i druhé lidi takové, jací jsou, naučte se v nich hledat to, co vám schází a co můžete ve vzájemné komunikaci a soužití využít pro obapolný prospěch. Budete-li zápasit s energií danou vám do vínku, může tento souboj skončit traumatizujícími situacemi a postupnou duševní izolací. Když využijete dobře vlastního potenciálu, získáte skutečnou životní sílu. Protože vše se vyvíjí, vyvíjíme se i my. Časem nám přibývá zkušeností a s nimi se měníme i my. Někdo získá klid, který mu v mládí chyběl, a druhý se zase naučí více se prosazovat. Je tedy možné, že v mládí jste byli spíše jangoví a později se přikloníte k jinu.

Partněři
i (Zdroj: Depositphotos)
Učení o jinu a jangu vám může pomoci najít harmonii v partnerském vztahu

Zajímavost na závěr:

Ve východních filozofiích vše souvisí se vším, takže by nás nemělo překvapovat, že i znamení čínského horoskopu jsou přiřazovány k jinu nebo jangu.

Jinová znamená:

Vepř, Kohout, Koza, Had, Zajíc a Buvol

Jangová znamení:

Pes, Opice, Kůň, Drak, Tygr a Krysa

Horoskop
i (Zdroj: Depositphotos)
Také znamení čínského horoskopu lze dělit na jinová a jangová

Víte, co je jujuba a jak ji pěstovat?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Oslavte příchod čínského nového roku nebo si jen tak vyzkoušejte přípravu domácích koláčků štěstí. 

Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová