reklama

Řepík podporuje sexuální apetit aneb Seznamte se s králem bylin

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je významná léčivka, která byla a je známá jako královská bylina, protože kdysi zachránila život pontskému králi Eupatorovi, když mu byla podána jako protijed při otravě jater. Řepík býval také rostlinkou magickou, která od člověka odháněla všechno negativní – a kdo by to nechtěl… Lidově se mu říká např. řepíček, konopěnec, útrobník, eupatoria, truňk sv. Kunhuty či stonček.

Řepík lékařský je trvalka suchých vápnitých luk a strání, dorůstá výšky necelého metru a svým vzhledem připomíná diviznu. Drobné žluté květy jsou uspořádané do klasovitých hroznů, rozvíjejí se od června do konce září a kořenitě voní – někomu připomínají vůni jablek, někomu meruněk. Z rostliny se pro léčebné účely využívá hlavně kvetoucí nať, ať už čerstvá, nebo sušená. Při sběru v přírodě se seřezává bylina výš nad zemí, aby mohla znovu obrazit a naším zásahem nezahynula.  Brzy na jaře se dají využívat i přízemní lístky do zeleninových salátů

Jak se řepík lékařský pěstuje

I divoce rostoucí rostliny se dají pěstovat na záhonech
i (Zdroj: istock.com)
I divoce rostoucí rostliny se dají pěstovat na záhonech

Velmi dobře se dá pěstovat na záhonech, nemá rád dusíkaté půdy. Semena řepíku vysévejte na jaře, ale klidně se dají vysít už na podzim, bez problémů přežijí zimu. Jen je nedávejte moc na povrch, aby je nevyzobali ptáci. Pokud semena vyséváte na jaře, je potřeba provést tzv. studenou stratifikaci. To znamená, uložit semena v krabičce s mírně vlhkým (nikoli zcela mokrým) pískem, kterou uložíte do ledničky. V případě řepíku stačí tři měsíce před sadbou. Nebo do studeného sklepa, kůlny, ale je potřeba teploty kolem 5 °C a níže. Semena se potom dávají do hloubky asi 1 cm do substrátu bohatého na živiny. A potom pozor na odkvetlá semena, aby se nerozptylovala po celé zahradě, raději je zavčasu ustřihněte.

Proč a jak řepík lékařský léčí

Řepík lékařský nemá žádné nežádoucí účinky
i (Zdroj: istock.com)
Řepík lékařský nemá žádné nežádoucí účinky

Látky obsažené v řepíku vykazují silné protizánětlivé účinky, které se uplatňují při problémech s dásněmi, hlasivkami, bronchitidě, nachlazení a revmatismu. Tlumí zánětlivé procesy sliznic v těle. Řepík intenzivně stimuluje činnost žlučníku a pomáhá s detoxikací jater, zlepšuje metabolismus tuků a hladinu cholesterolu. Výrazně podporuje hubnutí. Přispívá ke správnému trávení potravy a působí proti průjmům. Řepík se dá používat i zevně při kožních problémech formou mastí, obkladů a koupelí. Pro své svíravé účinky je vhodný i pro zacelování ran, použít se dá i na odřeniny. Koupel nohou v odvaru řepíku se doporučuje při celkové únavě organismu. Prý každá „chytrá“ žena by si aspoň jednou za rok měla dopřát koupel v téhle zázračné bylině. Na odvar pro koupel zalijte 5 lžic sušené byliny studenou vodou, nechte přes noc a druhý den nechte projít 3minutovým varem a scezené vlijete do lázně, ve které vydržte přibližně 15 minut. Odvar ke kloktání – velmi dobrá prevence pro všechny, kdo namáhají hlasivky – se připravuje slabší, stačí 1–2lžíce na čtvrt litru vody. Kousek čerstvého řepíku lékařského povařeného v mléce u mužů podporuje sexuální apetit, naopak řepík v kombinaci s alkoholem má přesně opačné účinky.

Prima tip: Řepíková tinktura

Řepík lékařský 3
i (Zdroj: istock.com)
Řepík lékařský 3

Tinkturu připravujte raději z čerstvé rostliny, kterou nakrájejte nadrobno, protože tak se lépe vyluhují všechny účinné látky. Jak na to? Jeden díl rostliny smíchejte s pěti díly čirého alkoholu (vodka apod.). Rostlina musí být celá ponořená v alkoholu, aby nechytla plíseň. Nechejte tři týdny vyluhovat, občas směsí zatřepejte. Potom sceďte skrz husté sítko, rostlinu pořádně vymačkejte, abyste z ní dostali každou kapičku. Nakonec přelijte do čisté lahve. Tinktura z řepíku by neměla chybět v žádné domácí lékárničce – využívá se na kloktání, mazání i vnitřně jako kúra pro regeneraci jater.

Publikováno: 8. 9. 2017, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková