reklama

Svědění a bolest od štípanců můžete zmírnit tím, co máte právě po ruce

Je léto, prázdniny jsou v plném proudu. Jenže to vedle příjemných zážitků přináší i ty méně příjemné spojené s štípanci. Ptáte se, co je nejlepší na štípance? Jistou odpověď vám zajisté poskytne i místní lékárna, ale ne vždy je otevřená a ne vždy po ruce. Pokud tedy hledáte rychlou pomoc, poradíme vám, jaké prostředky, které najdete okolo sebe, vám se štípanci pomohou nejlépe.

i (Zdroj: Depositphotos)
Bohužel, léto se často neobejde bez alespoň jednoho štípance. Poradíme vám, jak bolestivé štípance ošetřit i s běžně dostupnými prostředky (Zdroj: Depositphotos)

Tou nejrychlejší pomocí na štípance je bezesporu led

Tou nejrychlejší pomocí po bodnutí nebo štípnutí hmyzem bývá zpravidla přiložení ledu nebo vložení postižené části pod studenou vodu. Zchlazení pomáhá zpomalit tok krve v místě bodnutí nebo štípnutí, tím se snižuje otok i bolest.

Dlaně plné kostek ledu
i (Zdroj: Depositphotos)
Jedním z nejvíce efektivních jsou kostky ledu

Pokud máte, zkuste je potřít olejíčkem z máty peprné nebo levandule

Esenciální olej z máty peprné působí preventivně nejen proti poštípání, ale také uklidňuje i samotné poštípání. Podobně na tom je rovněž levandulový olej. Ještě mocnější než samotný olej je prostředek vytvořený z 25 kapek levandulového oleje smíchaného se dvěma lžícemi jedlé sody. Tato pasta si poradí i s pořádnými kousanci. Stačí, když ji nanesete na štípance a necháte působit 20 až 30 minut. Pak ji z místa odstraňte studeným vlhkým hadříkem.

Květinové zátiší s esenciálními oleji
i (Zdroj: Depositphotos)
Popisek Velmi efektivní jsou na štípance i některé esenciální oleje

Když jste v přírodě, pomohou jitrocelové listy

Pokud jste někde na výletě, jen stěží budete mít po ruce kostky ledu nebo pastu ze sody, ale skoro všude okolo nás naštěstí roste jitrocel. Geniální to léčivá rostlina, která vám pomůže nejen s krvácením nebo kašlem, ale také se štípanci. Jestliže vás tedy v přírodě něco kousne, porozhlédněte se okolo sebe, jestli v trávě neuvidíte kulaté listy jitrocele. Utrhněte si několik čistých listů a rozemněte je mezi prsty, případně je trochu požvýkejte, dokud nejsou měkké, a aplikujte je na postiženou oblast.

Přiložení listu jitrocele na koleno
i (Zdroj: Depositphotos)
Hotové divy s krvácením i štípanci dokáže list jitrocele

Zubní pasta nevyčistí pouze zuby, dřevo od koleček a zašedlý kov, pomůže vám i se štípanci

Ano, zní to skutečně neuvěřitelně, ale zubní pasta je skutečně neuvěřitelná a kromě vyčištění ledasčeho vám pomůže i se štípanci. Zubní pasta, která obsahuje mentol, okolí štípnutí uklidňuje a chladí. Sekundárně pak zabraňuje vzniku otoku.

Zubní pasta na kartáčku
i (Zdroj: Depositphotos)
Zubní pasta vyčistí vaše zuby, kolečka na dřevě, zašlé stříbro a ošetří i štípance

Osvědčeným prostředkem na štípance je i ocet

Octový obklad vás zbaví otoku i bolesti, a to nejen po štípanci. Potřebujete 2 šálky octa a 2 šálky vody. Kapesník do nálevu namočte, vyždímejte a přiložte na štípnutí. Nechte 15 až 20 minut působit. Důležité u něj však je, aby byl na štípanec kapesník namočený do studené vody a octa přiložen co nejrychleji.

Miska s octem a bylinkami
i (Zdroj: Depositphotos)
Osvědčeným prostředkem na štípance je rovněž i ocet

Starodávný čínský recept na štípance používá slupky od banánu

Kouzlo s banánovou slupkou je naprosto jednoduché. Vše spočívá v tom, že do oblasti postižené kousnutím hmyzem, vetřete vnitřní obsah slupky čerstvě snědeného banánu. A byť se vám to může zdát neuvěřitelné, je prokázáno, že banánová slupka zvlhčuje a neutralizuje svědění. Cukry z banánu pak zklidňují a eliminují zarudnutí oblasti. Výsledek navíc vidíte již po několika minutách působení.

Hromada slupek od banánů
i (Zdroj: Depositphotos)
U nás netradiční, v Číně pro změnu tradiční, prostředek na štípance jsou slupky od banánů

Ovesné vločky nejen na snídani

Jednou z nejběžnějších potravin, kterou běžně najdete v mnoha spížích, jsou ovesné vločky. A napadlo vás, že právě ovesné vločky jsou skvělé nejen na snídani, ale také na štípance? Dokáží totiž zmírnit svědění a zmenšit otoky. Aby vše fungovalo, smíchejte ovesné vločky s vodou, vytvořte pastu, kterou pak naneste na štípance. Nechte působit 10 až 15 minut a setřete studeným vlhkým hadříkem.

Ovesné vločky v misce
i (Zdroj: Depositphotos)
Ovesné vločky můžete nejen posnídat, avšak si je můžete také nanést i na štípnutí

Zázračný všelék jménem Aloe Vera

Dalším geniálním prostředkem, který uklidní nejen štípance, ale i popáleniny, je aloe vera. Gel z listu má rovněž i antibakteriální vlastnosti a působí protizánětlivě díky přírodním salicylátům. Málokdo si to však uvědomuje. Stačí přitom jen kousek listu a nepříjemné svědění po kousnutí i histaminovou reakci zmírní na minimum.

Listy aloe vera
i (Zdroj: Depositphotos)
Vysloveně zázračně na štípance zabírá aloe vera

Co by nemělo chybět ve vaší domácí lékárně

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Larva sametky podzimní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si řekneme něco o larvách sametky podzimní. Naším hostem je pan Miroslav Zacharda.