reklama

Kůru z citrusů nevyhazujte, vyrobte si z ní domácí dezinfekci! Navíc přidáme recept na domácí vazelínu

Zničené ruce chtějí pořádnou dávku péče. A tu si můžete jednoduše vyrobit pouze ze dvou ingrediencí. Přírodní suroviny je důkladně vyživí. A stejně tak jednoduše si vyrobíte domácí dezinfekci na povrchy. Ze zbytků a toho, co máte běžně doma. Tak se do těchto dvou zázraků pusťte.

Pečujte o své ruce domácími prostředky (Zdroj: Depositphotos)

Domácí dezinfekce na povrchy ze dvou surovin

Jednoduchou a účinnou dezinfekci si snadno vyrobíte vlastně z toho, co byste jinak vyhodili - z citrusových slupek. A druhá surovina nebude o nic náročnější – obyčejný kvasný lihový ocet.

Suroviny na dezinfekci
Ani na domácí dezinfekci toho nebudete mnoho potřebovat (Zdroj: Prima DOMA)

Příprava zabere pár minut. Sklenici naplňte slupkami z citrusů – pomerančů, grepů nebo citronů. Nevadí ani zbytky dužiny, které tam zůstanou třeba po lisování šťávy. Pěkně je do sklenice napěchujte a zalijte octem tak, aby byly ponořené. Uzavřete a nechte 3 měsíce macerovat (to znamená za studena louhovat). Pak už jen stačí přelít do nádoby s rozprašovačem a používat k dezinfekci povrchů. Bude skvěle sloužit i k odmaštění díky látce, kterou citrusy obsahují.

Zalití slupek
Slupky naskládejte do sklenice a zalijte octem (Zdroj: Prima DOMA)

Domácí vazelína ze dvou surovin

Z běžně dostupných surovin si můžete vytvořit přírodní variaci na vazelínu. Tato ale bude superpřírodní. Můžete s ní ošetřovat pokožku i rty. Pokud nejste alergičtí na jednu ze surovin – včelí vosk. Ten vytvoří na kůži ochranný filmy a olivový olej pod ním může působit, vstřebat se do pokožky a vyživit ji. Budete potřebovat:

  • 30 g včelího vosku
  • 200 g oleje, ideální bude olivový
  • volitelně éterický olej
Suroviny pro vazelínu
Připravte si suroviny na domácí vazelínu (Zdroj: Prima DOMA)

Včelí vosk zalijte ve vhodné nádobě olivovým olejem a dejte ohřívat nad vodní lázeň. Můžete přidat i pár kapek nějakého éterického oleje. Jakmile se vločky včelího vosku rozpustí, slijte směs do připravených nádobek. V ledničce ztuhne za zhruba dvě hodinky.

Olej
Volte ideálně olivový olej (Zdroj: Prima DOMA)

Včelí vosk, ideálně v bio formě má mnoho pozitivních účinků, vytváří na kůži film, který je antibakteriální a vhodný na podrážděnou, popraskanou a suchou pokožku. Vhodný je i na ošetření popraskaných, suchých rtů. Pomáhá k rychlejšímu hojení drobných poranění, zabraňuje rozšíření infekce.

Olivový olej je velmi prospěšný, hlavně ten extra panenský získaný přírodní cestou. Je plný antioxidantů, má protizánětlivé účinky, slouží jako prevence srdečních onemocnění, cukrovky, Alzheimerovy choroby, artritidy a dalších nemocí. Pokožku hydratuje a vyživuje.

Éterický olej můžete do vazelíny přidat a dodat jí tak vůni a další účinek podle typu oleje. U nich ale pozor na citlivost.

Vazelína
Domácí vazelína na ruce je dokonale vyživí. (Zdroj: Prima DOMA)

Tyto suroviny si zároveň při vzájemném spojení vylepšují svoje účinky. Takže ačkoli můžete použít i jiný druh oleje, ten olivový bude tou správnou volbou.

Vyrobte si domácí medový krém

Lití do nádobek
Směs slijte do připravených nádobek (Zdroj: Prima DOMA)
Slupky ve sklenici
Nechte macerovat 3 měsíce (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 12. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová