Také objevujete čím dál více léčivých rostlinek, které vám pomůžou od problémů, aniž byste museli do lékárny? Tak dnes tu máme další z nich. Je to migrénovník. Léčivka, která vám pomůže od bolestí hlavy ale i jiných neduhů, pojďme si o ní říct více.
Můžete ho najít pod názvem migrénovník, latinsky Iboza species nebo Tetradenia species. S úspěchem ho jako velmi nenáročnou rostlinu můžete pěstovat doma nebo i ve venkovním truhlíku. Tam vám nadělá parádu svými růžovofialovými květy. Pamatujte ale na to, že na zimu je potřeba ho přemístit dovnitř a zazimovat. Tato rostlina původem z Afriky by venku naší zimu nepřežila. Proto také ocení slunné stanoviště a snese, pokud ji občas zapomenete zalít. Rychle roste, až o 80 cm za rok, a snadno se množí. Můžete s ní tak udělat radost i někomu dalšímu. Tvarujte ji jednoduše zaštipováním. Díky tomu se i krásně bohatě rozvětví.
Jak migrénovník používat?
Jak název napovídá, pomůže vám při bolestech hlavy a migrénách. Navíc má opojnou vůni, ve které najdete směs růže a máty. Jeho použití je v takovém případě jednoduché. Několik lístků si z rostlinky utrhněte, dejte na kapesník, v tom je trochu promněte a inhalujte. Poradí si i se silnějšími bolestmi, natrhejte si zase pár lístků, rozdrťte je v hmoždíři a šťávou si masírujte spánky a zátylek. Inhalace vůně pomáhá i při respiračních onemocněních. Kromě toho má šťáva z něj antibakteriální a antifungicidni účinky.
Listy můžete také usušit a použit ve směsi na potpourri – krásně vám provoní místnost a podpoří imunitní systém. Abyste ho měli pořád při ruce, můžete si z migrénovníku vyrobit i mast. Na žaludeční potíže si připravte výluh lístků s vodou a upíjejte. Stejně jako u ostatních bylinek si ověřte, že vám vonné silice v nich obsažené nezpůsobí alergickou reakci. Vyzkoušejte nejprve na malém kousku kůže, zda je vše v pořádku. Pokud byste cítili pálení a pnutí, omyjte hned vodou a aplikaci na kůži se vyhněte.
Angínovník a rýmovník znáte?
Publikováno: 3. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová