reklama

Barvy podle feng-šuej pro harmonii duše i těla

Kde jinde hledat v našem uspěchaném a ne vždy pozitivním světě klid a harmonii, než ve vlastním domově? Pomoci v tom mohou i barvy, kterými ho zařídíte a které přispějí k tomu, že vaše duše a srdce budou šťastné. Při jejich správném výběru vám může poskytnout inspiraci i staré čínské učení feng-šuej.

i (Zdroj: Depositphotos)
Feng-šuej pracuje nejen s barvami, ale i s pěti tradičními živly (Zdroj: Depositphotos)

Feng-šuej je prastaré umění pocházející z Číny, které zkoumá vztah člověka a prostoru, který ho obklopuje, především míst jako dům, byt, kancelář, zahrada a vztáhnout ho lze třeba i na celé město. Název mu daly dva z živlů, které jsou přítomny všude. Feng znamená vítr a šuej (někdy se píše i shui) vodu. Cílem učení je nastolení harmonie a plynulého toku pozitivní energie prostřednictvím tvarů, zvuků, vůní, materiálů a barev. My se dnes zaměříme na působení barevných odstínů.

Jedním ze základních principů feng-šuej je pětice elementů představovaných dřevem, ohněm, vodou, zemí a kovem. K nim jsou také přiřazeny jednotlivé barvy, které mají vlastnosti vycházejících právě z těchto elementů.

Jezero, most, strom
i (Zdroj: Depositphotos)
V učení feng-šuej nacházejí inspiraci i tvůrci zahrad inspirovaných asijským stylem

Klid, nebo aktivita?

Kdykoliv začnete zařizovat nebo doplňovat interiér vašeho domova, dobře si rozmyslete, k čemu jednotlivé místnosti slouží a jakým způsobem v nich trávíte čas. To je věc velmi individuální, která záleží na vaší povaze a způsobu života vaší rodiny. Pro někoho je taková kuchyně "jen“ místem, kde se připravuje jídlo, někdo ji má spojenu i s jídelnou a tráví v tomto prostoru poměrně hodně času. Podobně různě vnímají různí lidé i obývají pokoj – buď je to místo odpočinku, ale může to být také částečně pracovna či místo, kde se scházejí členové rodiny nebo skupiny přátel.

Jin jang, písek
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve feng-šuej se odráží i učení o jinu a jangu

K jednotlivým elementům přiřazuje čínské učení barvy následovně:

  • Dřevo – hnědá a zelená
  • Oheň – červená, oranžová a žlutá
  • Země – žlutá, béžová
  • Kov – šedá a bílá
  • Voda – modrá a černá
Svět, voda, barvy
i (Zdroj: Depositphotos)
Svět se skládá z barev a je užitečné znát jejich působení

Decentní, nevinná i chladná

Bílá je univerzálním symbolem čistoty a nevinnosti, ale také elegance, logiky a přímočarosti. Je zosobněním nových začátků, ale když je jí příliš, působí chladně a odtažitě. Vhodná je pro výmalbu stěn, a to prakticky všude, protože její neutralita tvoří dobré pozadí výraznějším barvám.

Opakem bílé je černá. Ve feng-šuej je přiřazována k elementu vody a to proto, že připomíná temné vodní hlubiny, ale rovněž tajemství a vše, co je v životě skryto. Sice je elegantní a nese v sobě punc luxusu, přesto doporučujeme to s ní v interiéru nepřehánět a volit ji spíše jenom jako doplňkovou. Úplně nevhodná je do obývacích a dětských pokojů, protože její přemíra působí depresivně a podněcuje k intrikám. Naopak vhodná je do koupelen a v omezené míře do ložnic.

Černobílá koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Černá je spojována s elementem vody, i proto se jí nebojte použít v koupelně

Proti smutku

Červená je nejsilnější barvou z "ohnivé“ skupiny, do vašeho domova vnese energii, vzrušení a radost a také povzbuzuje sexuální touhu. Červenou vnímají pozitivně snad všechny kultury. Zatímco v Číně je barvou štěstí, v Indii je symbolem dobrého manželství a v západním světě zase odvahy a vášně. Na druhou stranu, pokud to s ní přeženete, vyvolává bolesti hlavy, neklid i zvýšenou agresivitu.

Ještě veselejší než červená je oranžová. Nepůsobí tak agresivním dojmem, navozuje optimistické a radostné pocity, takže pomáhá v boji se smutkem. Symbolizuje upřímnost, přátelství, spolupráci, tvořivost a nápadité myšlení. Hodí se do studoven a do místností, kde se scházejí lidé, raději se jí ale vyhýbejte v ložnici a tam, kde je stísněný prostor.

Sluneční světlo zastupuje žlutá, barva veselá a povzbuzující. Poskytuje pocit útulnosti a rozzáří váš domov. Své místo má v dětských pokojích, jídelnách a pracovnách, protože také podporuje tvořivost, představivost a v neposlední řadě dobré zažívání.

Oranžová třída
i (Zdroj: Depositphotos)
Žluté, oranžové a světle hnědé odstíny se hodí tam, kde jsou děti, třeba do herny v mateřské školce

V interiérech se často objevují různé odstíny hnědé. Je to do jisté míry pozitivní barva spojená s tradicemi, zemí a půdou, i proto symbolizuje domov, bezpečí a stabilitu. Zároveň je ale ve feng-šuej spojována se stářím a smutkem, proto k sobě potřebuje barvy, které jí dodají jas a optimismus.

Dvojice silných

"Silnými“ barvami jsou modrá a zelená. Modrá zosobňuje intelekt, přemýšlení, soustředění a současně důvěru, stabilitu a věrnost. Pokud bojujete s pár kily navíc, zkuste modré doplňky tam, kde obvykle jíte, protože potlačuje přehnanou touhu po jídle. Modrá je sice krásná, ale nesmí se to s ní přehánět. Ne nadarmo je barvou vodního elementu, takže může být až chladná. Je ideální do koupelen a relaxačních i terapeutických místností, neprohloupíte s ní v ložnici a bledě modrá působí dobře v dětských pokojích. Citlivě zvolené modré doplňky se ovšem hodí prakticky všude.

Modrá ložnice
i (Zdroj: Depositphotos)
V modré ložnici se dostaví soustředění a klid. Doporučujeme kombinaci světlých a tmavých odstínů

Feng-šuej barevné spektrum by se neobešlo bez zelené, která zastupuje přírodu a s ní plodnost, svěžest a také nové začátky. Prožíváte-li zrovna psychicky náročné období, neváhejte a využijte mocné síly, kterou zelené odstíny mají, neboť harmonizují a uzdravují. Zelená představuje dobrou volbu pro kuchyni, protože podporuje chuť k jídlu i kuchařskou kreativitu, světlejší odstíny jsou na svém místě v dětských pokojích, ložnicích a v koupelnách.

Zelená kuchyň
i (Zdroj: Depositphotos)
Zelená barva je pro kuchyni ideální, protože podporuje chuť k jídlu i kuchařské umění

Feng-šuej pro váš šťastný život

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 6. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.