Další díl přírodní kosmetické poradny se bude věnovat rakytníku. U nás je tato dřevina sice známá, ale zdaleka se jí nevěnuje tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. A přitom je rakytník skvělým prostředkem pro péči o naše tělo.
K čemu je dobrý rakytník?
Rakytník (Hippophae) patří do čeledi hlošinovitých. Vyskytuje se v 7 druzích jako keř i jako strom. Pochází z Asie, v České republice se pěstuje rakytník řešetlákový, který poskytuje chutné, ale mírně nakyslé plody. Z plodů se za studena lisuje rakytníkový olej, který obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, C, D, E, F, K, P, dále beta karoten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli, důležité esenciální mastné kyseliny omega 3, 6, 9. Je také zdrojem vzácné omega 7 mastné kyseliny. Je využitelný v potravinářství i v domácí kosmetice.
Rakytník podporuje přirozenou obranyschopnost a imunitu, napomáhá trávení, je vhodný na prostatu, vylepšuje celkový stav organismu, působí jako přírodní antioxidant. Je zdrojem vitaminů A a C a prospěšných látek, rakytníkový olej má vyživující schopnosti, hydratuje a chrání pokožku. Obsahuje vysoký podíl beta karotenu, který má skvělé antioxidační a regenerační účinky.
Rakytníkový olej na vrásky
Rakytníkový olej je díky svým regeneračním a vyživujícím účinkům velmi oblíbenou přísadou do kosmetických přípravků. Rakytník je vhodný na všechny typy pleti. Zralou a suchou pokožku vyživuje a regeneruje, citlivou posiluje a aknózní a ekzematickou hojí, protože neucpává póry a nezpůsobuje tvorbu nových pupínků. Olej z rakytníku je ideální nanášet večer před spaním na umytou, odlíčenou a ošetřenou pleť v místech, která jsou více náchylná na tvorbu vrásek (vnější koutky očí, oblast horního i dolního rtu, čelo).
Rakytníkový vyživující šampon
Co budeme potřebovat:
- 1/4 l přírodního tekutého kastilského mýdlo (Castilie)
- 1/4 lžičky xanthanové gumy
- 1/2 lžičky rakytníkového oleje
- 1/2 lžičky olivového oleje
- 1/4 l vody
Xanthan je označen jako E 415 a je to neutrální bílý prášek vyrobený z přírodního škrobu, který do šamponu budeme potřebovat jako stabilizátor. Lze běžně sehnat na eshopech. Tekuté kastilské mýdlo se prodává v plastových 1l lahvích taktéž na eshopech. Všechny uvedené ingredience smícháme dohromady a vytvoříme hustou tekutou substanci. Pokud by vám vadil poněkud mastný efekt po umytí vlasů tímto domácím šamponem, přidejte do směsi 1/4 lžičky jedlé sody.
Rakytníkový opalovací krém
Co budeme potřebovat:
- 20 g bambuckého másla
- 10 g kokosového oleje
- 10 g oleje ze pšeničných klíčků
- 10 g rakytníkového oleje
- 10 g včelího vosku
- 6 g minerálního filtru (oxid zinečnatý a titaničitý)
- 5 kapek esenciálního oleje
- 4 kapky vitaminu E
Všechny tuhé složky rozpustíme ve vodní lázni a opatrně zahříváme (nesmí se vařit), následně necháme zchladit a vmícháme vitamin E a práškové oxidy. Na závěr provoníme několika kapkami esenciálního oleje. Skladujeme nejlépe v lednici, používáme před opalováním. Pokud jste se již na prudkém slunci stihli připálit, použijte na regeneraci pokožky čistý rakytníkový olej.
Regenerační balzám
- olej z měsíčku lékařského
- olej z třezalky
- rakytníkový olej
- vitamin E
- tinktura z propolisu
- lecithin (přírodní látka, směs fosfolipidů získávaných ze sóji)
- bambucké máslo
- včelí vosk
Tuhé složky opatrně rozpustíme ve vodní lázni, přidáme postupně všechny oleje a na závěr do vychladlé směsi pár kapek vitaminu E. Tento přírodní balzám by měl mít trochu tužší konzistenci. Je ideální k péči o drobné oděrky, k zmírnění kožních defektů, podporuje vstřebávání pohmožděnin, při ekzémech. Zjemní a vyživí pokožku a dodá jí hedvábný vzhled.
Víte, které bylinky zvyšují obranyschopnost organismu?
Publikováno: 14. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová