V letních měsících na naše oči číhá řada nebezpečí. Zkušené oční lékařky vám poradí, co dělat, abyste rizikům předešli, a pokud se přeci jen nějaká nepříjemnost přihodí, jak nejlépe zareagovat a poskytnout první pomoc. Byla by škoda, aby sladké vzpomínky zhořkly kvůli oteklým očím či dokonce poškozenému zraku.
Chraňte zrak před úrazy!
Při letním sportování, zahradničení, anebo kutilských pracích může snadno dojít k úrazu oka, proto je nezbytné chránit při těchto činnostech zrak ochrannými brýlemi. V letních měsících je například mnoho úrazů způsobených broušením, kdy cizí tělísko vnikne do oka. Lékař musí toto tělísko odstranit, ale vzniklou ránu je nutné velmi pečlivě hlídat a aplikovat antibiotické kapky či masti, aby nedošlo k následné infekci.
„Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud zůstane nějaký předmět zapíchnutý v oku (například jehličí, tříska, drobné střípky), nikdy se nesnažte vyjmout jej z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře. Údery tupými předměty do oka je zase možné způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění. I v tomto případě navštivte lékaře! V případě zasažení oka jej vypláchněte co největším množstvím vlažné vody, ale slabým proudem, od vnitřního koutku směrem ven. Při manipulaci s nebezpečnými chemikáliemi si vezměte ochranné (nebo alespoň dioptrické) brýle,“ radí MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D., lékařka Oční kliniky NeoVize Praha.
Klimatizace vysušuje oči
V letních vedrech je klimatizace pomocníkem, který dokáže příjemně zchladit. Osvěžující vzduch si ovšem může vybírat také svou daň! Může pak docházet k nejrůznějším zdravotním obtížím od angíny až po suché a podrážděné oči. Myslete proto na důležité zásady: pravidelně místnost větrejte, nenechávejte klimatizaci (ani větrák) foukat přímo na sebe, nenastavujte klimatizaci na příliš nízké teploty (rozdíl v místnosti a venku by neměl překročit 5 °C) a klimatizaci pravidelně čistěte. Zároveň vlhkost vzduchu udržujte mezi 40–50 %, aby oči tolik neosychaly. Úlevu podrážděným očím lze poskytnout kapáním umělých slz.
„Často kvůli klimatizaci trpí očí, zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem. Dochází k osychání povrchu oka – spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí. U moderních klimatizací lze již kromě teploty vzduchu nastavit i vlhkost vzduchu tak, aby nedocházelo k nadměrnému osychání sliznic těla a očí,“ uvádí MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize Praha.
Sluneční brýle chrání před ostrým světlem i UV zářením
Zejména intenzivní sluneční záření ve vyšší nadmořské výšce nebo u moře může způsobit bolestivé poškození oční rohovky, které může být komplikováno infekcí s trvalými následky. Dlouhodobé dávky neviditelného UV záření navíc mohou zvyšovat riziko vzniku šedého zákalu nebo poškodit sítnici. I v našich zeměpisných šířkách nezapomínejte oči chránit a myslete také na to, že sluneční paprsky se odrážejí od okolního prostředí, zvláště od vodní hladiny. Mimo uvedených potíží s očima mohou také způsobit popáleniny očních víček.
„V létě vzhledem k riziku vysoké expozice UV záření doporučujeme neodkládat sluneční brýle. Jinak hrozí riziko dráždění, akutní keratopatie, zánětu, rozvoje šedého zákalu nebo i problémy s centrem sítnice. Na oční víčka a oční okolí žádné běžné opalovací přípravky nepatří, oči zastiňujte brýlemi a pokrývkou hlavy,“ upozorňuje MUDr. Jerhotová. „Sluneční brýle jsou nezbytné také pro řidiče či sportovce. Během slunečného dne zlepšují vidění, chrání před oslněním, větrem a také jsou pomůckou poskytující ochranu před zraněním kamínkem, prachem, drobným hmyzem, které vám mohou vletět do oka. Pokud se běžně neobejdete bez dioptrických brýlí, může pro vás být léto celkem náročným obdobím," říká doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
„Brýle obtěžují při koupání i při sportu. Řešením sice mohou být sluneční dioptrické brýle, ovšem musíte počítat s tím, že pokud se zdržíte do večera, měli byste u sebe mít také brýle s čirými čočkami. Nebo si můžete pořídit sluneční klip, který nasadíte na vaše dioptrické brýle. Ale je tu ještě další možnost – laserová refrakční operace, která zbaví dioptrií,“ dodává MUDr. Skorkovská. Laserové operace očí se díky moderní medicíně staly rychlým a bezbolestným řešením, které zjednodušuje život lidem s dioptrickou vadou. Takzvaný femtosekundový laser umožňuje provést zákrok velmi přesně a bez použití skalpelu či šití. Díky tomu pacient už druhý den po operaci vidí zcela normálně a do čtrnácti dnů může vykonávat veškeré činnosti bez omezení.
Alergie útočí nejen na oči
Svědění a pálení, otékání, slzení... Pro oči alergiků představuje jaro a léto zatěžkávací zkoušku. Pobyt venku může být "potrestán“ nepříjemnými projevy, které znepříjemňují každodenní život. Navíc mohou propuknout v jakémkoliv věku! Základem odstranění potíží je samotná léčba alergie, kterou je třeba konzultovat s alergologem či imunologem. Ten může nasadit antihistaminika pomáhající tlumit projevy alergie. Rozhodně si oči nemněte, jelikož tím uvolníte ještě více dráždivých látek.
Úlevu mohou poskytnout také výplachy a obklady s odvary bylinek, jako jsou kupříkladu světlík lékařský, heřmánek, jitrocel, řepík lékařský, měsíček lékařský či maliník. Pokud potíže přetrvávají déle než tři dny, navštivte očního lékaře. Jestliže patříte mezi alergiky, vyhněte se kontaktním čočkám. Při alergiích je spojivka často oteklá a podrážděná a víčka mohou být změněna, takže kontaktní čočky v oku dráždí. Raději sáhněte po brýlích, anebo si nechte dioptrie odstranit laserovou refrakční operací.
„Oční alergie je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat. Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší je nejlepší vycházet ven co nejméně. Při příchodu domů pak je vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit ani na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě,“ radí MUDr. Eva Jerhotová.
Léto přináší zvýšené riziko zánětů
Oční záněty nemusí být jen alergického původu, ale také infekční, jejichž příčinou jsou mikroorganismy v podobě virů, bakterií nebo třeba plísní. V takovém případě bývá otok oka tvrdý, červený a teplý. Zvýšené riziko zánětů hrozí uživatelům kontaktních čoček, protože při manipulaci s čočkou se mohou nechtěně škrábnout do rohovky a zanést tam infekci, která se v čočkách snadno usídlí. Jakékoliv neléčené záněty mohou mít i dlouhodobé dopady, proto nic nepodceňujte a zavčasu potíže řešte.
„Když potíže trvají půl dne, většinou je člověk neřeší. Je ale dobré se na své oči pozorně podívat. Pokud je máte jen mírně zarudlé a je v nich vodnatý nebo hlenový sekret, většinou to nebývá nic vážného a často se dá situace zvládnout jednoduchými adstringentními nebo dezinfekčními kapičkami dostupnými v lékárně bez předpisu. Jen malá část zánětů spojivek je bakteriálního původu. Ta se u většiny projevuje žlutým mazlavým sekretem. Pokud se tento sekret v očích objeví, je to rozhodně okamžik, kdy k lékaři určitě jít, protože tento zánět se obyčejnými kapičkami z lékárny nevyléčí. Může se naopak rozšířit, mikroorganismy se pomnožit a zasáhnout třeba i rohovku. Takže v takovém případě k lékaři určitě jděte, aby se zahájila antibiotická kapková léčba,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize.
V přírodních vodách číhají sinice
Jednobuněčné bakterie obvykle žijí v koloniích a mohou se hromadit v podobě takzvaného vodního květu. Nejvíce jimi bývají zamořené stojaté vody v druhé půlce prázdnin – tedy v srpnu až začátku září. Jejich přítomnost ovšem nemusí být vždy viditelná, proto v létě sledujte informační portál Ministerstva zdravotnictví ČR www.koupacivody.cz, kde lze sledovat aktuální kvalitu vody ve volné přírodě. Sinice obsahují látky způsobující alergie – po vykoupání v takové vodě se mohou objevit vyrážky, rýma, ale také zarudlé oči. Toxiny mohou způsobit i střevní či žaludeční potíže, bolesti hlavy nebo jaterní problémy.
„Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Ten se projevuje jednak svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí. Jako první pomoc je nejvhodnější vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře kvůli vyloučení poškození rohovky,“ upozorňuje MUDr. Jana Mikšovská.
Drobné nehody: podráždění od táboráku, muška v oku
Také malé nehody, které během léta potkají snad každého z nás, mohou přinést nepříjemnosti. Jistě už jste zažili, jaké to je, když při večerním táboráku vítr zanese kouř z ohně přímo do vašeho obličeje, anebo vám malá muška vlétne do oka. Jak se při takových patáliích nejlépe zachovat?
„Kouř v očích může vyvolat pocit pálení až řezání, podráždění očí, které může přejít v nebezpečný zánět spojivek. Zbavte se kouře a oko vyplachujte kapkami. Při vniknutí nečistoty do oka rozevřete lehce víčka poraněného oka, odstraňte ji smotkem vlhké látky nebo okrajem kapesníku, oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami nebo vypláchněte fyziologickým roztokem,“ doporučuje MUDr. Jerhotová.
Mějte vždy u sebe:
- Oční kapky či borovou vodu: Pokud dojde k podráždění oka anebo vniknutí drobných nečistot (třeba právě vlétnutí mušky pod víčko), vypláchněte oko kapkami.
- Sterilní gázový polštářek: Jestliže dojde například k zapíchnutí jehličí či střepu do oka, nikdy jej nevyjímejte, ale oko přikryjte sterilním polštářkem či obvazem a vyhledejte odbornou pomoc. Sehnat můžete i speciální sterilní oční polštářky s náplastí, které padnou kolem očního prostoru.
- Obvaz: Při poranění ostrými předměty aplikujte takzvaný binokulární obvaz, při kterém jsou zavázány obě oči, čímž se znehybní.
- Kapky s antihistaminiky: Platí v případě, že jste alergik a hrozí otok očí kvůli kontaktu s alergenem.
- Náhradní brýle: Lidé s dioptrickou vadou by u sebe měli mít vždy náhradní brýle pro případ, že se brýle rozbijí nebo ztratí, což se na dovolených často stává... Zvláště řidiči by na toto měli myslet!
- Mobilní telefon: V případě závažnějšího poranění oka či jeho poleptání neváhejte volat 155 – anebo ještě lépe si nainstalovat aplikaci Záchranka, která dokáže automaticky identifikovat vaši polohu.
Pokud vyrážíte na dovolenou, jistě máte u sebe lékárničku s důležitými medikamenty, stejně tak je autolékárnička povinnou výbavou každého vozu. Ale i v případě, že se chystáte na výlet, vytvořte si alespoň malou KPZ – krabičku poslední záchrany.
3 důvody, proč si léto bez dioptrií užijete lépe (a bezpečněji!)
Nechat si odstranit oční vadu za pomoci refrakční laserové operace má nespornou řadu výhod. I v létě určitě oceníte ostré vidění bez brýlí a kontaktních čoček.
- Sluneční brýle bez kompromisů: Nemusíte už řešit dilema, kdy nasadit brýle dioptrické a kdy sluneční. Není nutné pořizovat klipy na brýle ani nosit kontaktní čočky. Když uvidíte ostře, můžete si vybrat sluneční brýle podle svého vkusu, tvaru obličeje a intenzity slunečního svitu.
- Sport bez omezení: Ochranné brýle jsou nezbytnou součástí outdoorových sportů, zejména cyklistiky, in-line bruslí, běhu a dalších aktivit. Dokážou zabránit různým úrazům, vlétnutí hmyzu či kamínku do oka a řadě dalších nepříjemností. S dioptrickými brýlemi není ovšem sportování vhodné a nošení čoček má řadu nevýhod (čočka může při sportu vypadnout, můžete ji omylem vyjmout při otírání potu, je třeba myslet na důkladnou hygienu při manipulaci atd.). S dobrým viděním lze nosit jakékoliv ochranné sportovní brýle a nemusíte dělat kompromisy.
- Bezpečnost při cestování: Ostrý zrak je základním předpokladem při usednutí za volant, ale i za řídítka motocyklu či kola. Při cestách ve slunečném počasí je ale opět zapotřebí vybavit se slunečními brýlemi, aby paprsky řidiče neoslňovaly – což může být pro ty, kdo trpí dioptrickou vadou, problematické. Kontaktní čočky zase mohou při dlouhých cestách působit pálení a slzení očí, zvlášť při zapnuté klimatizaci. Velký problém nastává při rozbití či ztrátě brýlí. Pokud máte zjištěnou dioptrickou vadu, nesmíte bez patřičné korekce řídit!
Na oči vyzkoušejte přírodní kosmetiku
Publikováno: 28. 7. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce