reklama

Bezový květ pomáhá při virózách, zánětech průdušek i astmatu

Černý bez, lidově zvaný bezinka, kozénka či kozička, roste všude, kam se podíváte, na stráních, mezích, okrajích lesů a remízkách, v roklích, u cest, kolem polí i na zahradách. V období května a června, kdy rozkvétají lata drobných bílých kvítků s nádechem odstínu sloní kosti, vás upoutá jejich příjemná, až omamná vůně

i (Zdroj: Depositphotos)
Z bezových květů se vyrábí sirupy, osvěžující nápoje, šťávy, likéry, džemy, želé nebo lahodné čaje (Zdroj: Depositphotos)

Koncem srpna dozrávají malé, do černa zbarvené, lesklé plody, zvané bezinky. Keře dosahují výšky 3-7 m. Bylina nachází široké uplatnění v léčitelství, farmacii i potravinářství. Z bezových květů se vyrábí sirupy, osvěžující nápoje, šťávy, likéry, džemy, želé nebo lahodné čaje.

Bylina s množstvím léčivých účinků

Černý bez je využíván v lidovém léčitelství odpradávna, je údajně nejstarší bylinou kultivovanou člověkem. Vzhledem k obsahu cenných látek má čerstvý i sušený květ bezu dobré léčebné účinky u řady nemocí. O jeho účincích věděli naši předkové a babičky říkávaly - před heřmánkem smekni, před bezem klekni. Květ černého bezu působí jako antioxidant, má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Používá se při nachlazení, chřipce, zánětu průdušek, astmatu nebo alergiích. Posiluje imunitu a pomáhá při zánětu trojklanného nervu.

Černý bez
i (Zdroj: Depositphotos)
Černý bez je využíván v lidovém léčitelství odpradávna

Sirup snižuje teplotu, mírní kašel a odhleňuje

Bezový sirup je účinným prostředkem proti virovým a bakteriálním infekcím, pomáhá při bolesti v krku, chřipce, zánětu průdušek, astmatu, podporuje pocení, rozpouští hlen a posiluje imunitní systém. Květy obsahují vitamíny skupiny A, C, B a P, třísloviny, organické kyseliny, cukry a minerální látky. Látky obsažené v květu, konkrétně vitamíny C a P (rutin) společně pozitivně ovlivňují stav a pružnost cév, pomáhají při praskání cév, hemeroidech, křečových žilách, neuralgických potížích - zánětu trojklanného nervu, migrénách, bolestech páteře a ischiasu.

Bezové květy, citron
i (Zdroj: Depositphotos)
Bezový sirup léčí i chutná

Jaký sirup si vyrobit?

Chceme-li si vyrobit sirup k okamžité spotřebě, je dobré zvolit přípravu za studena, kdy v něm zůstanou zachovány všechny prospěšné látky. Pokud si ale chceme udělat sirup do zásoby, je lépe zvolit variantu vaření, aby nám sirup vydržel do zimy, kdy přijde jistě na řadu, ať už z důvodu nachlazení nebo jiných potíží. Oba sirupy můžeme používat jako léčebný prostředek nebo jako produkt na podporu zdraví. Sirup nebo vychlazený neslazený čaj z květů je vynikajícím lékem při zažívacích potížích, nevolnosti, poruchách trávení, podporuje funkci žlučníku, ledvin a močového ústrojí.

Sirup
i (Zdroj: Depositphotos)
Sirup si připravíte jednoduše

Výroba sirupu za studena:

Natrháme zhruba 20 květů, které přelijeme 1 l převařené vychlazené vody. Doplníme 3 dkg kyseliny citronové a jeden na plátky nakrájený citron. Necháme 24 hodin stát a druhý den scedíme. Do macerátu nasypeme 1 kg cukru, případně polovinu dávky nahradíme medem, a důkladně promícháme. Čisté a suché sklenice vypláchneme alkoholem, naplníme sirupem, uzavřeme a uložíme v chladu.

Naložený bez ve sklenici
i (Zdroj: Depositphotos)
Bez je účinným pomocníkem v boji s mnoha nemocemi

A ještě jeden předpis za studena:

Zhruba 40-50 omytých a vysušených bezových květů vkládáme po vrstvách do velké čisté lahve. Jednu vrstvu tvoří květy, druhou na plátky nakrájený citron. Vrstvíme do naplnění lahve. V hrnci svaříme 2,5 l vody s 1,5 kg krupicového nebo třtinového cukru a necháme vychladnout. Nálevem zalijeme květy s citronem, přikryjeme plátýnkem nebo utěrkou a necháme 24 hodin macerovat při pokojové teplotě. Druhý den šťávu slijeme přes jemné plátýnko a slijeme do alkoholem vypláchnutých sklenic. Pro důkladnější konzervaci můžeme přidat šťávu z jednoho citronu. Skladujeme v temnu a chladu.

Příprava teplou cestou:

Použijeme 20-30 květů černého bezu, které omyjeme, zalijeme 1,5 l převařené, vychladlé vody, přidáme na kolečka nakrájený citron bez kůry nebo použijeme bio citrony, povaříme a necháme 24 hodin louhovat. Výluh pak přecedíme, přidáme 1 kg krystalového cukru a zvolna vaříme do zhoustnutí. Po odstavení z plotýnky můžeme přidat šťávu z jednoho nebo dvou citronů, která působí jako konzervant, případně přidáme pár kapek alkoholu. Horký sirup plníme do čistých, vysušených a teplých sklenic. Dobře uzavřené uložíme do chladu a temna.  

Bezová limonáda
i (Zdroj: Depositphotos)
Z bezu připravíte opravdu lahodný nápoj

Vyrobte si zdravá zázvorová lízátka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 6. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.