Květák je letní zeleninou, která chutná dobře zasyrova i jako vařený či smažený pokrm. Takový klasický obalovaný květák s vařenými bramborami zná asi každý, stejně tak stokrát proklínaný mozeček ve školní jídelně. Pojďte se podívat na další a skutečně chutné pokrmy z květáku, které rozhodně stojí za to vyzkoušet a obohatit si jídelníček o lehký oběd či jednoduchou večeři.
Chutné pokrmy z květáku
Květák neboli karfiol (Brassica oleracea) je zelenina z čeledi brukvovitých. Předchůdcem květáku je divoká brukev zelná. Podle období sklizně pak květák dělíme na zimní, raný, letní a letně podzimní. Jedlé jsou samozřejmě všechny. Na záhon nebo do skleníku vysazujeme sazenice, které potřebují vydatnou zálivku.
Květák je košťálová zelenina s vysokým obsahem dusíku, vlákniny, bílkovin nebo cukrů. Patří tedy mezi potraviny, které nás zasytí. Ne všichni si ale mohou květák dopřávat v neomezeném množství. Například lidé trpící dnou by se měli od květáku držet co nejdál, protože obsahuje vysoké procento kyseliny močové, která dnu zhoršuje. Její výrazný zápach pak cítíme při vaření květáku.
Oblíbené květákové placičky
- syrový květák
- 1-2 vejce
- hladká mouka
- sůl a pepř
- olej na smažení
Syrový květák nastrouháme na hrubém struhadle, osolíme a opepříme. Přidáme 1-2 žloutky a několik lžic mouky. Na závěr vmícháme sníh z bílků. Vytvoříme kompaktní placičky, které po obou stranách smažíme na rozpáleném oleji.
Salát s květákem k masu
- blanšírovaný květák
- vařené brambory
- blanšírované zelené fazolky (nebo mrkev, celer a další zelenina)
- dijonská hořčice
- med
- olej
- sůl
Brambory uvaříme doměkka, květák a vybranou zeleninu oblanšírujeme. Květák rozebereme na co nejmenší růžičky. Brambory nakrájíme na plátky. V misce smícháme hořčici, olej a med a vytvoříme zálivku. Zeleninu a brambory jemně osolíme a přelijeme zálivkou, kterou je možno vylepšit pepřem, sekanou petrželkou nebo chilli papričkou. Podáváme ke grilovanému nebo pečenému masu.
Krémová polévka z květáku
- vařený květák
- vývar
- cibule
- mražená nebo čerstvá zelenina do polévky
- česnek
- sůl, pepř
- muškátový oříšek
- smetana
- máslo
Na másle zpěníme na kostičky nakrájenou cibuli, jakmile lehce zezlátne, zalijeme ji vodou, ve které jsme vařili květák (lze samozřejmě použít i jiný vývar). Přidáme uvařený květák, a jakmile polévka přejde varem, odstavíme. Květák ve vývaru rozmixujeme do hladka, přidáme zeleninu na drobné kostičky a znovu povaříme. Dochutíme solí, pepřem a muškátovým oříškem, přidáme česnek. Zjemníme smetanou a na závěr přidáme lžíci másla. Zdobíme sekanou petrželkou. Jako přílohu je ideální přidat osmažené krutonky nebo bílé pečivo.
Květákové pyré k rybě
- vařený květák
- smetana
- sůl
- vývar
- máslo
- maso z bílé ryby
- olej
- koření na rybu
Květák uvaříme do měkka ve vývaru, ještě horký rozmixujeme v mixéru se smetanou. Osolíme a zjemníme kouskem másla. Rybu osolíme, potřeme olejem a zprudka osmažíme na rozpáleném tuku. Květákové pyré podáváme s osmaženou rybou jako jednoduchý oběd nebo lehkou večeři.
Květákový nákyp
- 1 velký květák
- 4 rohlíky
- 1 lžíce oleje
- 100 g slaniny
- 100 ml mléka
- 4 vejce
- 200 g šunky
- sůl, mletý pepř, mletý muškátový oříšek
Květák uvaříme do poloměkka v osolené vodě. Slaninu oškvaříme na pánvi. Rohlíky nakrájíme na kostičky a zalijeme mlékem, aby se nasákly. Přimícháme slaninu. Květák nasekáme na hrubé kousky, šunku nakrájíme na malé kostičky. Vše smícháme dohromady. Přidáme žloutky, osolíme, opepříme a dochutíme muškátovým oříškem. Nakonec mícháme sníh z bílků. Směs vložíme do máslem vymazaného pekáče a pečeme asi 40 minut na 190-200°C.
Připravte si vegetariánský tataráček
Publikováno: 25. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová