reklama

Správná péče o látkové pleny chrání přírodu i vaši peněženku

Látkové pleny představují pro mladou rodinu velkou finanční úsporu. To však není jejich jediné pozitivum, látkové pleny rovněž méně dráždí citlivou dětskou pokožku, nespouštějí ekzémy, jsou ohleduplné k přírodě a nejsou napuštěné žádnou chemií. Dokáží vám dlouho sloužit, když o ně správně pečujete. Poradíme vám, jak pečovat o látkové pleny, aby vám dlouho vydržely.

i (Zdroj: Depositphotos)
Látkové pleny vám ušetří spoustu peněz, chrání přírodu i pokožku vašeho dítěte a dokáží vám dlouho věrně sloužit, když o ně správně pečujete (Zdroj: Depositphotos)

Popravdě, není na tom vlastně nic složitého.

Co k tomu potřebujete?

 • kbelík na pleny bez hermetického utěsnění
 • prací prášek vhodný pro dětskou pokožku
 • žlučové mýdlo
 • kvalitní pračku
 • sprchu
 • záchod
 • odpadkový koš
 • sušičku nebo sušák
 • esenciální olej
Komínek čistých plenek
i (Zdroj: Depositphotos)
Aby byly látkové pleny bílé, stačí, když se budete držet několika osvědčených kroků

Jak tedy správně pečovat o nové látkové pleny?

Nové látkové pleny před prvním použitím vyperte v prášku určeném pro dětskou pokožku. Zvolte k tomu dlouhý program, ždímání na 800 otáček a teplotu maximální povolenou na štítku, pokud je to možné (podle druhu materiálu) tak 60 °C. Toto první praní plenky zbaví všech vosků a olejů, které jsou od výroby napuštěné v bavlně. Pozor, maximální savosti nové pleny dosáhnou až po čtyřech nebo šesti vypráních.

Skládání plen
i (Zdroj: Depositphotos)
Nové pleny před použitím vyperte na maximální povolenou teplotu, které mají na štítku

A jak se starat o špinavé pleny?

To, co platilo v minulosti, dnes již neplatí. Moderní plenky se již nenamáčí, ukládají se do speciálních košů na pleny. Je tomu tak proto, že v průběhu máčení dochází k rychlejší degradaci materiálů.

Předtím, než však plenku do takového speciálního koše s dobrým větráním vložíte, je nutné ji nejprve připravit na praní. Potom, co ji rozbalíte, zbavte ji separační vložky. Tuhou stolici vysypte do záchodu a to nejhorší spláchněte sprchou. Skvrnu doporučujeme zaprat žlučovým mýdlem ve studené vodě. Takovou plenu ještě jednou namydlete a vložte do kýble na pleny. Kbelík na pleny by neměl být hermeticky uzavřený, aby v něm pleny nezatuchaly. Na dno a víko prázdného kýblu nakapejte několik kapek esenciálního oleje, pomůže vám to bojovat se zápachem. Obsah kbelíku vyperte nejpozději do dvou dnů, jinak se pleny budou již špatně prát a ničit se bude i textilie, z níž jsou vyrobeny.

Vyhazování plenek do košů
i (Zdroj: Depositphotos)
Špinavé pleny uložte do speciálního koše

Praní látkových plen není žádná věda

Pokud se vám kbelík zaplnil, nastala nejvhodnější chvíle k tomu, abyste látkové pleny vyprali. Vložte všechny pleny do pračky a vyperte je v kratším pracím cyklu s použitím pracího prostředku vhodného pro dětskou pokožku. Pozor, je důležité, aby tento cyklus obsahoval i fázi máchání. Pokud by se pleny pořádně nevymáchaly, pořád by vydatně zapáchaly. Po tomto cyklu proto zvolte ještě druhý cyklus, který pleny skutečně vypere a zbaví všech choroboplodných zárodků. Tento cyklus by měl být ten nejdelší cyklus, jaký na vaší pračce můžete nastavit a který pere s velkým množstvím vody. Perte na 60 °C a otáčky nastavte na 800. Dbejte, abyste pračku nepřeplnili, naplňte ji jen z poloviny, maximálně do dvou třetin. S pracím práškem to také nepřehánějte. Pro skutečně dokonalé vyprání můžete ještě po tomto cyklu zvolit ještě jeden máchací cyklus.

Vkládání látkových plen do pračky
i (Zdroj: Depositphotos)
Když víte, jak na to, praní látkových plen není žádná věda

Aby suché pleny nedrhly

Moderní pleny můžete sušit v sušičce, ale i na běžném sušáku. Nikdy je však nesušte na slunci, protože by ztvrdly. Usušené pleny se už dneska nemusí ani žehlit. Pokud se vám jeví drsné, promněte je mezi prsty nebo je jakoby vyždímejte (nasucho). Samozřejmě, pokud chcete, vyžehlit je můžete, ale dejte si pozor, každé potřebují jinou teplotu. Před žehlením se proto nejprve podívejte na jejich štítky.

Když víte, jak na to, praní látkových plen není žádná věda
i (Zdroj: Depositphotos)
Pleny sušte ideálně zavěšené na sušáku na světlém místě, avšak nikoliv na přímém slunci, ztvrdly by

Kdy je nutné pleny vyvářet?

Látkové pleny dnes obvykle není nutné ani vyvářet. Program spojený s vyvářením zvolte pouze ve chvílích, kdy vaše dítko trápí nějaké střevní infekce, průjmy, je opruzené a zlobí ho přemnožené kvasinky.

Co byste nikdy v případě látkových plen neměli dělat

Látkové pleny neperte v mýdlovém slizu, mýdlu ani perkarbonátu. Mýdlo se špatně máchá. Postupně obaluje vlákna látky, usazuje se, až nakonec začnou plenky zapáchat. Na pleny ale nepoužívejte ani aviváž, sodu, ocet nebo bělidla. Všechny tyto prostředky totiž ničí samotnou strukturu plenky.

Komínek čistých látkových plen
i (Zdroj: Depositphotos)
Pleny v žádném případě neperte v mýdle nebo mýdlovém slizu, špatně se dostávají z látky

Co může způsobovat zápach látkových plen i po vyprání?

 • Velmi častou chybou je vynechání máchacího cyklu před dlouhým pracím cyklem. Jeho vynechání je však spojeno s praním plenek v té nejhorší špíně.
 • Zápach plen po vyprání je mnohdy způsobeno jejich praním v nedostatečném množství vody. Na tomto problému se negativně podílí především moderní úsporné pračky. Pokud vás tedy trápí nevábně zapáchající pleny i po jejich vyprání, zkontrolujte si, kolik vody vaše pračka napouští a pokud má pračka povolenou funkci připouštění vody, využijte ji.
Hromada poskládaných plen
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud pleny zapáchají i po vyprání, je to obvykle spojeno s nějakou chybou v jejich péči
 • Další chybou je i to, že řada lidí pere plenky na teplotu nižší než 60 °C nebo příliš krátký prací cyklus.
 • Zápach plen po vyprání také může být zapříčiněn i volbou nevhodného pracího prostředku.
 • Případně může být důsledkem toho, že používáte příliš mnoho nebo málo pracího prostředku, případně přeplňujete pračku.

Plenky vyperte v ekologickém pracím gelu. který si sami vyrobíte

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová