reklama

Věděli jste, jak poznáte falešnou březost a proč se objevuje?

Falešná březost u fen je tak trochu psychologický problém, který je ale potřeba okamžitě řešit, protože falešná březost se bohužel dostavuje opakovaně a fenu velmi vyčerpává. Víte, jak falešnou březost poznat a jak se zachovat, když si vaše fenka začne hrát na maminku?

i (Zdroj: Prima DOMA)
Věděli jste, jak poznat falešnou březost a proč se objevuje? (Zdroj: Prima DOMA)

Falešná březost

Tento problém nazýváme také jako pseudogravidita nebo falešná gravidita (lactatio falsa). Je způsobena tím, že došlo k ovulaci (hárání) a hormonální stav organismu odpovídá skutečné březosti, avšak fena či další domácí zvířata neměla styk a v děloze chybí plod. 

Falešná březost je jednoduše stav, kdy se fena chová, jako by byla březí. Objevuje se nejčastěji měsíc až měsíc a půl po hárání. Prvním příznakem falešné březosti je změna chování. Vaše jindy milá a klidná fenka může začít být podrážděná nebo naopak až extrémně mazlivá. Změna nálady se projeví i změnou chuti. Fenka může odmítat oblíbenou potravu nebo pro změnu nebude vědět, co by dříve slupla. Dalším častým jevem je, že si fenka nosí do pelíšku oblíbené hračky, které nechce opouštět, zůstává s nimi v pelíšku a nedovoluje na ně nikomu sahat. 

Některé fenky si také začnou připravovat pelíšek pro porod, který ale nepřijde, protože fena není zabřezlá. Objevily se i případy, kdy se fena chová, jako by už štěňata porodila, nastavuje dokonce břicho se zduřelými mléčnými žlázami a krmí imaginární štěňata. Jejich chování je v té době trochu nevypočitatelné, a jinak milá fena může být i útočná a agresivní, mohla by "vetřelce" i pokousat.

Obklady

Při falešné březosti mohou fence dokonce zduřet mléčné žlázy a může se na nich vytvořit až otok. Takový otok je potřeba mírnit studenými obklady.

Žlázy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zduřelé mléčné žlázy jsou jedním z příznaků falešné březosti

Tento obklad je ale specifický. Používáme na něj buď bílé víno, které v poměru 50:50 zředíme s vodou, nebo použijeme tvaroh. Použijeme třeba starou utěrku, kterou namočíme do vody s vínem, dbáme na to, aby směs byla vychlazená z ledničky, a utěrku přiložíme na zduřelé žlázy. Obklad držíme na žlázách po dobu cca 5 minut a tuto proceduru opakujeme minimálně 3× denně. 

Obklad
Studený obklad přikládáme na žlázy (Zdroj: Prima DOMA)
Břicho
Obklad provádí minimálně 3× denně (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud by se z mléčné lišty spustila sekrece, tedy že fena začne vylučovat mlezivo či mateřské mléko, je potřeba neprodleně navštívit veterináře, který nasadí hormonální preparáty. Je potřeba vědět, že falešná březost fenku velmi vyčerpává a nemá dobrý vliv především na její psychiku. 

Jakmile vypozorujeme, že se fenka chová, jako kdyby byla březí, je nutné ji co nejvíce zaměstnat, aby nebyla v zajetí svých hormonů. Dlouhé procházky, objevování nových míst, házení míčků a podobně jí většinou dostatečně rozptýlí. Dále fence vezmeme a schováme všechny hračky, které by jí evokovaly štěňata, o která se chce starat. Zduřelé mléčné žlázy ani břicho v této fázi nehladíme a dotýkáme se jich co nejméně, protože tím bychom mohli sami mléčnou sekreci nastartovat. Pokud si fena sama mléčnou lištu olizuje, nasadíme jí raději ochranný límec. 

Pes
i (Zdroj: Prima DOMA)
Není nic lepšího než šťastný pes

Feny, které trpí opakovaně falešnou březostí, jsou více náchylné na rozvoj nádorů na mléčných žlázách. Ideální je, pokud u své fenky již nepředpokládáme další štěňata, nechat jí vykastrovat, čímž se jí velmi uleví a od falešné březosti bude mít jednou pro vždy pokoj. 

Když fenka hárá

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová