Pizzu miluje snad každý. Má nespočet variant a je plná oblíbených dobrot. Někdy to chce ale změnu, a právě pro takové příležitosti je tu pizza roláda. Až ji ochutnáte, určitě ji zařadíte do svého rodinného jídelníčku natrvalo.
Co budeme potřebovat?
- těsto na pizzu
- kečup
- bazalku
- oregano
- uzený plátkový sýr
- rajče
- papriku
- sterilovanou kukuřici
- vejce na potření
- kmín na posypání
Pizza roláda má široké uplatnění. Hodí se jako rychlý a sytý oběd, třeba při pobytu na chalupě, ale určitě s ní potěšíte i účastníky rodinné oslavy nebo setkání s přáteli. Základem je pochopitelně těsto na pizzu. Nikdo vám nebrání připravit si vlastní, ale pokud chcete ušetřit čas nebo máte strach, že by se vám nepovedlo, hotové těsto koupíte v každém dobrém supermarketu. Najdete ho v chladicích boxech hned vedle našeho tradičního listového.
Hotové těsto rozložíme na pečicí papír nebo velký dřevěný vál. Potřeme ho kečupem, který posypeme oreganem a bazalkou, tedy typickým pizza kořením, a vysteleme plátky anglické slaniny. Kdo nemusí slaninku, může klidně použít šunku. Další vrstvu náplně vytvoříme ze sýrů. Nejdříve dejte plátky třeba uzeného eidamu, na něj pak přidejte sýr plísňový.
Základní náplň posypejte pokrájenou syrovou zeleninou a sterilovanou kukuřicí. Doporučujeme klasiku – rajče a papriku, klidně i několik druhů. Pokud máte rádi ostřejší chutě, můžete přidat i nějakou tu pálivější a vše můžete ještě vylepšit například trochou cibulky.
Když máte nasypány a poskládány všechny ingredience, začněte roládu balit do nohavice. Výsledkem bude závin podobný štrůdlu, který na okrajích pečlivě zarolujte a zmáčkněte, aby se při pečení neodchlipoval. Celý povrch potřete rozšlehaným vejcem a posypejte kmínem.
Takto připravenou roládu vložte s pečicím papírem na plech a dejte péct do trouby asi na 20 minut při teplotě kolem 170 °C. Až získá zlatavou barvu, je připravena k vytažení. Pokud se vám bude zdát, že se hřbet trochu připéká nebo se celý závin peče příliš rychle, položte na něj arch pečicího papíru. Roládu můžete servírovat rovnou teplou, pokrájenou na širší dílky. Ale když ji necháte mírně zchladnout, bude se vám lépe krájet. Pokud ji naplníte skutečně kvalitním sýrem, který nemá tendenci ve studeném stavu "gumovatět“, můžete ji podávat i studenou.
Proč právě bylinky?
Tradiční italské speciality se bez bylinkového koření zkrátka neobejdou, především bez bazalky a oregana. Používají se nejen kvůli výborné chuti, ale také proto, že léta prověřila jejich blahodárný vliv na naše zdraví. Například bazalka má celkově uklidňující účinky a zlepšuje trávení, protože uvolňuje křeče střev a působí proti nadýmání. Oregano, kterému v češtině říkáme krásně dobromysl, působí protizánětlivě a prokázaný je i jeho pozitivní vliv na trávení, ovlivňuje hlavně správné vylučování žluči.
Pár tipů nakonec:
- V italské domovině se těsto na pizzu potírá místo kečupu rajčatovým protlakem. Vyzkoušet tuto variantu můžete pochopitelně i vy.
- Roládu lze posypat nejen kmínem, ale vyzkoušejte třeba také sladkou mletou papriku nebo směs středomořských bylinek.
- Ne každý má rád uzené sýry. V takovém případě ho nahraďte goudou, čedarem nebo kozí goudou, s níž dodáte pokrmu pikantnější a zajímavou chuť.
Máme pro vás recept na skvělou pizzu bez mouky:
Publikováno: 19. 6. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová