reklama

Přírodní elixír zdraví? Kozí a ovčí mléko!

Mléko je nedílnou součástí našich jídelníčků již od útlého věku. Dnešní doba přináší velké množství možností, jaké mléko si vybrat s ohledem na náš životní styl, dietní omezení či etická přesvědčení. Právě to jsou nejčastější důvody, proč se mnoho lidí rozhodně nekonzumovat kravské mléko, které může způsobovat zánětlivé reakce zažívacího traktu a je v současné době poměrně častou příčinou alimentárních alergií.

Přírodní elixír zdraví? Kozí a ovčí mléko! (Zdroj: Depositphotos)

Kozí a ovčí mléko

Kozí mléko je svým složením podobnější mléku mateřskému než kravskému, a je tak lépe stravitelné. Díky této vlastnosti je často doporučováno malým dětem a hodí se také jako kojenecká strava. Zejména pro děti je kozí mléko nesmírně užitečné při vývoji, obsahuje totiž nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny, vitamíny skupiny B a další stopové prvky, které podporují správný vývoj mozku. Stejně tak zamezuje vývoji kožních onemocnění a ekzémů u dětí i dospělých, můžete se v něm dokonce i vykoupat.

Kozy
Kozí mléko je svým složením podobnější mléku mateřskému než kravskému (Zdroj: Depositphotos)

Z benefitů kozího mléka těží nejen děti, ale také dospělí, kteří mají problémy s trávením kravského mléka, a jejichž počet každoročně narůstá. Má také vysoký obsah taurinu a tryptofanu, který je důležitý pro tvorbu hormonů dobré nálady serotoninu a hormonu dobrého spánku – melatoninu.

Chov koz se nyní postupně navrací do České republiky, to potvrzuje MVDr. Lukáš Hlubek, majitel gurmánské minimlékárny Bon Lait, který je odborník na mléčné kozí farmy: „Kozy se pasou na zelených pastvinách, a zároveň je jejich krmná dávka precizně bilancována a doplňována celou řadou dalších komponent. Koza je velice citlivá na jakost a čistotu jednotlivých krmiv, což se přímo promítá do kvality mléka. Ne nadarmo se říká ‚být mlsný jako koza‘.“

BonLait-mleko3
Stejně jako kozí mléko, je to ovčí lépe stravitelné (Zdroj: Bon Lait)

Ovčí mléko je méně obvyklá alternativa toho kravského. Populární jsou zejména ovčí sýry, jelikož samotné ovčí mléko je velmi cenné a méně dostupné. Rozhodně však stojí za vyzkoušení, je totiž plné vitamínu D, jehož nedostatek je v našem podnebním pásu poměrně častý a neřešený problém. Může se projevit špatným psychickým stavem, oslabeným svalstvem a kardiovaskulárními poruchami.

Ovce
Ovčí mléko je méně obvyklá alternativa toho kravského (Zdroj: Depositphotos)

Ovčí mléko obsahuje i další vitamíny rozpustné v tucích – A, E a K a je významným zdrojem železa, zinku a vápníku. Stejně jako kozí mléko je to ovčí lépe stravitelné. Je podstatně tučnější, nicméně se jedná o tuky, které jsou zdraví prospěšné.

BonLait-mleko
Ovčí mléko je plné vitamínu D (Zdroj: Bon Lait)
Bon Lait Cerstve kozi mleko CZ
Z benefitů kozího mléka těží nejen děti, ale také dospělí (Zdroj: Bon Lait)

Vyrobte si vlastní jogurt bez námahy

Publikováno: 15. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce