Medvědí česnek je právem považovaný za velmi mocnou jarní bylinu, která v sobě skrývá doslova bombu vitamínů a látek, prospěšných pro lidský organismus. Kromě velmi příjemné chuti a zásoby užitečných látek je medvědí česnek skvělým bojovníkem proti naší únavě.
Medvědí česnek si poradí s jarní únavou
Medvědí česnek (Allium ursinum) nebo také lesní česnek je zdravá a chutná bylinka, která roste v lesích, na lukách i v zahradách brzy zjara. Je využíván v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství.
Kromě toho, že obsahuje vitamín C, nalezneme v něm spoustu flavonoidů, silic, alicin, organosírové sloučeniny nebo fenoly. Díky tomuto složení je medvědí česnek dokonalým likvidátorem plísní a hub, účinkuje proti herpes virům a některým bakteriím rodů Bacillus nebo Streptococcus. V lidském těle působí jako detoxikační prostředek. Zároveň působí blahodárně na náš cholesterol, tlak i zažívání.
Aby byla jeho čistící schopnost co nejsilnější, konzumujeme medvědí česnek především v dubnu.
Konzumace medvědího česneku je ideální v syrovém stavu, protože jakákoliv konzervace mrazením nebo sušením snižuje jeho léčivé a čistící vlastnosti. Namažte si domácí chléb čerstvým máslem a posypte nahrubo nakrájeným medvědím česnekem a nemůžete pro své tělo udělat už nic lepšího.
Pokud přeci jen chcete medvědí česnek uchovat na pozdější dobu, vyrobte si z něho jednoduché pesto:
- hrst listů medvědího česneku
- hrst slunečnicových semínek
- 0,5 skleničky olivového oleje
- špetka soli
Pesto by mělo být husté asi jako kaše, ale pokud máte rádi řidší, přilijte ještě trochu olivového oleje. Všechny ingredience rozmixujte a uchovávejte v chladu v pevně uzavřené nádobě.
A víte, proč se této zázračné bylině říká medvědí česnek?
Protože roste brzy na jaře a v době, kdy se medvědi probouzejí ze zimního spánku. Je pro ně tedy jednou z prvních potravin, na které se s oblibou "pasou". A díky němu si po dlouhé zimě vyženou z těla parazity a škodlivé bakterie, a také získají rychle ztracenou energii.
Vyzkoušejte například jarní salát s medvědím česnekem:
Publikováno: 29. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová