reklama

Přírodní kosmetická poradna péče o tělo 3. díl - Kosmetické přípravky z levandule

V naší uspěchané době jsme si již dávno zvykli, že za nás kosmetický průmysl řeší naše starosti o pleť, pokožku i naši krásu. Bohužel, společně s nejrůznějšími výtažky z bylin a vitamínů si do kůže nanášíme i spoustu chemicky připravovaných preparátů a složek. Zastavte se na chvíli a porozhlédněte se okolo sebe. Mnoho dokonalých kosmetických přípravků roste na vaší zahradě nebo louce za domem.

Přírodní kosmetická poradna péče o tělo 3. díl (Zdroj: Depositphotos)

Levandule

Levandule je rostlina, kterou máme také na našich záhonech. Její nejužitečnější složkou jsou silice, známé jako levandulový olej. Tyto silice obsahují přes 150 látek, které našemu tělu jen prospějí. Kromě použití v kosmetice je levandule jedlá a velmi chutná. 

Levandule je užívána na podporu trávení, spaní, k uklidnění při úzkostech a depresích, působí jako antidepresivum, má dezinfekční a hojivé účinky, a je výborná jako přírodní repelent.

Levandule
Levandule je protizánětlivá, antiseptická a antimikrobiální květina (Zdroj: Depositphotos)

Výroba levandulového mýdla

Na výrobu budeme potřebovat mýdlový základ, který seženeme ve vybraných e-shopech. Jedná se o gelovou až viskózní průhlednou hmotu, která se zpracovává ve vodní lázni, případně se přímo míchá s vodou. 

K základu přikápneme několik kapek levandulového oleje a přisypeme hrst sušené a nadrobno nasekané levandule. Pokud chceme mýdlo barevné, přidáme několik kapek potravinářského barviva, zde je nevhodnější fialové. Ve vodní lázni pak hmotu pomalu a při nízké teplotě prohříváme, až se úplně rozpustí a ingredience se spojí. Tekutou hmotu pak nalijeme do formiček, vyložených pečícím papírem a necháme ztuhnout. 

Mýdlo
Levandulové mýdlo je antibakteriální a krásně voní (Zdroj: Depositphotos)

Relaxační levandulová koupel 

Do koupele se budou hodit levandulové kostky, které dokážou nahradit koupelovou sůl. Navíc nás příjemná a jemná vůně levandule uvolní, zbaví stresu a depresí, zklidní pulz nebo zlepší hojení kožních problémů (lupénka, popáleniny, jizvy, rány). 

Potřeby:

  • 50 g bambuckého másla
  • 50 g kakaového másla
  • 2 kapky levandulového esenciálního oleje
  • 1 lžičku sušených květů levandule
  • 1 lžičku sušených květů heřmánku

Bambucké a kakaové máslo zakoupíte v bioprodejnách nebo na vybraných e-shopech. Neuškodí, když budete mít doma tyto suroviny do zásoby, protože se výborně hodí právě na výrobu bylinných krémů a kosmetických přípravků.

Bambucké i kakaové máslo zahřejte ve vodní lázni do rozpuštění. Přisypte sušené květy levandule a heřmánku (lze přidat i další sušené byliny do koupele) a směs nalijte do vhodných formiček. Do každé formičky pak kápněte kapku esenciálního oleje. Nechte ztuhnout. Do koupele použijte vždy 1 kousek. 

Koupel
Levandulové kostky do koupele zjemní a vyhojí vaši pokožku (Zdroj: Depositphotos)

Pleťový krém na suchou pleť

Potřebujeme:

  • 40 ml oleje, pro suchou pleť použijte avokádový nebo mandlový olej
  • 50 ml bambuckého másla
  • 5 g včelího vosku
  • 5 kapek esenciálního oleje z levandule

Bambucké máslo rozpustíme ve vodní lázni, k němu přidáme včelí vosk a obě složky necháme rozpustit do tekutého stavu. Poté vmícháme avokádový nebo mandlový olej. Směs uložíme do lednice, aby mírně ztuhla, ale stále zůstala velmi měkká. Následně z lednice vyjmeme, přikápneme esenciální olej z levandule a metličkou vyšleháme do hustého krému. Krém necháme dokonale zatuhnout a můžeme používat.

Krém
Levandulový krém je vhodný na suchou pleť (Zdroj: Depositphotos)

K relaxační koupeli si zapalte svíčku

Publikováno: 16. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová