Vaše nohy za den ujdou zcela běžně 5000 kroků, za celý život i 200 000 kilometrů. Mnoho z nás na nich stojí od rána až do večera. Po celou tu dobu nosí naši váhu a jsou natěsnané v těsných botách. Vedle chození také běháme a skáčeme. Na 26 kostiček a kloubů je to skutečně velká zátěž, proto zaslouží pořádnou péči.
Stav vašich nohou je důležitý. Významně totiž ovlivňují vaši fyzickou i psychickou pohodu. Ovlivňují dokonce i vaši náladu a to, jak se cítíte. Je proto vážně velmi důležité udržovat vaše nohy zdravé a silné. Vyjde vás to mnohem levněji než následné výdaje vydané za jejich uzdravení. Nutno přitom říct, že nohy poměrně náchylné na různá zranění. Různými problémy s nohama však trpí velký počet dospělých. Je to ale zbytečné, protože jejich problémům by se dalo předejít správnou péčí.
Jak o své nohy každodenně pečovat?
Základní péče o nohy by měla patřit ke každodenní rutině, tak, jak tomu je s čištěním zubů. Ani vaše nohy, stejně jako zuby, nevydrží bez každodenního čištění. Dříve, než se však pustíte do jejich mytí, měli byste si je pořádně prohlédnout. Všímat byste si měli nehtů, ranek, vředů, otoků, otlaků, oděrek a infekcí. Teprve až po prohlídce byste si je měli umýt. Pozor však, umýt v tekoucí vodě, nemáčet. Dlouhý pobyt ve vodě by vedlo k jejich vysušení. Po koupeli nohy důkladně osušte.
Zvýšenou pozornost věnujte přitom i prostorům mezi prsty. Pokud je to potřeba, zastřihněte své nehty. A nakonec je potom nakrémujte hydratačním krémem nebo vazelínou. Mezi prsty však krém nenanášejte, protože by to podpořilo tvorbu plísně. Než potom ulehnete, nakrémujte nohy ještě výživným krémem. Výživný krém je vhodný obzvláště pro ty, kdo trpí praskáním pat. Na popraskané paty mohou i krémy obsahující aloe vera.
Jednou týdně
V rámci řádné péče o nohy po běžné každodenní péči doporučujeme jednou týdně použít také i peeling na nohy k odstranění odumřelých kožních buněk.
Jednou za 14 dní
Zhruba tak jednou za 14 dní je zapotřebí nohám věnovat ještě větší péči. Je to vhodná chvíle, kdy byste měli své nehty odlakovat bezacetonovým odlakovačem. Acetonové odlakovače nedoporučujeme, protože způsobují ztenčení nehtové ploténky a nevzhledných hrbolů.
Následně nohy ponořte na 10 až 20 minut do teplé lázně. Pozor, k namáčení nepoužívejte příliš horkou vodu, protože byste si zbytečně vysoušeli pokožku. Do vody doporučujeme přidat sůl i nějaký esenciální olej, třeba levandulový. To vám pomůže změkčit vaši kůži na chodidlech.
Pak vezměte pemzu a jemně s ní odstraňte odumřelou kůži, tedy i kuří oka a otlaky. Dejte si však pozor, abyste při odstraňování nezašli příliš hluboko. Přílišný tlak i ořezání by mohl způsobit rozštěpení pokožky a ztenčení tkáně. Poškodili byste zdravou tkáň.
Jak správně zastřihnout nehty na nohou
Po takové lázni se vám budou snadněji stříhat i nehty na nohou. Nehty na nohách stříhejte přímo napříč. Ostré hrany potom zaoblete pilníkem. Kutikuly (tedy kůžičku na nehtech) zatlačte dozadu, ale nesnažte se ji odstranit, protože řezání této kůžičky zvyšuje riziko praskání a krvácení lůžka nehty, což usnadňuje přístup pro plísně a bakterie.
Po ostříhání nehtů je na čase nohy ošetřit včelím voskem, který podporuje jejich prokrvení, použít však můžete nějakou vhodnou kosmetickou sadu určenou pro péči o nohy. Nohy nezapomeňte nakrémovat hydratačním krémem. Pokud tuto pedikúru děláte po dlouhé době, nesnažte se odstranit veškerou odumřelou kůži najednou. Rozdělte si to na 2 až 3 ošetření, tedy dobu 4 až 6 týdnů. Jinak byste si mohli spíše ublížit.
V rámci předcházení různých zdravotních problémů…
- v rámci předcházení různých zdravotních problémů je dobré udržovat nohy nejen čisté, ale i suché
- měňte si často ponožky, pokud se vám hodně potí nohy, tak ještě častěji
- dopřejte svým nohám každodenní odpočinek
- cvičte s nohama, choďte
- mějte alespoň dvoje boty, které střídejte
- vyhýbejte se těsným botám, žabkám i botám s rovnou platformou
- nechoďte celý den v botách na podpatcích
- noste jen takové boty, které vám dobře padnou
- nestyďte se nosit gelové podložky
- chraňte své nohy při práci
- boty větrejte
- pokud se objeví nějaké problémy, hned je řešte
- diabetici by o péči o své nohy měli nechat na profesionálech, potřebují totiž specifickou péči
Pokud se vám příliš potí nohy
V případě, že se vám potí nohy, je zapotřebí, abyste své ponožky měnili ještě častěji, než je to jinak běžné. Své nohy udržujte v čistotě, a proto používejte k omývání antibakteriální mýdlo. Prostor mezi prsty si vždy důkladně vysušte. Před oblečením čistých ponožek si nohy zapudrujte. Vhodné je rovněž i použití antifungálního prášku. Noste pouze dobře prodyšné ponožky z funkčních materiálů (bambusové ponožky), které obsahují vlákna stříbra. Boty doporučujeme střídat. V době, kdy se větrají, je přitom můžete i vydezinfikovat speciálními přípravky. Se zápachem vám potom může pomoci i stará ponožka, kterou naplníte třemi lžícemi jedlé sody. Soda přitom z boty odstraní nejen nepříjemný zápach, ale i vlhkost.
Chcete mít jemné ruce? Vyrobte si domácí kávový scrub:
Publikováno: 19. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová