reklama

Chcete mít doma stále ostré nože i bez brousku?

Nabrousit si nůž tak, aby nějakou dobu zůstal opravdu ostrý, je záležitost pro opravdové mistry. Naučíme vás několik chytrých řešení, jak toho docílit. A stejně tak vám vysvětlíme, proč je nutné nože nejprve dokonale nabrousit pomocí brusu a ručního brousku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Chcete mít doma stále ostré nože i bez brousku? (Zdroj: Depositphotos)

Broušení nožů

Nože, které používáme doma v kuchyni, by měly být vždy perfektně ostré. Nejen, že nám výrazně ulehčí práci při krájení, ale také se zmenšuje riziko úrazu. Na ostrý nůž není nutné tolik tlačit, aby ukrojil tvrdou mrkev nebo velký kus masa, a nehrozí tedy sklouznutí nože po potravině a zaříznutí se do našeho prstu. 

Nože bychom také měli uchovávat v příhodném stojanu nebo na magnetické liště, protože právě ono klasické ukládání nožů do šuplíku k ostatním kuchyňským pomůckám má největší podíl na jejich otupení. A zároveň i zde, při jejich vyjímání ze šuplíku se můžeme nepěkně poranit o nevhodně uložený nůž.

Podívejte se na také na tipy podle čeho vybírat nože a jakou si zaslouží péči.

Stojánek
Ukládejte své nože třeba do dřevěného stojánku (Zdroj: Prima DOMA)
Lišta
Díky magnetické liště budete mít nože vždy ostré a po ruce (Zdroj: Depositphotos)

Na první broušení nože bychom měli vždy použít kamenný brus, případně pásový s vodním chlazením. To proto, aby vlivem broušení nedošlo při ohřívání kovové části nože k jeho znehodnocení. Tenká čepel se totiž může snadno až rozžhavit a vylomit se.

Bruska
i (Zdroj: Depositphotos)
Při prvním tvoření ostří část čepele ubrousíte

Na brusu vybrousíme nejprve ostří nože. Snažíme se přitom dodržovat stále stejný sklon, tedy úhel, pod kterým nůž k brusu přikládáme. Tento úhel by neměl být větší než 45 °.

Nůž po vybroušení ostří ihned očistíme od nánosu abraziva. Následně je potřeba dokončit ostří přebroušením na jemném brousku, což provádíme krouživým pohybem po ploše brousku tak, aby nůž byl stále ve stejném sklonu jako při broušení na brusu. I zde používáme vodu, jednak k chlazení čepele a jednak k lepšímu rozetření vrchní abrazivní vrstvy brousku. 

Brousek
i (Zdroj: Depositphotos)
Na plochém brousku je potřeba ostří vytvarovat

Je zvykem zkoušet ostří nože bříšky prstů, ale protože zde také hrozí riziko úrazu, použijeme po důkladném očištění nože proudem vody např. list papíru nebo měkkou potravinu, které lehkým tahem prořízneme . Podle toho, jak moc či málo je nutné na nůž tlačit, aby se zařízl, zjistíme, zda je nůž dobře nabroušený. 

Papír
i (Zdroj: Depositphotos)
Na papíru si vyzkoušíte, zda je ostří nože opravdu dobře udělané

Dobrušování pak provádíme pomocí ocílky. To je kuchařská či řeznická pomůcka, vyrobená nejčastěji z kovu a tvrdochromového potahu, setkáme se ale také s ocílkami keramickými nebo dokonce diamantovými. Ocílka má za úkol udržovat ostří vašich nožů v perfektním stavu. Abyste se při přebrušování nože na ocílce nepořezali, je ocílka opatřena rukojetí a zábranou, která slouží k zastavení nože, pakliže by sklouzl po ploše ocílky. "Ladění" ostří na ocílce vyžaduje cvik a jistou praxi, jinak noži spíš ublížíte, než pomůžete.

Víte, jak správně skladovat nože, aby se zbytečně netupily? Přečtěte si článek plný rad a tipů. Nebo si vyrobte jednoduchý stojánek.

Ocílku a nůž držíme křížem proti sobě a lehkým klouzavým pohybem přejíždíme nožem po ploše ocílky z jedné i druhé strany nože. Lze také ocílku opřít hrotem o stůl a nožem přejíždět odshora dolů rovněž po obou stranách ostří nože. Je nutné, abychom tímto způsobem doostřili celou čepel. 

Ocílka ovšem neslouží ke stálému dobrušování, po čase je nutné ostří obnovit pomocí brousku či brusu. Na ocílce ostří nože spíše rovnáme. Zde ale nedochází k úbytku materiálu jako při broušení na brousku. 

Ocílka
Pomocí ocílky tvar ostří nože rovnáte (Zdroj: Depositphotos)
Brousítko
Kuchyňský brousek slouží pouze na dorovnání ostří (Zdroj: Depositphotos)

Při důkladném vytvarování ostří na brusu či brousku se na ostří nože vytvoří tzv. jehla. Je to mikroskopicky tenká vrstva kovu, který jsme z nože ubrousili. Tuto jehlu je potřeba strhnout, protože jinak bychom dokonale hladké ostří nikdy nevytvořili. Strhávání jehly provádí např. o hranu stolu nebo kuchyňské prkénku. Materiál musí být dřevěný, případně plastový. 

Kromě ocílek pak kuchyňská studia nabízejí celou škálu domácích brousků v designovém provedení. Známá jsou např. protilehle připevněná kovová kolečka, opatřená plastovou krytkou, mezi nimiž se ostří nože protahuje. Na podobném principu pracuje tzv. klik klak, což jsou dva pásky kovu, připevněné na pružině a opět opatřené plastovým krytem, o něž se dají nože dobrušovat. 

Může se nám stát, že naše nabroušené nože budou potřebovat "doladit" a jako z udělání není ocílka ani jemný brousek po ruce. Krátkodobě si můžeme vypomoci kameninovým nádobím a nůž přebrousit o neglazurované dno nádoby. Stejně si můžeme počínat uprostřed přírody, kdy lze nůž přebrousit i o kámen, ideálně se hodí pískovec. V dřívějších dobách bylo také zvykem obtáhnout nůž na kamenném prahu domu.

Kámen
Přebroušení o kámen je také možné (Zdroj: Prima DOMA)
Nádoba
Kameninové hrnce nebo mísy také poslouží na naostření nože (Zdroj: Prima DOMA)

Zacházejte tedy s vašimi noži s úctou a opatrně, jsou to přeci jen nástroje, které pomáhají, ale mohou i ublížit.

Pro více tipů, jak správně nabrousit nůž si můžete přečíst i náš další článek.

Chcete svůj jedinečný nůž? Vyrobte si ho!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Víte, že existuje hned několik typů nožů? A ne každý je vhodný na všechno. Přečtěte si náš článek, kde se dozvíte víc informací.

Publikováno: 17. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová