reklama

Jak si vyrobit jednoduchý stojánek na nože, aby nám nože vydržely déle ostré

Mít přehledně uspořádané kuchyňské nože chce nejedna hospodyňka, ale co dělat, když do zásuvky se nevejdou? Můžeme si vyrobit opravdu jednoduchý stojánek na nože. Ve stojánku vydrží nože i déle ostré. Dnes vám ukážeme jak na to. Zvolili jsme takový postup, aby odpadlo řezání pod úhlem, místo toho má stojánek stabilizační nožky.

Na výrobu stojánku na nože použijeme hranolek dřeva, prkénko a ramínko na šaty. Nejlepší by bylo bukové nebo smrkové dřevo, materiál s vysokým obsahem pryskyřice (jako je např. borovice nebo dub) nepoužíváme.

Rozměry našeho stojánku (přizpůsobené sadě nožů) jsou (výška x šířka x hloubka):

  • vyšší část  24 x 15 x 8 cm
  • nžší část  17 x 15 x 5 cm
  • odstup nižší části od vyšší je u spodní hrany o 2,5 cm, tím je dán i sklon stojánku

Jak na to

1. krok

Nejprve si změříme velikost všech nožů, které do stojánku budeme chtít umístit. Tentokrát přidáme do stojánku i nůžky z naší oblíbené řady. Stojánek bude ze dvou kousků hranolku a prkénka. Jedna část stojánku bude vyšší, na větší nože, druhá nižší na menší nože a nůžky.

Jednoduchý stojánek na nože 1
Jednoduchý stojánek na nože 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok

Na stolní pile si prořízneme drážky na nože na obou dílech z hranolků. Kotouč pily ubírá dost materiálu na to, aby se do něj nože vešly.

Jednoduchý stojánek na nože 2
Jednoduchý stojánek na nože 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok

Vyšší část stojánku bude zaklopena 2 cm silným prkénkem, které  má stejnou výšku a šířku, jako hranolek. Prkénko uzavře drážky na nože. Druhý menší hranolek bude přiklopen na větší, takže prkénko uzavře drážky na menší nože a nůžky.

Jednoduchý stojánek na nože 3
Jednoduchý stojánek na nože 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok

Oba hranolky se středovým prkénkem si nastavíme do správné pozice, uchytíme do svěrek a vyzkoušíme, zda se do něj všechny nože i nůžky vejdou. Menší hranolek bude oproti vyššímu posunutý trochu do výšky, aby bylo možno stojánek postavit lehce našikmo. Nože se tak budou lépe vytahovat.

Jednoduchý stojánek na nože 4
Jednoduchý stojánek na nože 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok

Pokud vše sedí jak má, můžeme jednotlivé části slepit. Vybereme disperzní lepidlo na dřevo, které rychle schne a po zaschnutí je transparentní. Po natření stáhneme svěrkami a přeteklé lepidlo otřeme vlhkou houbičkou.

Jednoduchý stojánek na nože 5
Jednoduchý stojánek na nože 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok

Slepený korpus stojánku ještě zlehka přebrousíme vibrační bruskou nebo smirkovým papírem na špalíčku. Lehce strhneme i hrany jednotlivých částí stojánku.

Jednoduchý stojánek na nože 6
Jednoduchý stojánek na nože 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok

Aby se stojánek naplněný noži nekácel, připevníme mu ještě opěrné nožky. Na jejich výrobu použijeme obyčejné dřevěné ramínko na šaty. Přeřízneme jej napůl a přilepíme na boky stojánku.

Jednoduchý stojánek na nože 7
Jednoduchý stojánek na nože 7 (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok

Nakonec dáme stojánku na nože povrchovou úpravu. Použijeme lazuru nebo barvu, musíme ovšem vybrat takovou, která může přijít do styku s potravinami.

Jednoduchý stojánek na nože 8
Jednoduchý stojánek na nože 8 (Zdroj: Pavel Zeman)

Publikováno: 24. 10. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman