Stejně jako rýmovník je rostlina, která má mocné účinky proti rýmě, tak je skvělou přírodní zbraní proti chřipce i chřipkovník. Tato úžasná léčivá rostlinka, která voní po citrusech, má skutečné grády. Chřipkovník si můžete pěstovat i sami v květináči doma, ale i na balkoně. Můžete jej pít jako čaj nebo si z něj můžete vyrobit i chřipkovníkový sirup.
Chřipkovník je rostlina, která se vám bude obzvláště v jarních měsících hodit. Je sice méně známý než tolik oblíbený rýmovník, za to je však stejně účinný jako jeho blízký příbuzný.
Léčivé účinky chřipkovníku
Chřipkovník vám pomůže nejen proti chřipce a rýmě, skvělý je i na zahnání střevních potíží. Jeho léčivé účinky hravě využijete, když si z něj připravíte klasický čaj. Ale pozor, co šálek horké vody, to jenom jeden lísteček chřipkovníku. Pro umocnění účinků do čaje přidejte ještě citron.
Chřipkovníkový sirup
V době, kdy jste zdraví, můžete v rámci prevence, tedy předcházení nemoci, užívat chřipkovníkový sirup. Ten si ostatně můžete i sami z chřipkovníku vyrobit.
Co na výrobu chřipkovníkového sirupu budete potřebovat?
- horkou vodu
- 15 lístků chřipkovníku
- 1 bio citron
- rendlík s poklicí
- 500 g třtinového cukru
- čisté skleničky s dobře těsnícím uzávěrem
Postup výroby:
Chřipkovníkové lístky zalijte 1 l horké vody. Do horké vody přidejte na plátky nakrájený bio citron. Přikryjte pokličkou a nechte do druhého dne louhovat. Druhý den nálev přeceďte. Důkladně vymačkejte šťávu z citronu a lístků. Přidejte do louhu 500 g cukru. Dejte na plotnu vařit, dokud směs nezíská sirupovou konzistenci. Ještě horký sirup pak slijte do čistých vymytých skleniček. Nechte vychladnout. Pořádně uzavřete. Uchovávejte v lednici.
Jako prevenci pak stačí užívat 1 lžičku chřipkovníkového sirupu denně. Při potížích potom 3 lžičky denně. Sirup můžete používat i místo medu.
Na rýmu můžete vyzrát angínovníkem a rýmovníkem:
Publikováno: 17. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová